Acronis
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 25. 5. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Česká republika je na 14. místě na světě ve výpočetní síle na obyvatele

Síla výpočetního výkonu ve 27 zemích světaPodle studie společnosti Huawei vedou v žebříčku celkového výpočetního výkonu s výrazným náskokem USA a Čína. Česká republika se výrazně polepšila v hodnocení zemí ve výpočetní síle na obyvatele, kde skončila na 14. místě. I v přepočtu na obyvatele byly první USA, druhé místo obsadil Singapur.Analýza Huawei zkoumala sílu výpočetního výkonu ve 27 zemích světa. Mezi zeměmi s vysokým výpočetním výkonem na obyvatele (více než 1 000 GFLOPS) jsou podle očekávání rozvinuté země, jako USA, Velká Británie nebo Japonsko. USA se na celkové výpočetní kapacitě v rámci žebříčku Top500 superpočítáčů podílí 37,1 %. Mezi zeměmi s výpočetním výkonem mezi 460-1 000 GFLOPS, kam patří kromě ČR, Španělsko nebo Čína, vzniká nová superpočítačová síla. V roce 2019 bylo na území Číny celkem 228 superpočítačů v rámci žebříčku Top500. To jsou některé ze závěrů nové analýzy společnosti Huawei s názvem Všudypřítomná výpočetní síla: základní kámen inteligentní společnosti.

Žebříčku sestaveném na základě celkového početního výkonu dominovaly na prvním místě USA (2 522 109 GFLOPS). Druhá byla Čína (770 109 GFLOPS). Třetí místo s velkým odstupem získala Indie (140 109 GFLOPS). Česká republika skončila v tomto hodnocení na posledním místě (8 109 GFLOPS). Sousední Německo se umístilo na pátém místě (115 109 GFLOPS) a Polsko na 19. místě (25 109 GFLOPS).

Ve výpočetním výkonu přepočteném na obyvatele je ČR na 14. místě (767 GFLOPS). První jsou opět USA (2 522 GFLOPS). Druhý je Singapur (2 132 GFLOPS), Německo je na šestém místě (1 392 GFLOPS) a Polsko na šestnáctém (656 GFLOPS), tedy dvě pozice za Českou republikou. Země s vysokým výpočtem na obyvatele zaměřují svoji ekonomiku na výzkum a vývoj a cílí na moderní průmyslová odvětví.

Ze studie lze usuzovat, že výpočetní výkon dané země je pevně spojen s úrovní ekonomického rozvoje. Indikátorem odlišného označení fáze vývoje inteligentní společnosti bude přepočet výpočetního výkonu na obyvatele. Aktuálně se nacházíme v rané fázi, kdy se výpočetní výkon na obyvatele ve velkých zemích pohybuje mezi 100-2 500 GFLOPS. Do budoucna se dostaneme do vývojové fáze, ve které dosáhneme výkonu na obyvatele 10 000 GFLOPS. A v tzv. zralé fázi dosáhneme výkonu 29 000 GFLOPS.

Poptávka po výpočetním výkonu bude v budoucnu obrovská. Pokročilé inteligentní společnosti budou využívat technologie jako jsou AI, IoT, blockchain a virtuální a rozšířená realita. Do roku 2030 pronikne AI do všech průmyslových odvětví a ponese výpočetní výkon 16 000 EFLOPS. IoT spojí všechny zařízení v továrnách a domácnostech. Tato zařízení budou vyžadovat 8 500 EFLOPS. Technologie blockchain podporující digitální měny bude potřebovat výkon více než 5 500 EFLOPS. Virtuální a rozšířená realita bude pro využití svého potenciálu potřebovat výkon 3 900 EFLOPS.


 
Inzerce
  

- Inzerce -

Aktuální kyberhrozby i možnosti ochrany na Sophos Evolve 2020

Na summitu o kybernetické bezpečnosti Sophos Evolve 2020 vystoupí přední světoví bezpečnostní odborníci, kteří budou diskutovat o nejnovějších výzvách a efektivních opatřeních v oblasti zabezpečení informačních technologií. Virtuální summit se uskuteční ve dnech 17. a 18. listopadu a účast je zdarma.

  

- Inzerce -

Vzdálený monitoring a správa se SolarWinds RMM od ZEBRA SYSTEMS

Zebra SystemsPodle společnosti Forbes patří poskytování IT služeb typu „as-a-service“ mezi pět nejdůležitějších technologických trendů příštích 12 měsíců. S neustávající pandemií COVID-19 a nutností sociálního odstupu cítí IT firmy silný růst poptávky po cloudových IT službách. Společnost ZEBRA SYSTEMS jim vychází vstříc nabídkou SolarWinds RMM, jedním z nejlepších produktů dostupných na trhu, včetně možnosti jeho nezávazného vyzkoušení.