facebook
Aktuality -> Analýzy - 24. 1. 2020 9:31

Deloitte předpovídá, že letos vzroste význam IT architektů a měření emocí

DeloitteSpolečnost Deloitte zveřejnila studii Tech Trends 2020, ve které předpovídá, že letos výrazně stoupne role IT architektů a „emoční“ umělé inteligence. Stále mohutnější vliv technologií přitom donutí firmy k tomu, aby byly připravenější na etická dilemata při zavádění technologických řešení.Poroste význam IT architektů

„Firmy si začínají uvědomovat, že správná podniková architektura, od obchodní architektury přes architekturu informačních systémů až po technologickou architekturu, bude důležitější než kdy dřív. Role IT architektů je dnes klíčová pro udržení kroku s technologickým rychlíkem, který nabourává dosavadní pravidla v podnikání. Mladí hráči na trhu to už pochopili a mají tak momentálně konkurenční výhodu.“ říká Štěpán Húsek z oddělení technologického poradenství Deloitte.

Umělá inteligence pro měření emoční odezvy

„Emoční“ AI (Emotion Artificial Inteligence) bude v tomto roce odpovědí na poptávku po technologiích, které více rozumějí lidem. Mnoho společností tak zavede do svých systémů emoční prvky strojového učení, které k rozpoznávání hlasu a tváře přidají také rozpoznávání momentálního emočního stavu daného uživatele. K měření emoční odezvy zákazníka budou používány metody, jako jsou např. Eye-tracking nebo Facial Coding.

Technologie jsou dvousečnou zbraní

Firmy napříč celým světem stojí také na etické křižovatce. Technologie stále výrazněji mění byznys jako celek, a proto mohou být dvousečnou zbraní z hlediska reputace. „Technologie představují vynikající prostředek k upevnění důvěry veřejnosti k firmě. Zároveň se ovšem mohou stát zbraní, která dlouhodobé budování důvěry rychle pohřbí,“ dodal Štěpán Húsek.

Celou studii Deloitte Tech Trends 2020 neleznete zde.
 


 
Atos
  

- Inzerce -

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

  

- Inzerce -

Ransomware, hybridní spisy, docházkové systémy a text mining

IT Systems 3/2020Březnové vydání IT Systems jsme připravovali v situaci, kdy je prakticky celý svět zasažen pandemií nového koronaviru. Ať bude další vývoj pandemie jakýkoli, je zřejmé, že nás koronavir zastihl v mnoha ohledech nepřipravené. Podobně nepřipravení jsme ovšem často i proti virům v kybernetické podobě. I proto jsme jako téma na obálku aktuálního vydání zvolili ransomware, tedy vir, který představuje vážnou hrozbu pro informační systémy, na nichž jsme stále více závislí.