Asseco Helios 1
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 27. 9. 2019

Akademický projekt RICAIP propojí umělou inteligenci s průmyslovou robotikou

RICAIPMožnosti využití virtuální a rozšířené reality pro řízení průmyslové výroby na dálku nebo systém pro její rychlé přizpůsobení podle momentálních potřeb zákazníka či dostupných výrobních prostředků. Toto je jen zlomek toho, co budou výzkumníci vyvíjet v projektu RICAIP, na kterém budou spolupracovat odborníci z pražského ČVUT a brněnského VUT s německými kolegy.Rozhodnutí o podpoře pro RICAIP (anglická zkratka pro Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu) přišlo z Evropské komise na jaře tohoto roku, oficiálně projekt startuje v září. V následujících více než šesti letech budou moci partneři projektu RICAIP čerpat podporu dosahující téměř 50 mil. eur (1,2 mld. Kč). Vznikne tak Evropské centrum excelence pro pokročilou průmyslovou výrobu, největší v oblasti umělé inteligence (AI) a průmyslové robotiky, které stojí na strategické spolupráci ČR a SRN. Partnery projektu jsou jeho hlavní koordinátor CIIRC ČVUT, dále CEITEC VUT a za německou stranu DFKI a ZeMA sídlící v Saarbrückenu.

„Nově budované centrum RICAIP má skutečně evropský formát a bude sloužit výzkumu v oblasti inteligentní výroby napříč Evropou. Samozřejmě významná část kapacity posílí modernizaci českých malých a středních firem. Významná je i ta skutečnost, že RICAIP přispěje k rozšíření moderní výchovy studentů a doktorandů na ČVUT a VUT,“ uvádí profesor Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

Rektor VUT Petr Štěpánek k tomu dodává: „Mezinárodní projekt RICAIP umožní nejen virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v celé Evropě, ale přímo pro VUT přináší i možnost významné výzkumné spolupráce s německými partnery. Získání takto prestižního projektu je důkazem dobrých vědeckých výsledků excelentního centra CEITEC VUT i velkého potenciálu českých odborníků z oblasti kybernetiky a umělé inteligence.“

„Projekt RICAIP je logickým pokračováním aktivit CEITEC ve výzkumu vysoce automatizovaných systémů. Infrastruktura vybudovaná v rámci systému RICAIP poskytne výzkumným pracovníkům vynikající prostředí pro navrhování a ověřování řešení založených na umělé inteligenci pro výrobní technologie. Umožní to pochopitelně další rozvoj mezinárodní spolupráce. RICAIP tak bude významnou součástí regionálních a národních inovačních ekosystémů, zejména vlastní podporou spolupráce s inovativními malými a středními podniky," uvedl Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.

web projektu RICAIP


 
  

- Inzerce -

Jak na automatizaci ve výrobní firmě

SoliteaRychlé tempo moderní doby a zvyšující se spotřebitelské nároky kladou čím dál větší důraz na preciznost výroby. Pokračující pandemie covidu-19 pak k tomu přidává i tlak na efektivitu a časovou přesnost dodávek.

  

- Inzerce -

Počítač Spaceborne Computer-2
od Hewlett Packard Enterprise
pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

HPESpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.