facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Virtualizace jako open source

Nová verze softwaru pro virtualizaci Oracle VM VirtualBox 4.0

Společnost Oracle oznámila dostupnost Oracle VM VirtualBox 4.0, nové verze virtualizačního softwaru. Software je nezávislý na platformě a je šířen pod open source licencí. Oracle VM VirtualBox 4.0 je součástí komplexního portfolia produktů společnosti Oracle pro virtualizaci. Umožňuje snadno spustit na desktopu nebo notebooku vedle sebe několik virtuálních operačních systémů, a získat tak větší flexibilitu ve využití počítače. Produkt podporuje širokou škálu hostitelských operačních systémů (tj. „základní“ OS, nad nímž se v rámci VM VirtualBox spouštějí virtuální operační systémy) včetně Windows, Mac OS X, nejpopulárnějších linuxových distribucí (rovněž Oracle Linux) a Oracle Solaris. Nová verze zvyšuje výkon, propustnost a použitelnost. Virtuální (hostované) systémy nyní zvládnou vyšší zátěž, lze je snadno instalovat, spouštět, pozastavit, vypínat i zase mazat. Vylepšena je také spolupráce virtuálních systémů s hardwarem, a to včetně podpory sběrnice PCI Express ze strany virtuální čipové sady.



Hlavní vlastnosti Oracle VM VirtualBox 4.0:

  • Nová otevřená architektura – Společnost Oracle a komunita vývojářů vytvořili rozšíření, které umožňuje přizpůsobit Oracle VM VirtualBox konkrétním požadavkům a nabízí nové funkce.
  • Vylepšená použitelnost – Nový škálovatelný režim zobrazení umožňuje na monitoru zobrazit více virtuálních operačních systémů. Vylepšena byla správa virtuálních systémů včetně zobrazování jejich náhledů a volitelně i jejich dalších atributů. Pro jednotlivé virtuální systémy lze na ploše snadno vytvářet ikony zástupců a systémy pak spouštět jejich prostřednictvím. Administrátoři i pokročilí uživatelé si mohou rozhraní snadno upravit tak, aby bylo jednoduché nebo naopak komplexní přesně podle jejich potřeb.
  • Vyšší kapacita a propustnost – Nový asynchronní model I/O (vstup/výstup) pro síťová (iSCSI) i místní úložiště výrazně zvyšuje rychlost práce s těmito úložišti. Nová optimalizace pracovní zátěže umožňuje dokonce i aplikace pro datová centra, například middleware společnosti Oracle, spouštět pro testovací či demonstrační účely i na 32bitových verzích Windows v roli hostitelského operačního systému.
  • Vylepšené sdílení mezi virtuálními stroji – Vylepšena byla podpora pro systémy kompatibilní se standardem OVF (Open Virtualization Format) a přidána podpora pro formát deskriptorů OVA. Veškeré informace o virtuálním stroji mohou být uloženy v jediné složce, což usnadňuje jejich přímé sdílení mezi virtuálními stroji.
  • Podpora nejnovějšího virtuálního hardwaru – Nová virtuální čipová sada podporuje sběrnici PCI Express a další hardwarová vylepšení včetně zařízení High Definition Audio. Umožňuje tak realizovat ve virtuálním prostředí i ty nejnáročnější úlohy.

 

Oracle VM VirtualBox 4.0 je ke stažení na adrese http://www.oracle.com/technetwork/server-storage/virtualbox/downloads/index.html. Produkt je zdarma, k dispozici je i jeho zdrojový kód. Rozšiřující modul Oracle VM VirtualBox Extension Pack je zdarma ke stažení pro osobní použití. Pro uživatele Oracle Linux je Oracle VM VirtualBox 4.0 k dispozici též prostřednictvím sítě aktualizací Unbreakable Linux Network.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.