facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 18. 9. 2009

ČR patří mezi 30 zemí s nejvyspělejším IT

Česká republika se v letošním celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví umístila na 26. příčce. Získala 47 bodů ze 100 možných a vylepšila tím svoji pozici oproti loňsku o tři místa. V hodnocení zemí bývalého východního bloku Česko dokonce poskočilo ze čtvrtého místa na druhé. Česká republika tak patří mezi 30 zemí světa, které mají nejkonkurenceschopnější IT odvětví. Nejvyšší konkurenceschopnosti dosahuje IT odvětví ve Spojených státech, které obsadily první místo. Následují Finsko, Švédsko a Kanada.



Tyto závěry vyplývají z nové studie vypracované analytickou společností Economist Intelligence Unit (EIU), jejíž realizaci sponzorovala organizace Business Software Alliance. Studie, která vychází již třetím rokem, hodnotí a srovnává informace o odvětví informačních technologií (IT) v 66 státech včetně České republiky. Cílem studie je určit v rámci jednotlivých států úroveň konkurenčního prostředí v IT odvětví.

 

Studie konkurenceschopnosti ukazuje, že Česká republika má nejlepší skóre v hodnocení obchodního prostředí (75,4) a právního prostředí (67,5). Průměrného hodnocení dosáhla v oblastech rozvoje IT odvětví (56,1) a IT infrastruktury (52,1), ale v oblasti infrastruktury přitom došlo ke zlepšení o 24,8 bodů. Naopak oblastmi, v nichž je stále značný prostor pro zlepšení, jsou výzkum a vývoj (21,4) či lidský kapitál (42,7). Nicméně v oblasti výzkumu a vývoje došlo rovněž ke značnému zlepšení oproti loňsku, a to o 17,4 bodů.

 

Ačkoli má Česká republika nižší hodnocení než mnohé ze států západní Evropy, rozhodně patří mezi nejkonkurenceschopnější IT trhy v postkomunistických státech střední a východní Evropy, mezi nimiž zaujímá 2. místo. První příčku obsadilo Estonsko. V tomto regionu je Česko rovněž skokanem roku, protože si oproti loňsku polepšilo o dvě příčky. Naopak Slovensko se v porovnání s minulým rokem umístilo o dvě příčky níže – na 7. pozici.

 

Mezi další zjištění výzkumu Economist Intelligence Unit patří:

  • Širokopásmové sítě jsou důležité pro dosažení konkurenceschopnosti IT. Pomalejší adopce širokopásmových sítí schopnost konkurovat ještě více zhoršuje. Technologické společnosti vyžadují rychlý, spolehlivý a bezpečný přístup k internetu. Důležitost širokopásmového připojení poroste s tím, jak stále více IT služeb a aplikací bude distribuováno prostřednictvím internetu.
  • Investice do osobního rozvoje lidí a jejich dovedností zůstává dlouhodobou nutností. Státy, které zajišťují kombinaci školení IT, obchodních a jazykových znalostí, budou trhu poskytovat vzdělané pracovní síly.
  • Ochranářství a podpora „národních lídrů trhu“ zabrání snahám o oživení trhu a dlouhodobé konkurenceschopnosti IT sektoru. Vlády musí nalézt rovnováhu mezi podporou, která pomůže růstu odvětví, a investicemi, jež budou podporovat nekalé tržní praktiky a ochranářství, které mohou poškodit konkurenční prostředí.
  • Právní prostředí chránící duševní vlastnictví se zlepšuje na mnoha rozvíjejících se trzích, ale je třeba se posunout dále. Ochrana duševního vlastnictví je nanejvýš důležitá pro zajištění konkurenceschopnosti IT a je relativně levným způsobem stimulace dlouhodobého ekonomického rozvoje.

 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.