facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Recenze - 4. 5. 2005 - Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]

Brother HL-2070N

Brother_HL-2070N_3.jpgBrother HL-2070N je typickým představitelem černobílých laserových tiskáren pro velmi malé pracovní skupiny. Koncepčně tento model vychází z osobní tiskárny, což napovídají jeho rozměry a celkové provedení. Jako osobní tiskárna samozřejmě také může sloužit, nicméně písmeno „N“ v názvu jasně označuje jeho potenciál pro plnohodnotné síťové nasazení. Brother HL-2070N má v technické specifikaci slušnou rychlost tisku 20 stran za minutu, což v praxi skutečně platí, alespoň při tisku běžného textového dokumentu z MS Wordu v „normálním“ režimu kvality.



Tiskárna je vybavena štěrbinou pro manuální vkládání médií vyšší gramáže, fólií, štítků apod. a jedním spodním horizontálním podavačem papíru s kapacitou 250 listů. Právě kapacita podavače je ovšem, spolu s malou kapacitou výstupního zásobníku, asi největší slabinou tohoto zařízení, které má sloužit v pracovní skupině a které poskytuje relativně slušnou rychlost tisku. Nicméně za předpokladu tisku v malých objemech (na které je ostatně tato tiskárna s maximální měsíční zatížitelností 5 000 stran stavěna) nemusí být obtěžující potřeba samotného doplňování papíru tak častá, větší nepříjemnosti způsobuje, jak se ukázalo během testování, něco jiného. Výstupní zásobník tvořený tvarovaným horním krytem tiskárny sice teoreticky pojme 100 listů (to samo představuje největší překážku v kontinuálním tisku více stran), v praxi se ale již zhruba od devadesátého výtisku (papír 80 g/m2) začnou listy vytlačovat a přepadávat z tiskárny. Platí to i při vyklopené opěrce papíru.
Brother HL-2070N má velmi jednoduchý ovládací panel bez displeje, tvořený čtveřicí stavových LED indikátorů a jedním tlačítkem pro vytištění testovací stránky a pokračování v tisku úlohy po přerušení například z důvodu doplnění papíru. Veškerá nastavení se provádějí softwarově. Tiskárna disponuje vestavěným webovým serverem umožňujícím, podobně jako u většiny síťových tiskáren, pohodlnou vzdálenou správu a monitoring zařízení prostřednictvím běžného internetového prohlížeče. Skrze přehledné uživatelské prostředí (bohužel nečeské) máte možnost sledovat stav tisku, spotřebního materiálu, počet vytištěných stran, historii chybových hlášení, provádět nastavení kvality tisku, konfiguraci sítě včetně definování e-mailové adresy administrátora, na kterou mají být zasílána stavová hlášení, a další volby. K obvyklému nastavení tisku pak slouží dodaný ovladač nabízející běžné volby, jako jsou nastavitelná kvalita tisku, orientace a měřítko obrazu na straně, nechybí obvyklé „vodoznaky“, ale ani „šetřič toneru“. Instalace softwaru z dodaného CD proběhla díky kvalitně provedenému instalátoru bez problémů.
Testovaná tiskárna poskytovala tichý a poměrně kvalitní tisk především textu, čar a křivek. Reprodukované písmo bylo dobře vykreslené i v malé velikosti (dva body), totéž platilo i pro křivky. Černé plochy byly vyplněny zcela sytě. Poněkud horší výsledky vykazoval výtisk gradientu, u kterého přechody mezi odstíny nebyly příliš plynulé. Rovněž velké jednolité šedé plochy měly vinou světlejších pruhů vzniklých průchodem papíru mechanikou mírně narušenu konzistenci.
Brother HL-2070N se nám představil jako zajímavá tiskárna v atraktivní cenové relaci, vhodná pro tisk běžných dokumentů v malé kanceláři s několika uživateli. Vzhledem ke kategorii, kterou zastupuje, se tento model vyznačuje poměrně příznivými provozními náklady.
Přibližná koncová cena tiskárny je 6 390 Kč (bez DPH).
Technické parametry najdete zde.

Ceny spotřebního materiálu (bez DPH)
Optický válec na 12 000 stran A4:  2 410 Kč
Toner na 2 500 stran A4 (5% pokrytí): 1 560 Kč

Na testování zapůjčila firma Brother.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.