facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 22. 6. 2021 - Karel Kotoun

Co přinese zamýšlená unijní digitální peněženka?

Vypůjčit si v zahraničí auto, otevřít bankovní účet nebo požádat o lékařské ošetření by mohlo být v budoucnu jednodušší. Evropská komise v minulých dnech představila návrh takzvané digitální peněženky, která má lidem umožnit snadné používání elektronických dokumentů po celé Evropské unii. Unijní exekutiva reaguje návrhem na fakt, že za covidové pandemie se značná část života přesunula do digitálního prostředí. Podobné digitální peněženky už navíc začaly zavádět instituce či firmy v rámci jednotlivých členských zemí.Ačkoliv pandemie covid-19 zasáhla nesmírně hluboko celé lidstvo, lze i přesto v minulém roce nalézt alespoň 2 pozitiva. Tím prvním je celkový pozitivní dopad na životní prostředí, které dokázalo vstřebat alespoň trochu CO2 vyprodukovaného během posledních 100 let. Druhým pozitivem je pak osvícení lidí, že věci lze dělat i digitálně. Na toto téma navazuje i prohlášení eurokomisařky Margrethe Vestager o plánu zavádět digitální peněženku pro evropské občany. Podobnou digitální formu identity má již Belgie a mimo Evropu na tom již delší dobu pracují také jiné země. Příkladem může být Čína, která svým občanům v dubnu poskytla reálnou peněženku s digitálním Yuanem.

Jaké jsou ovšem výhody takového systému?

Představte si, že byste při každém přihlášení do emailové schránky museli ofotit váš občanský průkaz a podepsat žádost o přihlášení. V takové situaci se dnes totiž i přes velký pokrok nachází digitalizace veřejné správy. Přínosy digitální peněženky jsou tudíž velmi široké. Od ověření identity prostřednictvím stisknutí palce, přes sdílení zdravotních zpráv, očkovací průkaz, zřízení bankovních účtu, včasnou identifikaci zločinců, výplatu a placení daní, identické zacházení se všemi občany EU, až po správu vlastních dat u digitálních gigantů. Další výhodou digitální peněženky je skutečnost, že budete mít svá data pod kontrolou. Tedy že vždy budete vědět, kdo se dívá na váš spis či komu poskytujete vaše osobní údaje. A toho nelze dosáhnout s papírováním a fyzickým dokladem.

Kromě výše uvedených přínosů spočívá hlavní výhoda Evropské digitální peněženky v unifikaci procesů, bezpečnostních standardů a percepci digitalizace veřejné správy. To je potřebné pokud chceme dosáhnout plného potenciálu plynoucího z přínosů digitalizace. Nyní zbývá počkat, až Evropský parlament schválí daný návrh a digitalizace může začít.

Karel Kotoun Karel Kotoun
Autor článku je konzultantem v oblasti finančních služeb Accenture ČR.

 
  

- Inzerce -

Správa a zabezpečení Windows 10 pomocí nástrojů Microsoft 365 pro efektivní a bezpečnou práci

Společnost System4u pomáhá svým zákazníkům v oblasti Digital Workspace. Správné propojení technologií je zárukou kvalitně fungujícího a bezpečného IT prostředí firem. V následujícím článku se zaměříme na správu a zabezpečení Windows 10 pomocí nástrojů Microsoft 365.

  

- Inzerce -

Kubernetes a OpenStack pod taktovkou [SCP] SafeDX Cloud Platform

Společnost SafeDX dokončila změny vyplývající ze změny vlastnické struktury a pod křídly globálního výrobce Foxconn se plně zaměřuje na rozvoj nabídky cloudových služeb a kontejnerových řešení v prostředí Kubernetes.