System4U
facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Přejděte na cloud pomocí řešení QNAP

Objevte možnosti hybridních cloudových aplikací QNAP

QNAPCloud je dnes klíčovým pojmem v odvětví IT, ať už se budeme bavit o ukládání dat, sdílení souborů či vzdáleném přístupu až po vzdálené zálohování. Společnost QNAP poskytuje různá cloudová řešení, která integrují veřejné cloudové služby pro spolupráci s QNAP NAS a usnadňuje tak podnikům implementaci hybridních cloudových aplikací s vyšší nákladovou efektivitou, flexibilitou a bezpečností.


Brána cloudového úložiště

Vytvoření hybridního cloudového prostředí přitom není tak složité a nákladné, jak byste si možná mysleli, a je dosažitelné pro podniky jakékoli velikosti, a dokonce i pro jednotlivce. Stačí si pořídit zařízení QNAP NAS, nainstalovat v něm aplikaci brány cloudového úložiště a připojit veřejné cloudové úložiště k místnímu soukromému cloudu. Je to překvapivě snadné.

Brána cloudového úložiště je hybridní cloudová aplikace od QNAP, která připojí lokální úložiště k veřejnému cloudovému úložišti. Brána podporuje lokální cache, která umožňuje nízkolatenční přístup k často používaným datům a nabízí tak k veřejnému cloudovému úložišti přístupové rychlosti, které dosahují téměř úrovně LAN.

Díky převodu protokolů změní brána cloudové úložiště na úložné prostory nebo svazky, takže umožňuje přistupovat ke cloudovým datům pomocí souborových protokolů (např. SMB, FTP, NFS, AFP), nebo blokového protokolu (např. iSCSI). Do cloudového úložiště lze díky tomu přistupovat ze zařízení s operačními systémy Windows, Mac i Linux a bez potíží přenášet lokální data do cloudového úložiště bez úpravy lokálních aplikací. Ať už se jedná o podnikové IT systémy, nebo o data generovaná místními aplikacemi, brána cloudového úložiště dokáže všem aplikacím poskytnout nízkolatenční přístup ke cloudovým datům.

Obr. 1: Brána cloudového úložiště nabízí převod protokolů, takže ke cloudovému úložišti lze přistupovat pomocí standardních protokolů.
Obr. 1: Brána cloudového úložiště nabízí převod protokolů, takže ke cloudovému úložišti lze přistupovat pomocí standardních protokolů.

Výhodou brány je navíc minimalizace nákladů na využívání sítě. Brána cloudového úložiště totiž ukládá v cache nedávno přistoupená data v NAS, a když více lidí používá tentýž soubor, nemusí si každý z nich stáhnout kopii, čímž se značně sníží poplatky za využívání sítě za stahování dat z cloudového objektového úložiště. Brána cloudového úložiště QNAP přináší také:

  • Lepší využití vícecloudových řešení – 88 % podniků využívá přinejmenším dva cloudy a může být náročné optimalizovat využívání většího počtu cloudů. Brána cloudového úložiště umožňuje flexibilní správu vícecloudového prostoru.
  • Snazší správu – díky bráně cloudového úložiště je přístup do cloudového úložného prostoru bezproblémovou součástí každodenního využívání NAS a nevyžaduje žádné znalosti správy cloudových služeb.

Připojení cloudového úložiště

Ke QNAP NAS lze také připojit více veřejných cloudových úložišť nebo vzdálených úložných zařízení a lze tak získat téměř neomezenou úložnou kapacitu. Výsledkem je centralizovaná správa místního úložiště, cloudového úložiště a vzdáleného NAS. To znamená, že z aplikace File Station nebo mobilní aplikace Qfile můžete centrálně spravovat všechny vzdálené úložné prostory. Namapování cloudu pro ukládání dat, zálohování a rozšíření kapacity NAS je přitom velmi snadné.

Jaký je tedy rozdíl mezi bránou cloudového úložiště a připojením cloudového úložiště? Vzdálené připojení cloudového úložiště nenabízí funkci brány, což znamená, že nepodporuje převod protokolů a SSD cache pro rychlejší cloudový přístup a rychlost přístupu závisí na vaší aktuální rychlosti internetu.

Obr. 2: Po připojení vzdáleného úložiště lze centrálně spravovat všechny úložné prostory z aplikace File Station nebo mobilní aplikace Qfile.
Obr. 2: Po připojení vzdáleného úložiště lze centrálně spravovat všechny úložné prostory z aplikace File Station nebo mobilní aplikace Qfile.

HybridMount a VJBOD Cloud

QNAP nabízí dvě aplikace, HybridMount a VJBOD Cloud, které lze využít jako bránu cloudového úložiště, nebo pro připojení cloudového úložiště:

  • HybridMount je ideální pro správu souborů na vícero cloudech. Díky aplikaci Hybrid Mount můžete připojit úložiště z veřejných cloudů a vzdálených serverů nebo povolit bránu cloudového úložiště, abyste mohli zjednodušit aplikace hybridního cloudu, přesunování dat do cloudu, cloudové zálohování/obnovení nebo cloudovou spolupráci pro práci na dálku. Připojením vícera cloudových úložišť a souborových serverů k jednomu zařízení QNAP NAS můžete centrálně spravovat všechny soubory pomocí jednoho rozhraní pro správu.
  • HybridMount je také vhodným řešením pro sdílení a zálohování podnikových souborů na více místech. Stačí zavést NAS do každé pobočky a umožnit, aby brána cloudového úložiště připojila stejné cloudové úložiště ke každému NAS. Pro členy týmu pak bude snazší přistupovat ke stejným datům z různých míst. Brána cloudového úložiště nabízí SSD cache a standardní protokoly, aby nebylo nutné používat komplikovaná nastavení VPN. Výsledkem je snazší sdílení souborů i zálohování.

Obr. 3: HybridMount: Připojení k více cloudům
Obr. 3: HybridMount: Připojení k více cloudům

  • VJBOD Cloud je ideální pro zálohování dat v NAS do cloudu. Cloudový svazek vytvořený aplikací VJBOD Cloud může ukládat data generovaná aplikacemi NAS.
  • VJBOD Cloud je vhodným řešením i pro zálohování dat na produkčním serveru do cloudu. Bloková brána úložiště aplikace VJBOD Cloud disponuje inkrementálním zálohováním dat a může tak velmi efektivně zálohovat data místních serverů do cloudu. Do cloudu budou přenesena pouze změněná data, čímž se značně sníží doba zálohování a využitá přenosová šířka. Podporuje také snímky, aby podniky měly k dispozici další vrstvu ochrany dat.

Obr. 4: VJBOD Cloud: Zálohování lokálního úložiště do cloudu
Obr. 4: VJBOD Cloud: Zálohování lokálního úložiště do cloudu


 
Helios
- inzerce -