facebook LinkedIN LinkedIN - follow

5 klíčových kritérií

podle nichž rozeznáte špičkové datacentrum od podprůměrného

-PR-

vshosting~Výběr poskytovatele hostingu pro váš projekt je stěžejním krokem, který ovlivní spolehlivost, celkový chod a tedy i úspěšnost veškerého vašeho úsilí. Hostingový trh bohužel nepřekypuje přehledností a volba to tak není snadná. Podle čeho tedy vybírat?


Jedním z nejdůležitějších faktorů je kvalita datacentra, ve kterém budou vaše servery uloženy. Ale jak poznáte, že zrovna to či ono datové centrum bude to pravé? Identifikovali jsme celkem 5 hlavních indikátorů.

1. Páteřní konektivita

Nutnou podmínkou kvality je excelentní připojení datacentra do globálního internetu. Skvělá konektivita má hned několik podmínek: první je spojení s kvalitními operátory - nejlépe s tzv. TIER 1. Operátoři TIER 2, TIER 3 a tak dále patří mezi ty méně kvalitní.

Druhým klíčovým aspektem je kapacita připojení datacentra – čím je kapacita linky vyšší, tím je méně pravděpodobné zahlcení linky. Kapacita i operátor jsou však málo platné, pokud dojde k přerušení připojení nebo když poskytovatel hostingu omezuje datové přenosy. Proto doporučujeme ptát se na zálohy datových linek, kvalitu použitého hardware a na datové limity.

Pro představu: datacentrum u nás ve vshosting~ je propojeno s předními TIER 1 operátory 100Gbps technologií a datové linky vedeme redundantně třemi nezávislými trasami. Zároveň nijak neomezujeme datové přenosy kamkoli do světa a v páteřní datové síti používáme pouze ověřená enterprise zařízení od výrobců Juniper a Cisco.

2. Zabezpečení lokality

Dalším elementem kvality datacentra je míra jeho fyzického zabezpečení. Ta brání fyzickému poškození serverů, sabotáži, krádeži dat a podobně. Mezi základní možnosti zabezpečení patří nějaká forma oplocení, elektronický zabezpečovací systém, kamery atd.

Naše datové centrum ServerPark disponuje nadstandardním počtem bezpečnostních prvků: od plotu s ostnatým drátem a železobetonových zdí, přes senzory pohybu a kamerový systém, až po uzamčení jednotlivých racků, ve kterých jsou servery uloženy. K samotným serverům se tak nemůže nikdo nepovolaný dostat.

3. Zabezpečení služeb

Zdmi a zámky zabezpečení zdaleka nekončí - zásadní je i ochrana samotných služeb a dat. Hlavní opatření zahrnují bezpečnostní aktualizace, upgrady operačních systémů, ochrana proti kyberútokům a samozřejmě zálohování.

Ve vshosting~ provádíme na serverech denní security updates a sledujeme aktuální bezpečnostní hrozby. Po konci životního cyklu distribuce operačního systému provádíme zdarma upgrade na novou verzi. Provozujeme také vlastní antiDDoS ochranu, naše managed služby disponují firewallem, u emailových služeb podporujeme SPF a DKIM a naše DNS servery podporují DNSSEC. Data našich klientů navíc pravidelně zálohujeme do geograficky oddělené lokality a to v šifrované podobě.

4. Používaný hardware

I když Váš poskytovatel splňuje vše výše uvedené na jedničku, vyplatí se ověřit si, jak kvalitní hardware využívá. Není totiž nic horšího, než perfektně zabezpečený server se skvělým připojením, který jednoduše nefunguje.

Z toho důvodu u nás instalujeme výhradně hardware od ověřených výrobců Dell a SuperMicro. Zároveň máme 100+ serverů skladem, takže v případě potíží server do 60 minut vyměníme za nový. Díky našemu vlastnímu systému monitoringu všech služeb a desítkám sledovaných parametrů na každém serveru rozpoznáme začínající problémy do 1 minuty a okamžitě je začneme řešit.

5. Odborná podpora

Při výběru toho nejlepšího datacentra a hostingu nelze zapomenout ani na kvalitu zákaznické podpory. Měla by být adekvátně nadimenzována - není možné, aby v noci na směně byl jediný člověk – a sestávat se z odborníků. Velkou výhodou je také nonstop dostupnost a přítomnost pracovníků přímo v datacentru.

Podpora vshosting~ je tvořena zkušenými administrátory a techniky, kterým se dovoláte napřímo a to 24/7. Na telefonát reagují do 60 vteřin a sedí jen pár metrů od datového sálu.

V jakém datovém centru jsou uloženy vaše servery?


vshosting~