facebook
Aktuality -> IT Projekty - 26. 11. 2019

Agrodružstvo Miroslav využívá IoT pro přesnější monitorování jednotlivých provozů

MiroslavMožnosti využití internetu věcí (IoT) neustále rostou a nevyhýbají se ani oblasti zemědělství. Ukázkovým příkladem je Agrodružstvo Miroslav v Jihomoravském kraji, které ve spolupráci se společností Soitron vybudovalo privátní IoT síť, která je založená na chytrých senzorech. Díky nim mohou farmáři přehledně a přesně monitorovat náklady jednotlivých provozů.Na každý litr mléka či jeden kilogram váhy živého zvířete je nutná určitá dávka vody a elektřiny. Energie zásadně ovlivňují výslednou cenu zemědělských produktů a jen minimum farmářů s nimi dokáže nakládat efektivně. „Bylo pro nás nemožné rozklíčovat do detailu zvyšující se náklady, které se odrážejí v ceně našich produktů. Potřebovali jsme konkrétní řešení pro účinnější řízení výroby,“ dodává předseda agrodružstva Radek Janeček.

Inteligentní senzory dokážou poskytnout informace, kolik produkce farmáře reálně stojí a díky nim snížit ztrátovost zemědělské výroby. Soitron je proto implementoval v rámci celého areálu bez potřeby budování nové kabeláže. Senzory poskytují informace o nakládání s elektřinou, vodou, plynem, teplotou, větráním a svícením v místnostech. Řešení se ovšem nesoustřeďuje pouze na sběr dat, ale také na jejich vyhodnocení. „Sebrat velké množství dat je jednoduché. Pokud data nejsou vyhodnocena srozumitelně a interpretované tak, aby tomu farmář rozuměl, jsou mu k ničemu,“ podotýká Radim Klabal, IT specialista ze společnosti Soitron. Jeho slova potvrdil i farmář Janeček: „Analýza spotřeby elektřiny mi otevřela oči. Okamžitě jsme upravili svícení ve stájích, topení, větrání a ohřev teplé vody. Pak jsme se zaměřili na optimalizaci jednotlivých spotřeb ve středisku, aby se nepřekročila maximální spotřeba elektřiny“.Co nejpřesnější měření spotřeby elektřiny umožňuje dělit náklad na jednotlivé provozy - například na výkrm prasat, chov býků na maso a další. V kombinaci s měřením spotřeby vody dokáže farmář získat konkrétní detailní náklad na daný provoz. Z řešení je pak možné přesně kvantifikovat celkové náklady na výrobu například 1 litru mléka. „Díky řešení jsme zjistili, že chlazení mléka je mnohem nákladnější, než jsme si původně mysleli,“ dodává Radek Janeček, kterému implementace řešení objasnila řadu nákladů. Analýza dat pomohla odhalit i nákladovou anomálii, kterou způsobilo špatně zavřené okno.


 
  

- Inzerce -

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

Společnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

  

- Inzerce -

F5 zajistí vysokou dostupnost aplikací a ochrání reputaci malých i velkých firem

ALEF F5Webové i mobilní aplikace jsou klíčové pro úspěch firem v mnoha oborech. Umožňují jim fungovat, inovovat, růst. Data v nich společnosti všech velikostí a také státní organizace napojují na zákazníky nebo obchodní partnery. Když ale aplikaci ohrozí kybernetický útok, může způsobit velké škody.