facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 2. 1. 2018 12:27

CETIN pokračuje v plánu výrazného zrychlení pevných linek

CETINSpolečnost CETIN oznámila v roce 2015 sedmiletý investiční plán, v rámci něhož chce postavit celkem 10500 DSLAMů, které umí miliony domácností a firem v dosahu pevných linek napojit na rychlou infrastrukturu. Jak se daří uvedený plán plnit? Ke konci roku 2017 je počet postavených DSLAMů na čísle 3 105. Současně se zvyšuje kapacita páteřní sítě a tím i rychlost dostupná pro koncové uživatele. Zatímco před 2 roky byla nejvyšší dostupná rychlost pouhých 40 Mbit/s, aktuálně je v nabídce rychlost až 250 Mbit/s. A počínaje prvním dnem nového roku 2018 je na optických přípojkách dostupné připojení s rychlostí až 1 Gb/s.CETIN

Přestože gigabit je zatím dostupný pouze na malém zlomku adres, postup CETINu dává jasně najevo, že pevné linky mají budoucnost. CETIN se přitom nezaměřuje jen na pokrytí ve velkých městech, ale staví i v menších obcích, kde je sice menší hustota uživatelů, ale současně i menší konkurence v nabídce vysokorychlostního datového připojení. Více než 60 procent zrychlených adres je proto v malých a středních obcích.

Zajímavých rychlostí lze přitom dosáhnout i tak, kde zatím není optikou řešeno připojení až ke koncovému uživateli (tzv. poslední míle). Použitím nových technologií, např. vectoringu či technologie VDSL3, které CETIN ve své síti používá, je možno dosáhnout i na stávajícím metalickém vedení rychlostí připojení až 350 Mb/s.

V průběhu loňského roku CETIN také spustil nové webové stránky www.zrychlujemecesko.cz, které obsahují mapu pokrytí pevným internetem. Je na nich možné snadno ověřit aktuální dostupné rychlosti připojení k konkrétní lokalitě, ale také zjistit informace o plánovaných výstavbách předsunutých DSLAMů v jejich okolí až s 4 měsíčním předstihem. Na stránce se zájemci také dozví, jak internet na infrastruktuře CETINu získat prostřednictvím některého ze 14 poskytovatelů v ČR.


 
Canon
  

- Inzerce -

Potřebujete šifrovat firemní data?

MasterMediální hysterie a šílenství kolem GDPR vzbudilo u řady menších podnikatelů dojem, že se bez šifrování dat neobejdou. Je tomu skutečně tak? Kdy a proč se vyplatí data šifrovat?