Aktuality -> Analýzy - 16. 5. 2013

Firmy nekontrolují aplikace využívané zaměstnanci

Studie společnosti B2B International pro Kaspersky Lab ukázala, že 57 % společností nevyužívá nástroje na kontrolu aplikací třetích stran, které si stahují jejich zaměstnanci. Dohled nad nimi přitom podstatně zlepšuje zabezpečení korporátní sítě i efektivitu zaměstnanců. Kybernetičtí zločinci využívají oblíbené aplikace jako nástroje na šíření malwaru. Pokud je zaměstnanec na počítači či mobilním zařízení připojeném k podnikovému systému spustí, může jej celý ohrozit. Dle průzkumu z loňského listopadu přitom většina společností nedisponuje řešeními ke kontrole aplikací a 17 % z nich o jejich zavedení ani neuvažuje, případně o jejich existenci vůbec neví.



Podobně to vypadá i s připojováním externích zařízení a úložišť dat. Pouze 44 % firem se problematikou dohledu nad externími zařízeními zabývá, zatímco 17 % o nich neví nebo o ně nemá zájem. Malware šířený USB disky je přitom trvající hrozbou – jen v loňském roce software společnosti Kaspersky Lab zabránil 3 miliardám pokusů o infekci právě tímto způsobem. Úplná svoboda zaměstnanců v připojování jakýchkoliv externích zařízení do systému navíc podstatně zvyšuje riziko úniku dat.

 
  

- PR -

Jak digitální transformace proměnila řízení výroby

v jedné z největších strojírenských firem na severní Moravě?


Když se v roce 2019 vedení společnosti OSTROJ a.s. rozhodovalo o modernizaci svého podnikových informačního systému, šlo o krok, který měl dalekosáhlý dopad. Firma s více než sedmdesátiletou tradicí patří mezi klíčové výrobce důlních strojů, dopravníkových systémů, speciálních bednění a dalších komplexních strojírenských výrobků. Za touto rozmanitostí se však skrývala i výzva – jak efektivně řídit výrobu a logistiku napříč několika divizemi a stovkami zaměstnanců.

  

- PR -

AI s úsudkem

Nová generace umělé inteligence nejen pro finanční svět


Představte si umělou inteligenci, která nejen přesně předpovídá, ale zároveň rozumí tomu, nakolik si svou predikcí může být jistá. Právě tato schopnost odlišuje bayesovskou AI od běžných algoritmů, které často fungují jako sebevědomé „černé skříňky“ bez hlubšího kontextu. Bayesovská AI napodobuje lidský úsudek – průběžně se učí z nových dat, přizpůsobuje své závěry, reflektuje změny prostředí a chápe hranice vlastních znalostí. V oblastech, kde je práce s nejistotou zásadní, představuje tato schopnost výraznou konkurenční výhodu.