facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 1. 8. 2008

Firmy užívají v počítačích nelegální fonty

Nelegální užívání elektronických písem, takzvaných fontů, je velmi rozšířené a v Česku se může týkat každé firmy, která zpracovává texty na počítači – v kancelářských aplikacích nebo grafických či publikačních DTP softwarech. Práva tvůrců k písmu jsou totiž chráněna a užití písma může podléhat licenci podobně jako počítačové programy. Na písma se v praxi často vztahují i multilicenční podmínky, které v závislosti na výši platby za licenci stanovují, v kolika počítačích smí být písmo užíváno.



Tvůrců písem a vykonavatelů práv k těmto písmům je na českém trhu mnoho, z těch větších to jsou například společnosti Adobe či Monotype Imaging. Daří se ale prosazovat i menším firmám či individuálním tvůrcům. Řadu písem získávají uživatelé jako součást již zakoupených aplikací – kancelářských typu MS Office či grafických nebo publikačních, například InDesign od firmy Adobe. Mnoho fontů se však do počítačů dostane nelegální cestou – někdy vědomě, ale velmi často neúmyslně. Typickým příkladem jsou textové nebo grafické podklady, které obsahují licencované fonty. DTP či grafická studia zákazníka mnohdy neupozorní, že je třeba si licenci na písmo zakoupit. Mnoho nelegálních fontů si uživatelé stáhnou také z internetu. Málokdo totiž ověřuje legální možnosti užívání těchto fontů a jejich původ.

 

Pirátské užívání písem se zdaleka netýká jen grafických či DTP studií, ale hlavně obyčejných firem. Grafici se většinou snaží licenční podmínky respektovat a mají alespoň nějaké povědomí o problematice, ale firemní a domácí uživatelé se legálností fontů téměř vůbec nezabývají. Nejčastější formou pirátství je užívání fontů ve více počítačích, než dovoluje licenční smlouva.

 

V Česku se podle informací BSA zatím daří řešit případy porušování práva k písmům mimosoudní dohodou. Firmy téměř bez výjimky na upozornění na porušování autorského práva reagují okamžitým nákupem patřičných licencí a obvykle souhlasí i s částkou odškodnění.

 

Pokud by se autoři nelegálně užívaných písem začali aktivněji domáhat svých práv, hrozily by tuzemským firmám statisícové, či dokonce milionové náhrady škod – podobně jako je tomu v jiných státech Evropské unie. Škody způsobené nelegálním užíváním písem se mohou vyšplhat v rámci jedné firmy do závratných výšin. Například pokud je písmo ve firmě užíváno nelegálně – to znamená, že firemní font se vyskytuje ve všech firemních počítačích, může se škoda vyšplhat podle počtu instalací do statisíců, či dokonce milionů korun.

 

Nejsnadnější obranou proti nechtěnému pirátství je užívat pouze fonty z autorizovaných zdrojů – rozhodně ne z anonymních zdrojů na internetu. V případě získání fontů z DTP či grafického studia jako součást dodané zakázky je třeba ověřit, jestli užitá písma podléhají licenci. Potřebné licence je nutné zakoupit a zároveň neopomenout respektovat multilicenční podmínky – to znamená instalovat fonty jen do tolik počítačů, u kolika je to povoleno.

 

Podle informací BSA je v rámci regionu střední a východní Evropy nelegální užívání fontů velmi rozšířené a v některých zemích pravděpodobně mnohonásobně překračuje tamější míru softwarového pirátství. V Česku se podle poslední analýzy nelegálního softwaru užívá 39 procent. Pokud jde o pirátské užívání písma, čeští uživatelé patří mezi ty uvědomělejší, což se odráží i v prodeji licencí. Například společnost Adobe zaznamenává v České republice daleko vyšší prodeje než v jiných zemích regionu.


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.