facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 26. 2. 2014

10 hlavních mobilních technologií

aneb Čemu by firmy měly věnovat pozornost podle Gartneru

mobility.jpgMobilita je dnes jedním z hlavních trendů v oblasti podnikových informačních systémů. Využít plně její potenciál je pro společnosti nelehký úkol. Viceprezident analytické společnosti Gartner, Nick Jones, sestavil výběr deseti hlavních mobilních technologií a schopností, které by si organizace měly osvojit v průběhu příštích dvou let.

Více platforem, různé architektury

Většina organizací bude v budoucnu potřebovat nástroje pro vývoj aplikací, které budou podporovat tři klíčové platformy (Android, iOS a Windows) a tři aplikační architektury (nativní, hybridní a mobilní). Výběr těchto nástrojů přitom bude otázkou komplexního zvažování řady technických i netechnických proměnných. Většina velkých organizací se přitom neobejde bez vícera takových nástrojů.

HTML5

HTML5 nebude jednoduchým všelékem pro přenos mobilních aplikací. Roztříštěnost a zatím neúplná vyspělost tohoto programovacího jazyka totiž představuje mnoho implementačních a bezpečnostních rizik. Nicméně s tím, jak HTML5 a jeho vývojové nástroje „dospívají“, bude růst i popularita mobilního webu a hybridních aplikací. Lze očekávat, že i přes řadu výzev bude HTML5 esenciální technologií zajištující doručování aplikací napříč různými platformami.

Pokročilá user experience na mobilních zařízeních

Úspěšné mobilní aplikace pro koncové zákazníky se vyznačují výjimečným UX, kterého dosahují pomocí řady nových technik a metod, jako například motivující design (motivational design), tichý design (guiet design) nebo „hravé“ rozhraní (playful interface). Designéři vytvářejí aplikace, které jsou schopny přizpůsobit se výzvám mobilního prostředí, jako je například částečná pozornost uživatele, a také ty využívající „wow“ efektů, typicky prvky rozšířené reality. Takovéto aplikace nastavují odvětví vysoké standardy. Pro všechny organizace je tedy výzvou osvojit si nové schopnosti a způsoby práce s novými partnery, aby byly schopny vyjít vstříc očekáváním uživatelů.

Precizní detekce polohy uživatele

Vědět, kde se uživatel momentálně nachází s přesností na pár metrů, je dnes klíčovým atributem pro doručování kontextuálních obsahu. Gartner očekává, že se tento trend bude dále posouvat a například v roce 2014 dojde k rozšíření technologie tzv. majáků (z angl. beacon; maják vysílá každý wi-fi přístroj a jeho účelem je synchronizování bezdrátové sítě) používajících nový bluetooth smart standard. V delším horizontu potom nabyde na důležitosti snížení energetické náročnosti zařízení a tedy technologie jako například smart lighting. Schopnost precizně určit polohu uživatele v kombinaci s mobilními aplikacemi dá vzniknout nové generaci extrémně personalizovaných služeb a informací.

Nositelná elektronika

Chytrý telefon se stane centrem osobní sítě, jejíž součástí budou nositelná zařízení, jako například sensory zdravotního stavu, chytré šperky a hodinky, zobrazovací zařízení typu Google Glass a paleta dalších sensorů, které budou součástí oblečení a obuvi. Tyto přístroje budou komunikovat s mobilními aplikacemi a umožní vznik nových produktů a služeb v oblastech jako jsou sport, fitness, móda, hobby nebo péče o zdraví.

Nové Wi-Fi standardy

Vznikající Wi-Fi standardy jako je 802.11ac, 11ad, 11aq a 11ah zvýší výkonost této bezdrátové technologie a učiní ji použitelnější pro aplikace využívající dálkový přenos dat (telemetrii). To opět podpoří vznik nových služeb. V následujících třech letech poroste poptávka po Wi-Fi infrastruktuře (a její renovaci), což bude přirozeným důsledkem rozšiřování zařízení využívajících tuto technologie v podnicích.

Enterprise Mobile Management

Enterprise Mobile Management (EMM) je termín odkazující k budoucímu rozvoji a zároveň konvergenci řady aplikací pro správu mobilních zařízení, bezpečnosti a dalších podpůrných technologií. Ty zahrnují mobile device management (MDM), mobile application management, aplikace vrstev pro správu do mobilních aplikací bez nutnosti činit v nich změny, synchronizaci souborů a sdílení napříč organizací atp. Tyto nástroje časem dospějí a rozšíří se napříč mobilními operačními systémy.

Chytré „věci“ budou komunikovat s mobilními zařízeními

Do roku 2020 budou v každé bohatší domácnosti v rozvinutých zemích stovky chytrých věcí, včetně LED zářivek, hraček, sportovního vybavení, zdravotnických potřeb, zásuvek apod. Ty budou součástí internetu věcí a většina z nich bude schopna nějakým způsobem komunikovat s aplikacemi na chytrých telefonech a tabletech. Mobilní zařízení budou schopny nabídnout řadu funkcí, například ty pro dálkové ovládání, zobrazování a analýzu informací, objednávání potravin, budou prostředníkem pro updatování firmwaru „věcí“ a budou také rozhraním pro „věci“ schopné tweetování a postování příspěvků na sociálních sítích.

LTE a LTE-A

Long Term Evolution (LTE) a její nástupce LTE Advanced (LTE-A) jsou technologie, které zefektivní využití frekvenčního spektra a posunou celulární sítě na teoretickou mez přenosu příchozího signálu (k uživateli) na 1 Gbps, a to za současného snížení latence. Z lepšího využití šířky pásma budou profitovat všichni mobilní uživatelé, výborná výkonnost sítě kombinovaná s novými prvky jako například LTE rozhlasové a televizní vysílání umožní operátorům poskytovat zákazníkům nové služby.

Nástroje pro měření a monitoring

Rozdílnost mobilních zařízení dělá z komplexního testování aplikací v podstatě neřešitelný problém. Nederministická povaha mobilních sítí a cloudových služeb může být navíc příčinou výkonnostních úzkých hrdel, které je těžké lokalizovat. Pomoci mohou mobilní metrické a monitorovací nástroje, často uváděné jako application performance monitoring (APM). APM dávají nahlédnout do chování aplikace, poskytují statistiky o typu zařízení a operačním systému, moniturují chování uživatele, aby bylo možné určit, které vlastnosti aplikace jsou úspěšně využívány.

 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.