facebook
Aktuality -> IT Projekty - 12. 12. 2019

Gigabitová budoucnost vítězů soutěže 5G pro 5 měst

5GTři z pěti vítězných měst soutěže 5G pro 5 měst, kterou v říjnu vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, budou své 5G projekty realizovat s Vodafonem. Města Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník budou s Vodafonem rozvíjet svoji digitální infrastrukturu a získají podporu státu v testování a využívání 5G technologií. Příklady vítězů soutěže 5G pro 5 měst by měly ukázat ostatním obcím a regionům cestu, jak efektivně zapojit nové technologie při zvyšování hospodářských výsledků a kvality prostředí obyvatel v různých oblastech života: od dopravy po zdravotnictví nebo vzdělávání.Vítězná tři města ve spolupráci s Vodafonem plánují využít podporu státu na budování a rozvoj konceptu Smart, zejména v oblasti budování digitální infrastruktury. Ministerstva pak chtějí zkušenost Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem využít pro vytváření metodických postupů a tvorbu programů na zavádění 5G sítí v ČR.

Karlovy Vary

První kroky už udělal magistrát Karlových Varů, který s Vodafonem zorganizoval na začátku prosince setkání s veřejností o možnostech využití sítí páté generace a jejich klíčové roli pro realizaci Strategie 2040. Následovat by měla na jaře 2020 konference o využití 5G technologií v Karlových Varech a v regionu.

„V tuto chvíli tvoříme svou novou strategii. Je zřejmé, že datová infrastruktura bude pro mnoho oblastí života města naprostou nezbytností. Její využití je doslova všudypřítomné, od optimalizace dopravy přes nakládání s energiemi a odpady po měření léčivých zdrojů a využití augmentované reality pro virtuální průvodce, vysvětluje primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Jeseník

Další město proslulé svými lázněmi chce rozšířit tradiční odvětví o nové technologie páté generace a být jedním z průkopníků strategie Digitální Česko v regionech. Jeseník, vzdálený od Prahy přes tři hodiny a ležící v samém srdci hor u polských hranic, vidí ve vysokorychlostních sítích velkou příležitost pro město a své občany.

„Myslíme si, že v budoucnu budou fyzické vzdálenosti hrát čím dál menší roli a to, že je nějaké místo dnes periferií, se nakonec stane výhodou. Už dnes chceme Jeseník a celý region připravit na budoucnost, ve které budou datové přenosy a komunikace hrát naprosto zásadní roli. Přijde nám samozřejmé, že usilujeme o to, aby se na Jesenicku rozvíjel průmysl s vysokou přidanou hodnotou, robotika, digitální vzdělávání, komunitní život 21. století, což podporuje snahy města snížit odliv mladých lidí. Už dnes je tady obrovský lidský potenciál, který chceme maximálně podpořit a ukázat světu,“ shrnuje za přípravný tým důvody, proč se Jeseník do soutěže přihlásil, místostarosta Tomáš Vlazlo.

Ústí nad Labem

Sítě páté generace dostanou státní podporu i v Ústí nad Labem. Inovační centrum Ústeckého kraje chce svou spolupráci s Vodafonem v budování a využití nové digitální infrastruktury zamířit do autonomní mobility, mimo jiné oblasti chytrých měst.

„Sítě 5G nám zásadní měrou pomůžou realizovat naše rozvojové projekty – jednak datové platformy Portabo, která shromáždí, sjednotí a v jednotném a otevřeném formátu bude poskytovat data z celého Ústeckého kraje. A jednak projekt městské zóny pro testování autonomního, tedy bezpilotního řízení aut v městském provozu. To je skvělý start a zároveň široké pole nových příležitostí,“ popisuje plány Ústí nad Labem ředitel centra Martin Mata.

Cesta k městům bez dopravní zácpy

Rychlost přenosu dat v řádech gigabitů za sekundu a vysoká spolehlivost sítí bude pro dopravu zásadní novinkou, protože umožní naplno uskutečnit koncepci chytrých měst. V době, kdy se vozy bez řidiče stanou normou, budou vozidla moci vysílat a přijímat signály do a ze semaforů, jiných automobilů, blízkých dronů a vozidel záchranné služby. To jsou první kroky k městům bez dopravní zácpy. Smart systémy by měly pomoci i s regulací autobusové a železniční dopravy podle aktuální poptávky cestujících, což přinese úsporu energie a snížení emisí.


 
  

- Inzerce -

Spolupráce Lenovo a AMD přináší firmám EPYCká řešení pro datová centra

AMD LenovoVzájemné partnerství společností Lenovo a AMD bylo dlouhé roky orientováno především na počítače a mobilní zařízení. Nejnovější kapitola této spolupráce se však odehrává na poli datových center.