facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 12. 5. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

DHL nasadí roboty do procesu vychystávání v pohořelickém distribučním centru

DHLSpolečnost DHL Supply Chain nasazuje v distribučním centru v Pohořelicích asistenční vychystávací roboty od firmy 6 River Systems. Kolaborativní roboti zde usnadní skladovým operátorům práci, zvýší produktivitu a zrychlí zaškolení nových pracovníků. Cílem je dosáhnout ještě vyšší přesnosti při vychystávání objednávek z e-shopů. Projekt je součástí globálního plánu DHL na rozvoj automatizace. Za tímto účelem buduje fleet robotů, jež bude možné snadno a flexibilně přesouvat mezi jednotlivými provozy v Evropě podle aktuální potřeby. Se zaměstnanci pohořelického distribučního centra nyní spolupracuje celkem 19 robotů propojených se skladovým systémem.„Náš sklad je v rámci střední a východní Evropy první provozovnou společnosti DHL Supply Chain, v níž přecházíme na vychystávání zboží podporované technologií asistenčních vychystávacích robotů,“ říká Kamil Vajbar, manažer distribučního centra Leder & Schuh v Pohořelicích, a dodává: „Kolaborativní roboti pomáhají našim zaměstnancům s vychystáváním kusového zboží od krabic s obuví až po módní doplňky, jakými jsou kabelky, pásky nebo ponožky, a to jak pro zásobování obchodů klienta, tak i pro přípravu zásilek pro jeho e-shop. Při sedmi milionech párů bot ročně to pro nás znamená značné ulehčení práce.“

Celkem devatenáct robotů dodala do pohořeleckého distribučního centra DHL Supply Chain americká společnost 6 River Systems. „V Pohořelicích nalézají jejich roboti uplatnění při vychystávání B2B i B2C objednávek,“ vysvětluje Dalibor Ondra, který má ve společnosti DHL Supply Chain na starosti zavádění inovativních technologií ve střední a východní Evropě. „Nejedná se o zcela autonomního robota, ale o tzv. kolaborativní robotický systém. Operátorům při vychystávání pouze asistuje, nicméně pohybuje se autonomně. Stroje u nás nahrazují opakující se a namáhavé procesní kroky, nikoli samotné pracovníky. Výhodou je také větší transparentnost v průběhu celého vychystávacího procesu,“ doplňuje Dalibor Ondra.

Mozkem celého řešení je nadřazený řídicí systém, který na základě dat ze skladového softwaru autonomně provádí operátora procesem vychystávání zboží. Elektronický systém přitom optimalizuje trasu a prostřednictvím tabletu poskytuje pracovníkovi pokyny, odkud má vzít jaké zboží, jehož čárový kód následně naskenuje. Součástí robota je i tiskárna etiket, která zefektivňuje proces tisku a aplikace cenovek zboží. „V rámci DHL Supply Chain se jedná o celosvětově první integraci mobilních tiskáren s roboty 6 River Systems,“ zdůrazňuje Dalibor Ondra. Operátor postupně ukládá zboží do úložného prostoru robota a ten je po dokončení dané dávky sám odveze na místo pro vyložení. Odtud zboží putuje k finálnímu zabalení a robot se přesouvá zpět na své výchozí místo.

DHL Supply Chain je logistickým partnerem společnosti Leder & Schuh již od roku 1998. V roce 2013 došlo k propojení e-shopu a centrálního skladu v Pohořelicích, který tak rozšířil poskytované spektrum služeb. V současnosti je obsluha e-shopu nedílnou součástí skladových operací. DHL Supply Chain zajišťuje pro Leder & Schuh skladovací a distribuční služby, celní odbavení a další služby, například měření velikosti bot nebo fotoshop pro online prodej. V rámci velkoobchodu obsluhuje pohořelické distribuční centrum celkem devět trhů střední a jihovýchodní Evropy. Koncovým zákazníkům zasílá zboží do Česka, Německa, Rakouska, Slovinska a na Slovensko.


 
  

- Inzerce -

JELÍNEK interiér roste bezpečně s Kerio Control a Kerio Connect

JELÍNEK interiérJELÍNEK interiér je přední výrobní společností, která dodává kom­plet­ní vybavení interiérů včetně nábytku, schodišť, zábradlí, dveří, podlah, obkladů a dalších interiérový ch prvků. Vše vyrábí a kompletně montuje po celé ČR a SR. Zaměřuje se jak na standardní konfekční vý robu, tak na unikátní zákaznické návrhy ve spolupráci s bytovými architekty a designéry.

  

- Inzerce -

Nový IT normál? Cloudové služby a otevřený vývoj

Současné nároky na IT a trendy, které podnikům pomohou rozvíjet jejich podnikání a obstát do budoucna v konkurenci, ukázal Red Hat Summit, výroční konference a událost roku v oblasti open source, která proběhla 10. – 11. května. Letošní ročník Red Hat Summitu byl tzv. hybridní, více než 80 přednášek a diskusních panelů je přístupná virtuálně, část programu se odehrála živě v americkém Bostonu. Kromě představení několika klíčových technologických partnerství, například s General Motors, ukázal Red Hat i své produktové novinky. Zeptali jsme se Davida Bečvaříka, technologického lídra pro Českou republiku a Slovensko v Red Hatu, jakou roli nyní v podnikovém IT hraje open source a které z ohlášených novinek jsou zásadní pro náš trh.