facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 8. 11. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Bez IT to prostě nepůjde – digitální technologie jsou součástí všech růstových strategií

Společnost Gartner zveřejnila vybrané výsledky a postřehy z průzkumu 2023 Gartner Board of Directors Survey uskutečněného mezi 281 respondenty ze Severní Ameriky, Evropy a Asijsko-pacifické­ho regionu. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že vedení firem si dobře uvědomují význam IT, když 89 % členů správních rad potvrdilo, že digitální technologie jsou součástí všech strategií růstu jejich podniku. Pouze 35 % odpovídajících přitom uvedlo, že jejich podnik již dosáhl nebo je na cestě k dosažení cílů digitální transformace.



„Nejvyšší vedení podniků dospěla do bodu, kdy jsou strategie digitálního byznysu a celková byznysová strategie v podstatě jedno a totéž,“ říká význačný analytik a viceprezident výzkumu Gartneru Jorge Lopez. „Přestože CIO dosáhli značného pokroku při využívání technologií pro optimalizaci provozu, pro dosažení strategických obchodních cílů, jež členové bordů od digitálních investic očekávají, to nestačí.“

„S tím, jak podniky musejí čelit v podstatě neutuchajícím otřesům, začínají členové bordů hledat nové obchodní příležitosti právě v souvislosti s otřesy a riziky, jimž jejich podniky čelí. CEO a CIO si budou muset tento způsob uvažování osvojit, neboť technologie hrají při úspěšném rozvoji podniku stále významnější roli.“

Lídrem digitalizace podniku se stává přímo CEO

Členové bordů uvedli v průzkumu jako primární lídry, odpovědné za rozvoj iniciativ digitálního byznysu, generální ředitele (CEO) – ozna­či­lo je takto 28 % respondentů – následovali CTO a CIO s 19 % a 14 %. „V minulosti se nejvyšší vedení podniku obracelo na IT oddě­le­ní, aby vedlo rozvoj digitálního byznysu,“ vysvětluje význačný VP analytik Gartneru Partha Iyengar. „Nicméně s ohledem na makro a strategická očekávání, jež nyní představenstva podniků v souvis­los­ti s digitálním byznysem mají, nyní oprávněně očekávají, že za jeho úspěch bude odpovídat přímo CEO, podobně jako generální ředitelé odpovídají za splnění cílů v oblasti tržeb či růstu podniku.“

Členové představenstev stále častěji pokukují po „revolučních“ či „průlomových“ technologiích, jež by mohly pomoci rozvoji digitálního byznysu a úspěchu podniku. Čtyřicet procent z nich například pova­žu­je umělou inteligenci a strojové učení za nezbytné pro úspěch digitálního podnikání své organizace (viz graf). „Správní rady se věnují i otázkám, jako je modernizace a vylepšení základních nástrojů typu ERP či CRM,“ říká Lopez. „Ty existující jsou často složité a rigidní, zatímco podniky potřebují agilitu a dynamiku.“

Představenstva zvyšují svou ochotu riskovat

Nezbytnou součástí digitální akcelerace je ochota riskovat. Průzkum ukázal, že 64 % předsedů představenstev plánuje zvýšit svou ochotu riskovat až do roku 2024, jde o nárůst o sedm procentních bodů oproti průzkumu z předchozího roku. „Nejvyšší vedení chápe, že rozhodování v turbulentním podnikatelském prostředí vyžaduje podstupovat vyšší míru rizika,“ říká Lopez. „Schopnost podstupovat riziko je rozhodující pro udržení konkurenceschopnosti a zvýšení rychlosti inovací.“

Mnohá představenstva také rozšiřují své chápání úspěšného digitál­ní­ho byznysu a zaměřují se na „digitální ekonomickou architekturu“ – plných 71 % předsedů představenstev uvádí, že se o rozvoj takovéto ekonomické struktury snaží nebo jej plánuje. Digitální ekonomická architektura (DEA – Digital Economic Architecture) je přístup, kterým mohou nedigitálních podniky dosáhnout podobných ekonomických přínosů v oblastech, jako jsou růst, profitabilita, tržní kapitalizace či hodnota značky, jakých dosáhli digitální obři se svými „digitálně nativními“ obchodními modely.

„Vývoj od tradičního kvartálního zaměření na výnosy k zaměření dlouhodobějšímu nicméně vyžaduje zásadní změnu myšlení,“ dodává Iyegar. „Představenstva musejí identifikovat a využít nové zdroje pro výrobu a tvorbu hodnoty, což opět vyžaduje vyšší míru akceptace, či dokonce vyhledávání rizika.“


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.