facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 13. 2. 2018 15:44

Astra připravuje novou éru satelitní komunikace

AstraNení pochyb o tom, že dostupnost datového připojení je zásadní pro rozšiřování možností pro lidi a společnosti na celém světě. Propojení světa rozvíjí ekonomiku a umožňuje mobilitu. Spolehlivé a dostupné připojení ovšem nelze vždy zajistit prostřednictvím pozemních sítí. V takových případech pak přichází na řadu satelitní technologie. Společnost SES, která působí na trhu pod známou obchodní značkou Astra, oznámila svoje plány na novou éru satelitních řešení, která zásadním způsobem promění roli a schopnosti satelitního připojení.Společnost SES momentálně jako jediná provozuje satelity na střední oběžné dráze (MEO), které z vesmíru poskytují připojení s vysokou propustností a nízkou latencí. V současnosti provozuje dvanáct satelitů MEO, které vyrobila společnost Thales Alenia Space a byly vypuštěné na oběžnou dráhu společností Arianespace v letech 2013 a 2014. Nachází se ve výšce téměř osm tisíc kilometrů nad zemí a tvoří první stavební kameny plánované velkokapacitní flotily. Každý z nich totiž poskytuje kapacitu více než deset gigabitů za sekundu.

Dalších osm satelitů MEO bude vypuštěno do vesmíru v letech 2018 a 2019. Rok 2021 se pak zapíše do historie jako rok globální konektivity. SES rozšíří svoji flotilu o sedm satelitů MEO nové generace, které vyrobí společnost Boeing Satellite Systems. Tyto revoluční satelity na střední oběžné dráze se stanou srdcem systému zvaného O3b mPOWER.

Vypuštění nové soustavy terabitových satelitů s mimořádným výkonem a spuštění systému O3b mPOWER proběhne v roce 2021, kdy se počet satelitů O3b zvýší na dvacet sedm. Satelitní flotila na střední oběžné dráze bude plně integrována do velké soustavy satelitů na geostacionární oběžné dráze (GEO), kterou dnes tvoří více než padesát družic.

Software, který propojí systém O3b mPOWER se satelitní flotilou SES, umožní zajistit optimalizaci připojení dle potřeby prostřednictvím satelitů na geostacionární oběžné dráze, střední oběžné dráze nebo pozemních sítí.

„Systém O3b mPOWER bude schopen celosvětově poskytovat vyšší datovou kapacitu. Jeho inteligence a schopnost vytvářet paprsky nabídnou maximální možnou flexibilitu při tvarování, směrování, vedení, posouvání a přepínání více než čtyř tisíc paprsků v reálném čase. Každý satelit s touto schopností bude moci přizpůsobovat šířku pásma pro doručování dat prakticky kamkoliv. S více než třiceti tisíci vytvářenými paprsky, které nabízí systém O3b mPOWER, bude celá konstelace satelitů umístěná na střední oběžné dráze poskytovat bezkonkurenční pokrytí +/- 50 stupňů zeměpisné šířky, což je téměř 400 milionů kilometrů čtverečních,“ říká Karim Michael Sabbagh, prezident a generální ředitel společnosti SES.

Satelitní technologie odstraňují problémy, které se pojí s nedostatečným pokrytím těžko dostupných oblastí. Ať už se jedná o vzdálený ostrov v Pacifiku, subsaharskou Afriku, loď v Atlantiku nebo letadlo nad USA. Satelitní technologie přitom lze snadno propojit s pozemními sítěmi, aby se uživatelé mohli připojit, aniž by si uvědomili jakoukoliv změnu využívané infrastruktury.

 
  

- Inzerce -

Zahrajte si s hvězdami budoucnosti

CZECH CLASSICTurnaj Czech Classic se uskuteční 16.–21. června 2019 v GR Kaskáda jako součást Pro Golf Tour, jednoho ze čtyř oficiálních satelitů European Tour. Program kromě turnaje pro profesionály a nejlepší české amatéry zahrnuje i bohatý doprovodný program včetně tradičního turnaje partnerů s nejlepšími profesionálními hráči Pro Golf Tour, tzv. Pro-Am.

  

- Inzerce -

Zaměstnání: Programátor a kodér Brno

programátor a kodér BrnoBaví vás dělat weby a chcete profesně růst? Hledáme programátora / kodéra pro webové studio Brno na trvalý úvazek (HPP), nebo jiný (IČO, DPP, DPČ a další). Znalost CMS WordPress nebo Joomla výhodou.