facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 21. 10. 2021 - Zdeněk Gric

9 z 10 ICT profesionálů jsou v ČR muži

V roce 2020 pracovalo v Evropské unii v oblasti ICT 2,7 milionu lidí se vzděláním v tomto oboru. V profesi informačních a komunikačních technologií jsou výrazně více zastoupeni muži, v EU tvoří 83 %, v České republice dokonce 89 %. Odborníci společnosti Moore Technology poukazují na fakt, že přestože za poslední desetiletí zaznamenalo Česko největší nárůst počtu žen v oboru ICT z celé EU, stále patří spolu s Lotyšskem, Slovinskem a Belgií mezi čtveřici zemí, kde mají nejmenší zastoupení. Naopak nejvyrovnanější poměr náleží Dánsku, kde ženy v ICT tvoří 33 %. Vyplývá to z aktuálních dat Eurostatu.S rozmachem digitální doby roste zájem o odborníky v oblasti informačních a komunikačních technologií. Za posledních deset let vzrostl v EU počet lidí vzdělaných v oblasti ICT z 2 milionů na 2,9 milionu osob, tedy o 45 %. Podle statistik jich 2,7 milionu z nich v této profesi také pracovalo. Stále dominantnější zastoupení mají v tomto odvětví muži. „Dle nejčerstvějších údajů Eurostatu vzrostlo zastoupení mužů v ICT od roku 2010 o 3 procentní body z 80 na 83 procent,“ konstatuje Miroslav Rut, partner společnosti Moore Technology, která je součástí skupiny Moore Czech Republic.

Ženy v ICT přibývaly nejrychlejším tempem v Česku

Za poslední roky v ČR vzniklo několik iniciativ, které podporují ženy v ICT odvětví, přesto je poměr mužů a žen stále značně nevyrovnaný. Ve srovnání relativního růstu obsadila v uplynulé dekádě Česká republika v rámci EU s 20,7 % první místo. Vzrůstající zapojení žen ve světě ICT potvrzují také data Českého statistického úřadu, když v roce 2010 bylo mezi vysokoškolskými studenty ICT oborů pouze 11,5 % žen, zatímco v roce 2020 jich bylo již 17 %. „Je správné, že existují programy a iniciativy snažící se přilákat do světa informačních a komunikačních technologií více žen. Zvýšení jejich počtu v oboru je těžké i z toho důvodu, že je ICT ženami vnímáno jako mužská doména. Více žen je v ICT přitom vítáno, jejich větší zapojení může alespoň částečně pomoci vyřešit nedostatek pracovních sil v tomto oboru,“ uvádí Marcela Hrdá, partnerka skupiny Moore Czech Republic s tím, že již několik let výrazně převažuje počet volných pracovních míst v oboru nad kvalifikovanými odborníky. „Vzhledem k tomu, že je oblast ICT zpravidla nadstandardně finančně ohodnocena, může navíc větší zapojení žen snížit rozdíl v průměrném výdělku mezi muži a ženami,“ dodává.

Genderový rozdíl napříč EU

Přesto je podle dat Eurostatu Česko stále mezi nejhoršími zeměmi v podílu žen v ICT, a to spolu s Belgií na děleném 4. místě od konce žebříčku. I přes zlepšení v posledních letech tvoří ženy v tuzemském ICT pouze 11 %, hůře na tom je pouze Slovinsko (10 %) a Lotyšsko (6 %). Naopak existuje 5 zemí, kde tvoří ženy v ICT alespoň čtvrtinu pracovní síly, a jimž vévodí Dánsko s 33% zastoupením.


 
  

- Inzerce -

Digitální bitva o zákazníky i zaměstnance

IT Systems 11/2021Pokud bychom měli z aktuálního vydání IT Systems vypíchnout hlavní témata, upozornili bychom především na články věnované digitalizaci personalistiky, integraci podnikových aplikací, využití IT ve zdravotnictví nebo na téma bankovní identity, na kterou se díváme jak z perspektivy možného komerčního využití, tak i z hlediska její architektury a technologií, na nichž je tato moderní forma autentizace postavena. Největší prostor ovšem dostal blok článků věnovaný automatizaci zákaznické péče.

  

- Inzerce -

Jaké NPM řešení doporučují analytici z EMA?

Hybridní model práce, který se zde objevil s větším využíváním "home office" tedy práce z domova, přinesl IT týmům řadu nových výzev. Ať už v oblasti zabezpečení nebo zajištění dostupnosti důležitých aplikací, a to bez ohledu na místo jejich použití. IT specialisté se dnes musí vypořádat nejen z různorodostí síťového vybavení a infrastruktury, ale také z obtížněji vymahatelnými bezpečnostními politikami.