facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 27. 9. 2019

Akademický projekt RICAIP propojí umělou inteligenci s průmyslovou robotikou

RICAIPMožnosti využití virtuální a rozšířené reality pro řízení průmyslové výroby na dálku nebo systém pro její rychlé přizpůsobení podle momentálních potřeb zákazníka či dostupných výrobních prostředků. Toto je jen zlomek toho, co budou výzkumníci vyvíjet v projektu RICAIP, na kterém budou spolupracovat odborníci z pražského ČVUT a brněnského VUT s německými kolegy.



Rozhodnutí o podpoře pro RICAIP (anglická zkratka pro Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu) přišlo z Evropské komise na jaře tohoto roku, oficiálně projekt startuje v září. V následujících více než šesti letech budou moci partneři projektu RICAIP čerpat podporu dosahující téměř 50 mil. eur (1,2 mld. Kč). Vznikne tak Evropské centrum excelence pro pokročilou průmyslovou výrobu, největší v oblasti umělé inteligence (AI) a průmyslové robotiky, které stojí na strategické spolupráci ČR a SRN. Partnery projektu jsou jeho hlavní koordinátor CIIRC ČVUT, dále CEITEC VUT a za německou stranu DFKI a ZeMA sídlící v Saarbrückenu.

„Nově budované centrum RICAIP má skutečně evropský formát a bude sloužit výzkumu v oblasti inteligentní výroby napříč Evropou. Samozřejmě významná část kapacity posílí modernizaci českých malých a středních firem. Významná je i ta skutečnost, že RICAIP přispěje k rozšíření moderní výchovy studentů a doktorandů na ČVUT a VUT,“ uvádí profesor Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

Rektor VUT Petr Štěpánek k tomu dodává: „Mezinárodní projekt RICAIP umožní nejen virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v celé Evropě, ale přímo pro VUT přináší i možnost významné výzkumné spolupráce s německými partnery. Získání takto prestižního projektu je důkazem dobrých vědeckých výsledků excelentního centra CEITEC VUT i velkého potenciálu českých odborníků z oblasti kybernetiky a umělé inteligence.“

„Projekt RICAIP je logickým pokračováním aktivit CEITEC ve výzkumu vysoce automatizovaných systémů. Infrastruktura vybudovaná v rámci systému RICAIP poskytne výzkumným pracovníkům vynikající prostředí pro navrhování a ověřování řešení založených na umělé inteligenci pro výrobní technologie. Umožní to pochopitelně další rozvoj mezinárodní spolupráce. RICAIP tak bude významnou součástí regionálních a národních inovačních ekosystémů, zejména vlastní podporou spolupráce s inovativními malými a středními podniky," uvedl Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.

web projektu RICAIP


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.