facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Cloudová řešení Synology

Společnost Synology je známá především jako výrobce síťových zařízení a datových úložišť (NAS). Ve skutečnosti jsou ovšem tato zařízení součástí komplexní nabídky řešení a služeb, jejichž cílem je uži­va­te­lům poskytnout bezpečné ukládání, zálohování a efektivní sdílení a zpracovávání dat. V následujícím článku vám z široké nabídky řešení a služeb Synology představíme ta, jejichž společným jmenovatelem je cloud.


Cloudové zálohování Synology C2

Začněme hybridním cloudovým řešením Synology C2, což je cenově výhodné řešení pro cloudové zálohování na ochranu důležitých dat uložených na zařízení Synology NAS. Plány (tarify) služby Synology C2 Storage jsou upraveny pro různé uživatele na míru tak, aby kapacita úložiště, poskytované funkce a cena odpovídaly jejich velikosti a potřebám. Bez ohledu na to, jestli jste domácí uživatel, který potřebuje snadno použitelný plán zálohování do cloudu nebo správce podnikového systému hledající bezpečné cloudové úložiště s optimalizovaným využitím prostoru, cenové plány Synology C2 vychází vstříc všem úrovním požadavků. Jde o řešení opravdu pro každého, kdo to se zálohováním dat myslí vážně a uvědomuje si, jak důležitou roli hraje off-site zálohování v zajištění vysoké dostupnosti dat. Díky dalším kopiím důležitých souborů uložených ve službě Synology C2 lze zaručit bezpečnost a dostupnost dat i v případě havárie nebo krádeže. Můžete si přitom vybrat ze dvou možností, kde budete mít svá data uložena. V Evropě je to ve Frankfurtu v Německu, druhé úložné místo se nachází v americkém Seattlu.

Pokud si založíte bezplatný Synology účet, můžete toto řešení vyzkoušet zdarma na 30 dní ještě předtím, než se rozhodnete, zda je pro vás tato služba tím správným řešením. Službu Synology C2 lze sdílet s několika servery Synology NAS přidruženými k jednomu uživatelskému účtu. Pro uživatele Synology NAS je službu C2 Backup velmi snadné aktivovat a nastavit, což platí zejména pro základní úroveň služby, kterou mohou využít i uživatelé se základními znalostmi. Pro náročnější uživatele, jak z hlediska kapacity a frekvence zálohování, tak i flexibility služby, je připravena vyšší úroveň, kterou by již měl nastavit zkušený administrátor.

Bezpečnost na prvním místě

Všechna data jsou na straně klienta šifrovaná pomocí mechanismů AES-256 a RSA-2048 a soukromého klíče uživatele chráněného heslem. To zajišťuje, že žádná třetí strana či ani zaměstnanec Synology nemůže získat přístup, dešifrovat nebo upravovat vaše údaje.

Vlastníci souborů a oprávněné osoby mají přístup ke svým zálohám odkudkoliv – pomocí aplikace Hyper Backup nebo webového portálu Synology C2. Díky ukládání starších verzí souborů mají uživatelé přístup ke svým důležitým datům i v případě, že byly soubory nesprávně upraveny nebo byly zašifrovány pomocí ransomvaru.

Igor CejkovskýStejně jako hybridní auta kombinují výhody elektrických aut a aut se spalovacím motorem, kombinuje i hybridní cloud výhody cloudových úložišť a lokálních úložišť. V Synology věříme, že hybridní cloud, tedy kombinace Synology NAS a Synology C2 cloudu, efektivně spojuje výhody obou řešení.
 
Igor Cejkovský, Synology Team Manager pro Česko, Slovensko, Maďarsko, Pobaltí a Balkán

Výhody hybridního řešení

Proč vlastně Synology jako výrobce NAS zařízení a dodavatel řešení privátního cloudu přišlo s hybridním cloudovým řešením? Stejně jako hybridní auta kombinují výhody elektrických aut a aut se spalovacím motorem, kombinuje i hybridní cloud výhody cloudových úložišť a lokálních, takzvaných on-premise úložišť. Privátní cloud nabízí úplnou kontrolu nad soubory, rychlost přístupu k souborům limitovanou pouze rychlostí sítě, a je tedy ideálním řešením pro bezpečnou, pohodlnou a rychlou práci se soubory, nezávislou na rychlosti a dostupnosti připojení k internetu. Takové řešení s vlastním hardwarem může firmě navíc ušetřit řádově tisíce až desítky tisíc eur, protože náklady na cloudová řešení se výrazně zvyšují s rostoucím množstvím dat. Na druhé straně je u cloudových řešení nižší počáteční investice než v případě privátního cloudu. Přístup k datům bývá také jednodušší, není nutné zabezpečit VPN připojení a s tím spojenou konfiguraci a nároky na síťový hardware. Hybridní cloud, tedy kombinace Synology NAS a Synology C2 cloudu, efektivně spojuje výhody obou řešení. Synology C2 cloud slouží jako primární úložiště dat a nejpoužívanější data jsou zároveň synchronizována a uložena i na lokálním NAS. Zajistí se tak rychlý přístup nezávislý od připojení k internetu, ale díky C2 cloudu jako primárnímu úložišti je také velmi jednoduché data synchronizovat mezi jednotlivými firemními pobočkami. Lokální hardware zároveň nemusí být stavěn na celkovou kapacitu, jakou disponují data v C2 cloudu, protože vždy je na něm jen část dat, a to ta, která je právě potřebná pro práci.

Cloud Sync – synchronizace s veřejnými cloudy

Přestože Synology nabízí vlastní cloudovou službu v podobě Synology C2, umožňuje také propojení s veřejnými cloudovými službami třetích stran. V obchodě „Centrum balíčků“, který je k dispozici v každém NAS zařízení Synology v systému DSM, si tak uživatelé mohou stáhnout bezplatnou aplikaci Cloud Sync, která umožňuje integraci s mnoha veřejnými cloudovými službami, jako jsou: Amazon Drive, Backblaze B2, Dropbox, Google Cloud Storage, Microsoft Azure, OpenStack Swift a jiné.

Služba Cloud Sync umožňuje bezproblémové připojení místního zařízení Synology NAS k veřejným cloudovým službám prostřednictvím protokolů Amazon S3 API, OpenStack Swift nebo WebDAV. Synology Cloud Sync tak umožňuje lokální zálohování dat uložených ve veřejných cloudech nebo naopak (synchronizace může být obousměrná).

Díky funkci šifrování jsou přenášená data chráněna proti úniku a komprese urychluje jejich přenos a omezuje využití velkokapacitní paměti dostupné v cloudu. Ve službě Cloud Sync si také můžete nastavit limit pro šířku pásma stahování a nahrávání datových přenosů, čímž eliminujete riziko nadměrného využívání celkového výkonu zařízení. K dispozici je také funkce plánování konkrétního termínu a času synchronizačních úloh, která umožňuje flexibilní využití prostředků serveru.

Pomocí Cloud Sync lze celé svazky či konkrétní složky a soubory synchronizovat s cloudovými službami. Správcům přitom aplikace umožňuje sledovat, kteří uživatelé své soubory s konkrétními cloudovými službami synchronizují. Díky tomu je zajištěno plnění požadavků stanovených interními předpisy a právními předpisy společnosti.

Synology Drive – váš privátní cloud

Základní cloudovou službou, kterou je možno užívat na zařízeních Synology, je služba Synology Drive, která představuje kompletní řešení pro správu, sdílení a synchronizaci souborů. Synology Drive umožňuje ze zařízení Synology NAS vytvořit výkonné privátní cloudové úložiště – váš privátní cloud umožňující přístup k souborům a jejich sdílení odkudkoliv a bez pravidelných měsíčních poplatků za využívání úložiště.

Služba se skládá z konzole správce služby Synology Drive, která nabízí centralizovanou správu a monitorování, služby Synology Drive určené pro přístup k souborům prostřednictvím webového portálu a služby Synology Drive ShareSync, zajišťující synchronizaci mezi zařízeními Synology NAS.

Synology Drive

Poté, co správce zařízení NAS povolí službu Synology Drive Server, mohou uživatelé službu Synology Drive zobrazit jako portál souborů a přistupovat k němu z webových prohlížečů, aplikací pro stolní počítače a mobilních aplikací. Správce může také konfigurovat úlohy synchronizace na dalších serverech Synology NAS pomocí služby Synology Drive ShareSync.

Chraňte se před kybernetickými útoky a hrozbou ransomware

Na závěr bychom chtěli zdůraznit význam ochrany dat a zajištění bezpečnosti jako základního parametru, který je třeba mít na paměti bez ohledu na to, jestli máme data na lokálním úložišti nebo využíváme některou z cloudových služeb. Riziko nákazy malwarem a zejména pak hrozba v podobě ransomware neustále vzrůstá. Doslova každý den jsou ve světě zaznamenány nové útoky v podobě zašifrování firemních dat a jejich odcizení spojené s následným vydíráním a vymáháním výkupného.

Společnost Synology řeší tento problém zaváděním výkonných bezpečnostních opatření, jako je nástroj Security Advisor, a vydáváním pravidelných bezpečnostních aktualizací, které uživatele chrání před potenciálními hrozbami.

Nejlepší zbraní proti ransomwaru je zálohovat ve více verzích. Ransomware je totiž stále složitější a ani antivirový software jej nemusí včas odhalit. Důrazně proto doporučujeme pravidelně zálohovat, abyste mohli obnovit napadené soubory a minimalizovali tak škody. Základem je zálohování dat z počítačů do zařízení NAS. Pomocí aplikace Synology Drive Client si můžete vytvořit zálohu s více verzemi umožňující obnovení v časovém bodě. Můžete uchovávat až 32 historických verzí jediného souboru, k nimž se můžete vrátit, pokud dojde k jeho poškození nebo zašifrování.

Místní zálohování ale nemusí být dostatečné, pokud zákeřnější ransomware zaútočí i na sdílené složky na vašem NAS serveru. Nejlepší ochranou proti tomuto riziku je přidat další stupeň ochrany ve formě vzdáleně uložených záložních verzí. Využijte k tomu robustní zálohovací systém Synology Hyper Backup, který vám umožní zálohovat data ve více verzích a v případě potřeby obnovit předchozí verze napadených souborů.