facebook
Aktuality -> IT Business - 7. 6. 2018 13:46

Firmě Nokia se nelíbí jméno českého software pro řízení skladů

CCVBrněnská společnost CCV Informační systémy musí bránit svou značku Lokia WMS ve sporu s nadnárodním gigantem NOKIA. Spor o jméno software pro řízení skladů nyní řeší Úřad pro průmyslové vlastnictví. Rozhodnutí úřadu obvykle padne podle zkušenosti patentových odborníků do půl roku.Software pro řízení skladů Lokia WMS byl uveden na trh v září loňského roku a je už nasazen u dvou desítek středně velkých obchodních i výrobních firem. Cloudové řešení Lokia WMS je poskytováno výhradně formou služby přes internet. Jde o účinný nástroj pro řízení pracovníků skladu, kterému pomáhá především srozumitelným zobrazením zásob na grafické mapě skladu.

Společnost NOKIA Corporation podala námitky na Úřad průmyslového vlastnictví proti zápisu značky Lokia WMS. Jako důvod sporu uvádí podobnost přihlašovaného označení „Lokia WMS“ se starší slovní ochrannou známkou „NOKIA“, platnou na celém území EU. CCV svoji značku brání s odkazem na to, že jde o zcela odlišné značky zaměřené na jiné cílové skupiny. Argument, že existuje riziko záměny značky pro skladový software se značkou známou mezi mobilními telefony a v oblasti telekomunikací, je totiž na první pohled sporný.

„Relevantní veřejností, na kterou produktem cílíme, jsou firmy, které vybavují své skladové provozy softwarem pro řízení skladů. Jedná se tedy o spotřebitele na pozici manažera logistiky, a ti přistupují k výběru systémů s velmi vysokou mírou pozornosti. Je málo pravděpodobná možnost záměny na českém trhu, kde je ochranná známka ‚NOKIA‘ oproti nám dostatečně známá a intenzivně užívaná. Česká veřejnost si označení ‚NOKIA‘ spojuje výlučně s mobilními telefony nebo případně s produkty infrastruktury telekomunikačních sítí,“ tvrdí Tomáš Kormaňák, produktový manažer Lokia WMS.

CCV Informační systémy ve své argumentaci vůči námitkám upozorňuje na rozdíl, že slovo „NOKIA“ nemá pro spotřebitele konkrétní význam, v češtině se jedná o slovo fantazijní. Oproti tomu slovo „Lokia“ je označení jednoho rodu vážky z rodiny Libellulidae. Vážka se dovede velmi rychle pohybovat, což představuje analogií pohybu skladníků ve skladu, a její jméno má blízko anglickému slovu „locate“ (lokalizovat, umístit), což oboje evokuje funkci skladového systému. Zájemci o skladovací systémy podle názoru zástupců CCV nebude taková interpretace vzdálená, navíc podepřená v logotypu slovním prvkem „Warehouse Management System“, kterému bude beze zbytku rozumět.

Dodejme, že CCV žádá o zapsání známky „LOKIA WMS“ pouze v kombinované podobě s grafikou logotypu, ve kterém se bude vůči slovnímu označení NOKIA výrazně odlišovat třemi distinktivními prvky:

  1. písmenem „L“ na prvním místě,
  2. výrazným grafickým znakem dvou šipek,
  3. prvkem „Warehouse Managenent System“.

Lokia Warehouse Management System


 
  

- Inzerce -

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 699 Kč.

  

- Inzerce -

DMS jako důležitý nástroj pro management kvality

OnlioManagement kvality je důležitou součástí existence každé organizace, bez ohledu na její velikost či oblast působnosti. Nároky se sice v návaznosti na mnoho okolností liší, nicméně podstata zůstává vždy stejná. A jednou ze zásadních součástí je tzv. řízená dokumentace.

Časopis IT Systems / Odborná příloha Kalendář akcí
SAP NOW Week
RSS kanál