facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 10. 9. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Chytrý kamerový systém bude chránit tisk maturit a přijímaček před únikem informací

Konica MinoltaCentrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) se rozhodlo nainstalovat chytrý kamerový systém, který bude chránit data maturitních a přijímacích zkoušek a zajistí bezpečnost v okolí tiskových produkčních strojů CZVV. Použité řešení od společnosti Konica Minolta kombinuje vyspělé kamery s aplikací využívající umělou inteligenci (AI), tak aby se eliminovalo riziko vzniku úniků informací během tisku dokumentů a celkově zvýšila úroveň efektivity zabezpečení i provozu tisku v CZVV.„Pro CZVV jsme vyvinuli aplikaci na bázi umělé inteligence, která s pomocí kamer neustále kontroluje veškerý pohyb v prostoru tisku a zároveň dokáže upozornit na podezřelé situace. Těmi může být například zdržování osob v daném prostoru déle, než je povoleno, nebo nedovolené manipulace s jakýmkoli záznamovým elektronickým zařízením v blízkosti tiskových strojů,“ uvedl Tomáš Slavíček z vývojového centra Konica Minoltaa a dodal: „Naše řešení na principu technologií AI, počítačového vidění a strojového učení dokázalo v CZVV zastat 100 % práce kontrolujícího operátora, zefektivnit zabezpečení a ušetřit náklady.“

Ve spolupráci s CZVV Konica Minolta nadefinovala přesné situace, které nesmějí v daný moment nastat. Pokud například operátor stojí u stroje při tisku testových zadání déle než 17 sekund, systém situaci rozpozná a okamžitě o ní informuje administrátora. Ten pak může obratem zareagovat.

„Dříve jsme tuto ochranu zajišťovali standardním kamerovým systémem, který sice zaznamenal obraz, ale nedokázal vyhodnocovat a upozorňovat na podezřelé chování. Vše tedy stálo na pozornosti našich zaměstnanců, kteří navíc v případě podezření museli procházet i hodiny záznamů,“ řekl Jindřich Mach, ředitel sekce vnitřní a výrobní infrastruktury z CZVV, a dodal: „Nyní hlídá tisk umělá inteligence, automaticky vyhodnocuje situace, což vede k úspoře pracovních sil. Nyní administrátor v případě upozornění posoudí, zda jde o planý poplach, nebo skutečně o potenciální riziko. Zpětné prohledávání a kontrola záznamů je pak díky označení podle zachycených úseků rychlá a jednoduchá.“

Kamerové systémy Konica Minolta pokrývají nejen dění kolem tiskáren, ale monitorují i stav samotných tiskáren. „Pokud například dojde k záseku, tiskárna rozsvítí výstražnou kontrolku. Tento stav dokáže systém rozpoznat a zohlednit při vyhodnocování dané situace.“ vysvětlil T. Slavíček.


 
  

- Inzerce -

Covid jako katalyzátor digitalizace a fenomén homeworkingu

IT Systems 1-2/2021V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na odvětví, která v současné době prochází velmi turbulentním vývojem. Vím, že se to dnes dá říct prakticky o všech oblastech našeho života, ovšem retail, logistika a potravinářský průmysl jsou navíc názorným příkladem, proč je pandemie onemocnění covid označována za katalyzátor digitalizace desetiletí. Pokud totiž ještě někdo pochyboval o významu digitalizace, musel v loňském roce prozřít.

  

- Inzerce -

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

Moderní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.