facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 9. 11. 2012

Gartner: Výdaje na IT se v příštím roce vrátí k růstu

rust.jpgPodle společnosti Gartner dosáhnou výdaje na IT v regionu EMEA v roce 2013 celkem 1,154 bilionu USD. Analytici tak i přes pokračující ekonomické potíže regionu odhadují mírný meziroční růst – 1,4 %. Ten by měl být tažen především poptávkou po mobilních zařízeních a softwaru. Vyplývá to z aktuální prognózy společnosti Gartner, podle které zároveň fenomén big data povede v regionu k vytvoření téměř 1,3 milionu pracovních míst v IT.

Podle senior vice prezidenta Gartneru Petera Sondergaarda byl letošní rok, co se týká výdajů na IT, pesimistický. „V EMEA regionu odhadujeme pro rok 2012 meziroční pokles výdajů na IT o 3,6 %. V západní Evropě dojde k meziročnímu poklesu IT výdajů o 5,9 %. Nicméně už příští rok by se region měl opět vrátit k růstu,” uvedl Sondergaard na konferenci Gartner Symposium/ITxpo 2012 v Barceloně s tím, že v roce 2016 by měly IT výdaje v EMEA dosáhnout už 1,247 bilionu USD. Aktuálně jsou podle něj hybnou silou IT průmyslu mobilní zařízení, která v prodejích významně předhánějí klasické PC.

Hybnou silou trhu IT budou mobilní zařízení

Analytici Gartneru odhadují, že výdaje na mobilní zařízení (včetně notebooků) dosáhnou letos v EMEA regionu 136 miliard USD, v roce 2016 pak 188 miliard USD. V západní Evropě zažívá rychlý růst především trh mobilních zařízení, která si spotřebitelé i firmy rychle osvojují. Meziroční růst tohoto segmentu odhadují analytici v roce 2012 na 8 %, což kontrastuje například s výkonností segmentu mobilních PC, který letos čeká 5% propad. Stejně tak ve východní Evropě a na Blízkém a Středním východě budou trhu dominovat prodeje mobilních telefonů s pokračujícím růstem výdajů na tablety.

V roce 2016 budou mít podle Gartneru dvě třetiny zaměstnanců chytrý telefon nebo tablet. To by mělo změnit způsob, jakým spotřebitelé nakupují software, což před dodavatele softwaru klade úkol přepsat své aplikace pro tato prostředí. Právě tyto aplikace potáhnou celkový softwarový trh – v roce 2013 by zde měly výdaje generovat meziroční růst 3,1 % a s postupným růstem v roce 2016 dosáhnout hranice 100 miliard USD.

Big data vytvoří v EMEA 1,3 milionu nových pracovních míst

“Spojení trendů jako cloud, mobilita, sociální média a rostoucí důležitost informací změní celou architekturu informačních technologií a vytvoří novou informační vrstvu v naší ekonomice. Ta vytvoří nová pracovní místa, nové příjmy, i požadavky na odborné znalosti,” shrnuje Sondergaard.

V této souvislosti Gartner upozorňuje na fenomén big data, který bude během následujících tří let jednou z klíčových hybných sil informačních technologií především v Severní Americe, Japonsku a právě EMEA. Zde by mělo do roku 2015 vzniknout v přímé souvislosti s big data 1,3 milionu pracovních míst v IT (z toho 1,2 milionu v západní Evropě). Celosvětově pak big data podle analytiků “vygenerují” 4,4 milionu pracovních míst.

Veřejné vzdělávací systémy přitom podle Gartneru nedokáží takový růst poptávky po IT expertech uspokojit a například v západní Evropě tak firmy budou moci obsadit jen třetinu nově vzniklých pozic.

(red)


 
  

- Inzerce -

Česká IT společnost ALEF posiluje v Rumunsku partnerství s F5

ALEFČeská společnost ALEF, jeden z největších dodavatelů informačních technologií v České republice a na několika dalších evropských trzích, se stala distributorem společnosti F5 a jejích bezpečnostních řešení pro Rumunsko. Posiluje se tak více než devítiletý vztah mezi oběma firmami na Slovensku, v Maďarsku a České republice.

  

- Inzerce -

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -