facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 26. 11. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Český startup FTMO je nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě

Do 22. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se probojovalo 19 českých technologických lídrů. České firmy tak letos doslova opanovaly tento tradiční žebříček padesáti nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě, který Deloitte pravidelně vyhlašuje. Češi zabodovali i v kategorii Growth Stars oceňující firmy, které se kvůli krátké době na trhu ještě nedostaly do hlavní soutěže.Deloitte Technology Fast 50 CE porovnává růst přihlášených technologických firem za období předchozích čtyř let, letos tedy v období 2017 až 2020. Tento rok se do TOP padesátky CE dostaly společnosti z České republiky (19 společností), Polska (16 společností), Slovenska (6 společností), Chorvatska (4 společnosti), Bulharska (2 společnosti), Litvy (1 společnost) a Albánie (1 společnost).

První místo obsadil český fintechový startup FTMO, druhá je litevská společnost Kilo grupé a třetí příčku obsadila rovněž česká společnost Driveto, která nabízí flexibilní pronájem automobilů. České společnosti dominovaly v první desítce a uzmuly si hned šest příček. Je zřejmé, že česká technologická scéna je na špičkové úrovni.

Tržby vítězné firmy FTMO, která vyvíjí a provozuje platformu pro obchodování na finančních trzích, dosáhly rekordního růstu 39 432 %, třetí Driveto rostlo o 5 829 %. V první desítce žebříčku Fast 50 jsou ještě další čtyři české firmy – logistická společnost Dodo (4. místo, 3 668 %), společnost ThreatMark, která řeší kyberbezpečnost (5. místo, 2 854 %), DataSentics (8. místo, 1 955 %) a BigHub (10. místo, 1 795 %).

„Letošní vítěz společnost FTMO vyrostla ve čtyřletém období přes 39 000 %, což je suverénně nejvíce ve dvaceti dvouleté historii. Před FTMO byla nejúspěšnějším účastníkem v roce 2005 polská firma Pro Futuro s růstem přes 22 000 %. Z českých firem to byla společnost Prusa Research, která měla v roce 2018 růst více než 17 000 % a tím se probojovala do EMEA Fast50, kde obsadila 3. místo. Je tedy jasné, že o FTMO bude bodovat i ve světovém měřítku,“ doplňuje Kateřina Novotná, leader programu Technology FAST 50 pro Českou republiku.

„V Česku neustále vznikají zajímavé projekty. Na programu FAST 50 je skvělé, že žádná firma nemůže raketově růst donekonečna a udržet se tak v soutěži věčně. To dává prostor stále novým společnostem. Úspěšní zakladatelé firem jsou vzory pro mladé začínající podnikatele, kteří se pak do naší soutěže hlásí a následně vítězí. Vybudovali jsme skvělou tech komunitu, která si pomáhá, předává si zkušenosti a navzájem se inspiruje,“ dodává Kateřina Novotná.

V kategorii vycházejících hvězd Growth Stars, tedy firem, které se kvůli krátké době na trhu ještě nedostaly do hlavní soutěže, zvítězil rumunský softwarový startup DRUID SA, druhý je český startup CYRKL zaměřený na environmentální technologie a třetí příčku obsadila opět česká společnost ALIS Tech, která vyvíjí antikolizní systémy pro průmyslové podniky. Celkem v této kategorii figuruje deset českých firem.

„Poslední dekáda je pro firmy v regionu střední Evropy opravu výjimečná. Ještě před deseti lety, v roce 2010, byla celková hodnota středoevropských firem okolo 10 miliard amerických dolarů. Dnes je to 186 miliard, tedy téměř 20krát víc. Pro mě to vypovídá o nové důvěře a odhodlání, které pohání tah na branku a růst firem v našem regionu, z nichž mnohé atakují skutečně globální růst. A tento trend zrychluje,“ komentuje úspěch CE regionu Nir Chinsky, ředitel Google Cloud CEE & Africa a dodává: „Vidím v tom ještě další důležitou informaci: že dnešní CE trh přitahuje kapitál z celého světa, nejen od místních venture kapitálových fondů. Což znamená, že středoevropský region má dnes potenciál stát se kolébkou nejhodnotnějších společností v rámci celé Evropy.“

Ocenění předali organizátoři soutěže firmám v divadle Archa. Partnery programu Fast 50 pro Českou republiku jsou společnosti Citibank, Livesport, J&T Ventures, INVENTI, ABRA Software a také StartupJobs.cz, Jihomoravské inovační centrum JIC a CzechInvest.

Kompletní výsledky soutěže Deloitte CE Technology Fast 50 naleznete na www.deloitte.cz/fast50.


 
  

- Inzerce -

Infor Production Scheduling optimalizuje produkci piva v Duvel Moortgat

Duvel MoortgatDuvel Moortgat je belgický rodinný pivovar se zaměřením na speciální piva, do jehož portfolia patří znač­ky jako Duvel, Vedett, La Chouffe, de Koninck, Liefmans či Maredsous. Z lokálního pivovaru se firma postupně stala globální skupinou s 10 produkčními lokalitami včetně Belgie, USA a České republiky, kde v roce 2001 získal Duvel Moortgat 50% vlastnický podíl v humpoleckém pivovaru Bernard.

  

- Inzerce -

Jak řídit úspěšný e-shop? Freshlabels spoléhá na ERP systém Vario

Freshlabels je pojem na trhu e-commerce. Obchod (nejen) s módou, který klade důraz na udržitelnost a nabídku „čerstvých značek“. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zvládají řízení složité firemní agendy, která je roztříštěná do skladu, kamenných prodejen, centrály a samotného e-shopu?