facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Otevřené hybridní cloudy

jsou nejlepší odpovědí na potřeby zákazníků

Tim Yeaton, senior viceprezident skupiny Business Unit ve společnosti Red HatCloudy se stávají nedílnou součástí našich životů a setkáváme se s nimi nejen v rámci soukromých aktivit, ale stále častěji i při plnění pracovních povinností. Mnohé společnosti již cloud v rámci podnikové architektury využívají nebo transformaci svého IT do světa mraků zvažují. Množství firem nicméně tápe a hledá tu nejlepší možnou cestu. O tom i o dalších aspektech cloud computingu jsme si povídali s Timem Yeatonem, senior viceprezidentem skupiny Business Unit společnosti Red Hat.
Co bylo hlavní motivací pro transformaci Red Hatu do cloudové společnosti, kterou je dnes? A proč je zaměření na cloud stále důležitější?
Tisíce našich stávajících zákazníků hledají tu správnou hodnotu a flexibilitu, kterou by mohli z využití technologie virtualizace a cloudů získat. Uvědomují si také, že jde spíše o cestu, než o cíl. A že nejúčinnější architektury nové generace budou současně podporovat využití veřejných i soukromých cloudů. Pochopitelně s cílem nabídnout elastická prostředí, virtualizované serverové platformy a dokonce i „holé železo“ v podobě fyzických serverů, které budou používány tradičním způsobem. Různí zákazníci budou využívat různou směsici těchto způsobů nasazení, především kvůli požadavkům na bezpečnost a výkon.

Ve chvíli, kdy se nad těmito rozmanitými potřebami zamyslíme, tak zjistíme, že pro zákazníky bude nejlepší nabídnout jim plně přizpůsobitelné, integrované a konzistentní služby. Takové, které umožní vývoj a nasazení celé široké škály provozních prostředí a následně také bezproblémový přechod mezi jednotlivými variantami. Navíc je velmi důležité nabídnout zákazníkům jednu platformu pro správu všech možných typů provozních prostředí. Náš Red Hat Enterprise Linux je přitom základem pro všechny tyto varianty. Od operačního systému pro fyzické servery přes hostitelský systém pro Red Hat Enterprise Virtualization až po platformu Red Hat Enterprise Linux OpenStack Platform.

S ohledem na tyto skutečnosti jsme se rozhodli zdokonalit a rozšířit naše schopnosti i portfolio produktů a služeb. Základními prvky pro naplnění této strategie jsou produkty jako je Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Satellite i Red Hat JBoss Middleware.


V jaké pozici nyní společnost Red Hat vidí sama sebe, pokud jde o podnikové cloudy?
Vyvíjíme řadu platforem, které jsou konzistentní, integrované a dokáží navzájem spolupracovat. Umožňujeme tak zákazníkům vytvářet otevřená a současně hybridní cloudová prostředí, která zahrnují nejen fyzické a virtualizované soukromé cloudy, ale také veřejné cloudy. Tyto platformy pokrývají oblast infrastruktury jako služby i platformy jako služby a DevOps přístupy. Nezapomínáme ale ani na to, že zákazníci jsou v různých etapách chápání a přijímání elastického cloudu, a jsme schopni k nim přistupovat s ohledem na pro ně vhodný investiční model.


Můžete srovnat otevřené cloudy s proprietárními a hybridními modely? A proč je otevřenost tak důležitá?
Na našich zákaznících vidíme, že drtivá většina z nich dává přednost pečlivě promyšlenému hybridnímu cloudu. Společnost Red Hat proto veškeré své úsilí směřuje do vývoje platforem pro otevřené, hybridní cloudy. Domníváme se navíc, že otevřený přístup je stále důležitější. A to hned z několika důvodů. Zaprvé bychom si měli uvědomit, že zákazníci i nadále budou vyžadovat výhody, které tak dobře znají z open source software. Ať již jde o možnost volby, cenu nebo obranu proti provázání s jedním dodavatelem. Druhým důvodem je to, že svobodný software a s ním spojené vývojové metody založené na spolupráci jednoznačně zrychlují technologické inovace v oblasti cloudů. Jinými slovy, svobodný software udává tempo dalšího rozvoje cloudu a souvisejících technologií – jde například o tzv. big data. Máme za to, že otevřené, hybridní cloudy jsou a dlouhodobě budou tou nejlepší možnou odpovědí na potřeby zákazníků.


Co je rozhodujícím faktorem pro to, aby firmy cloud využívaly nebo o něm přemýšlely?
Pro firmy budou cloudy způsobem, jak promyšleně projít jednotlivými etapami vývoje a získat maximum výhod z transformace svého IT. Dokonce i v poslední fázi tohoto procesu budou podniky ve skutečnosti hybridní s celou řadou různých provozních prostředí. Zcela určitě budou využívat nejen soukromé a veřejné cloudy, ale také virtualizovaná prostředí i specializovaná řešení s dedikovanými servery. Firmy se tak neobejdou bez certifikovaných řešení, která budou s těmito provozními variantami kompatibilní. A abychom mohli zákazníkům nabídnout opravdu komplexní množinu řešení z oblasti hybridních cloudů, využíváme vlastní ekosystém partnerů.