Aktuality -> IT Projekty - 18. 7. 2006

ArcGIS v Pražské energetice

ArcGIS_ESRI_629.jpgV Pražské energetice proběhlo předání projektu migrace stávajícího GIS řešení do modernějšího prostředí GIS ESRI. Pražská energetika, stejně jako jiní správci inženýrských sítí, je ze zákona povinna vést dokumentaci o spravovaných sítích, v tomto případě evidenci prvků energetické sítě. Proto již od roku 1994 implementovala geografický informační systém s řadou provozně-technických úloh na bázi systému FRAMME, později Active FRAMME od firmy Intergraph.

Vzhledem k tomu, že tato technologie po desetiletém provozu již nesplňovala trendy moderního informačního zabezpečení obdobných společností, připravovala PRE již od r. 2004 migraci stávajícího GIS řešení ze současného prostředí do modernějšího. Z několika nabídek se Pražská energetika rozhodla pro implementaci technologie ESRI. Základem řešení je systém ArcGIS firmy ESRI (18 licencí ArcEditor, 30 licencí ArcView „single use“ a 30 plovoucích licencí ArcView pro cca 60 uživatelů a webová prohlížečka, kterou používá cca 200 uživatelů) a nadstavba ArcFM firmy Miner & Miner, na jejímž základě byl vytvořen datový model a která poskytuje GIS nástroje pro AM/FM a správu sítí. Využita je i nadstavba ArcGIS Data Interoperability, jež umožňuje práci s nejrůznějšími typy dat. Řešení doplňuje ArcIMS spolu s nadstavbou Data Delivery pro přístup k datům prostřednictvím Internetu. Dokonalý přístup k datům uloženým v databázi Oracle umožňuje ArcSDE, middleware mezi RDBMS a produkty ESRI.

 
  

- PR -

Nasazení AI balancuje mezi výkonem a zranitelností

V aktuálním vydání IT Systems jsme se opět zaměřili na využití AI v podnicích, které má mnoho různých podob. Jednu z nich vidíte hned na titulní straně obálky, kde Martin Šťastný, ředitel vývoje Vision ERP, přestavuje AI asistentku Viana. S Martinem jsme si povídali nejen o tom, co Viana umí, ale především nás zajímalo, jak AI v ERP systému Vision pracuje s kontextem, daty a odpovědností.

  

- PR -

WMS Forum 2026 aneb moderní logistika v praxi, nejen na slidech

Jak dnes fungují moderní sklady řízené pomocí WMS a automatizačních technologií? Konference WMS Forum 2026 pořádaná společností KODYS nabídne odborný program zaměřený na digitalizaci skladů, mobilní technologie a automatizaci logistických procesů. Součástí akce budou také návštěvy reálných skladových provozů firem Madal Bal a DF Partner.