Aktuality -> IT Projekty - 27. 6. 2008

Systém pro investiční bankéře v České spořitelně

Společnost Cleverlance nasadila nový systém Clever Trading Solution (CTS) pro investiční bankéře v České spořitelně. Dodávaný produkt CTS obsahuje kromě základní správy obchodních a statických entit spojených s cennými papíry (CP) také online rozhraní pro Burzu cenných papírů Praha, ve kterém bude Česká spořitelna provádět funkci tvůrce trhu, dále online rozhraní internetového obchodování s CP, modul správy portfolia pro vedení stavové a účetní evidence portfolií České spořitelny, rozhraní pro účetní a další systémy banky, funkcionality z oblasti corporate action (výplaty výnosů) a custody (vypořádání a správa pozic klientů). V rámci obchodních procesů v CTS dochází k automatickému zaúčtování do účetních knih banky a k vyúčtování prostředků za jednotlivé transakce vůči klientovi.



Oblast investičního bankovnictví patří ke strategickým oblastem řešení, které společnost Cleverlance rozvíjí. Projekt v České spořitelně pokračuje další fází, ve které budou do systému implementovány nové produkty, především nové Certifikáty, dále například dopady směrnice o finančních trzích (MiFID), a celý systém bude nadále podporován.


 
  

- PR -

DORA a NIS2: Digitální odolnost dodavatelského řetězce

Současná společnost je bezprecedentně závislá na digitálních technologiích. Tato závislost, a s ní spojená systémová propojenost mezi subjekty v kritických sektorech, tvoří nové zranitelné místo celého evropského digitálního ekosystému. Evropská unie na tuto výzvu reaguje sérií opatření, z nichž nejdůležitější jsou nařízení DORA  a směrnice NIS2. Tyto regulace nepředstavují pouhé kosmetické úpravy pravidel, ale zavádí povinnost digitální odolnosti a posouvají kybernetickou bezpečnost z IT oddělení na úroveň strategického řízení.