facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 27. 11. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

České firmy posilují kvůli home office konektivitu

GFISpolečnost GFI Software zveřejnila výsledky lokálního průzkumu mezi českými a slovenskými IT pracovníky, ze kterého vyplynulo, že téměř dvě třetiny firem chtějí posílit svou konektivitu v důsledku intenzivní práce na dálku. 82 % respondentů uvedlo, že v důsledku koronavirové krize jejich organizace umožnila práci z domu alespoň částečně, v 15 % případů využívá home office dokonce celá firma.



V důsledku intenzivní práce na dálku se značně zvyšují bezpečnostní rizika pro firemní sítě. Jednak připojení přes domácí internet neposkytuje takovou úroveň ochrany jako připojení v kanceláři a jednak práce na nezabezpečených domácích zařízeních, které může využívat více členů rodiny, znamená vyšší riziko zavlečení malwaru do firemní sítě. Navíc, slabé a často nestabilní připojení zpomaluje práci s podnikovými aplikacemi a snižuje kvalitu spolupráce. Řada organizací proto plánuje posílit a zabezpečit svou konektivitu.

Z lokálního dotazování vyplynula následující zjištění:

  • 15 % respondentů uvedlo, že celá firem pracuje z domu, u 30 % více než polovina, u 37 % méně než polovina, u 18 % není na home office nikdo;
  • Největším rizikem práce na dálku je podle 52 % dotázaných práce uživatelů na soukromých zařízeních, 28 % nechráněné internetové připojení a 8 % horší technická podpora;
  • 62 % firem plánuje v nejbližším období zlepšení konektivity, 44 % posílení VPN sítí a 19 % nasazení firewallu;
  • Na koronavirovou krizi reagovalo 44 % organizací poklesem, 19 % růstem a 37 % nezaznamenalo žádný rozdíl v porovnání se standardními ekonomickými podmínkami.

„Hlavním rizikem práce na dálku je stále práce z domácích zařízení, kde zejména SMB společnosti nemají prostředky na zajištění zabezpečených firemních PC pro všechny své zaměstnance,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej GFI Software v ČR a na Slovensku. „Kromě toho ale firmy silně trápí i nekvalitní připojení z domácích sítí, které neumožňuje pracovat se stejnou kvalitou jako z kanceláře. Řada našich zákazníků proto kromě VPN připojení a firewallové ochrany posiluje a optimalizuje využití své konektivity.“


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.