facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 16. 11. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

7 tisíc faktur měsíčně zpracovaných bez lidského zásahu

ELKOVVelkoobchod s elektro­ma­te­riá­lem a svítidly ELKOV elektro si vyměňuje faktury s dodavateli automaticky pomocí EDI. Přestože v jeho seg­men­tu není tato technologie příliš rozšířená, každý měsíc si teď s dodavateli přes EDI vymění 7 tisíc dokladů. Podle technologického ředitele tím ušetří několik pracovních míst na účtárně.Technologie EDI je historicky rozšířená zejména v e-commerce nebo FMCG, postupně ale proniká také mezi velkoobchody s elektrem. Využívají ho velcí hráči jako Sonepar či Elfetex a naplno se do EDI pustilo také ELKOV elektro. Ačkoliv se zatím zapojil jen zlomek dodavatelů, vymění si s nimi ELKOV přes EDI sedm tisíc faktur měsíčně. S dodavateli si ve strukturovaném formátu vyměňují faktury, objednávky, potvrzení objednávek i avíza o odeslání zboží.

Petr Vlašánek„Doposud jsme zapojili 80 z 2 000 dodavatelů. Jsou to ale ti, kteří nám dělají největší obrat. Přes EDI si nyní posíláme třetinu všech faktur, což nám šetří stovky hodin práce měsíčně,“ vysvětluje technický ředitel ELKOV elektro Petr Vlašánek.

EDI se na jednotlivých trzích šíří právě díky zapojování dodavatelů, protože technologie funguje až ve chvíli, kdy ji zavedou obě strany. Ty pak čerpají stejné výhody z odesílání dat ve strukturovaném formátu, jako je například automatické zpracování dokladů.

„Zapojit obchodní partnery do EDI je důležitý proces. Je nutné dobře vysvětlit, proč je to pro ně výhodné, a proto se vyplatí začít velkými dodavateli, kteří EDI už mají, nebo jim EDI ušetří tolik nákladů, že ho rádi zavedou,“ vysvětluje Marek Stanovský z firmy Grit, která ELKOV elektro s implementací EDI pomohla.

Jako největší přínos přechodu na EDI spatřuje Petr Vlašánek úsporu času. „EDI nám šetří čas zejména na účtárně. Velcí dodavatelé nám posílají faktury klidně o 30 stranách. Jejich přepisování by bylo pro zaměstnance úmorné a hrozily by při něm chyby z nepozornosti,“ vysvětluje Petr Vlašánek.

Foto: ELKOV elektro


 
  

- Inzerce -

Bez ERP systému by ve výrobě nastala 100% provozní slepota

Za digitální proměnou podniků vždy stojí inteligentní software, který dokáže řídit a automatizo­vat všechny firemní procesy. Platí to i v případě významné moravské výrobní firmy ELKO EP, která se řadí mezi přední světové výrobce elektronických zařízení pro domovní, office a průmyslové automatizace.

  

- Inzerce -

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.