System4U
facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Standard Wi-Fi 6 a jeho výhody pro malý podnik

TP-LinkStan­dard bez­drá­to­vých sí­tí Wi-Fi 6, ne­bo­li dle pů­vod­ní­ho oz­na­če­ní 802.11ax, je už ně­ja­kou do­bu ta­dy. Pro­za­tím se jed­ná o re­la­ti­v­ně okra­jo­vou zá­le­ži­tost, kte­rá už se ale po­ma­lu do­stá­vá do main­streamu dí­ky ros­tou­cí na­bíd­ce od­po­ví­da­jí­cích rout­erů. Ty jsou na­víc stá­le dos­tup­něj­ší, a pro­to při mo­der­ni­za­ci ne­bo bu­do­vá­ní bez­drá­to­vé sí­tě vol­te Wi-Fi 6.


Wi-Fi 6 je totiž skvělým řešením zejména ve veřejných bezdrátových sítích – v kavárnách, hotelech či restauracích, ale svoje plusy má i pro ty podniky, ve kterých se obvykle mnoho zákazníků využívajících firemní Wi-Fi síť běžně nevyskytuje. I v prostředí, kde zařízení připojená k internetu obsluhují „pouze“ zaměstnanci, jsou totiž výhody Wi-Fi 6 značné.

Wi-Fi 6 zblízka

Nejprve je nutné říct, že upgradu síťového hardwaru na Wi-Fi 6 se rozhodně bát nemusíte, protože standard je zpětně kompatibilní s těmi staršími, což znamená, že všechna dosavadní koncová zařízení k novému routeru či mesh systému (viz níže) bez problémů připojíte.

A nyní už k samotným výhodám oproti předchozím generacím bezdrátových síťových standardů, jejichž definici i zavádění (jakož i certifikaci podporovaných síťových zařízení) má na starosti organizace Wi-Fi Alliance. Je nutné říct, že standard Wi-Fi 6 je významně odlišný od předchozích standardů. Podívejme se, co ho významně odlišuje:

  • Vyšší rychlosti – díky větší šířce pásma došlo k navýšení maximální přenosové rychlosti, a to teoreticky až na 9,6 Gb/s, z čehož většina připadá na 5GHz pásmo. Ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz už totiž bylo rychlostního stropu dosaženo v předchozí generaci standardu (802.11ac), a posouvat limity už se zde tedy příliš nedají.
  • 74 klientů – díky technologii OFDMA, která je schopná obsloužit v jeden moment až 74 klientů, již nejste závislí na ostatních zařízeních a nemusíte čekat na vyřízení požadavků před vámi. Což vede k výraznému snížení latencí.
  • Bez rušení – BSS colour technologie má na starosti označování paketů. Zjednodušeně řečeno nečeká v pásmu na pakety, které nenáleží jeho síti, ale má je označené. Čímž dochází k minimálnímu rušení okolních sítí.
  • Směrování paprsku – technologie Beamformig, která je ve Wi-Fi 6 standardu použita už v základu, sleduje, kde jsou zařízení připojena, a vysílá k zařízením silnější signál. Na vašem zařízení pak získáte kvalitnější připojení.

Přínos mesh systémů

Pokud se tyto výše uvedené technologie zkombinují s technologií Mesh, jde o skvělou variantu pro menší firmy. Mesh systémy mají oproti tradičním routerům velký přínos v pokrytí opravdu velkého prostoru, třeba až 600 m2, jen třemi jednotkami, a ve vytvoření na tomto prostoru sítě s jednotným SSID. Můžete se tak libovolně pohybovat po firmě a stále jste připojeni k té nejvhodnější jednotce. Navíc k mesh systémům se standardem Wi-Fi 6 můžete připojit až 150 zařízení, což už je opravdu hodně a dostačující pro menší firmy.

Wi-Fi 6 u TP-Linku

Výrobce síťových zařízení TP-Link patří k průkopníkům Wi-Fi 6 a má s novinkami v oboru včetně mesh systémů bohaté zkušenosti. V jeho portfoliu najdeme například sady Deco X60 a Deco X20, které podporují Wi-Fi 6 a jsou vhodné pro potřeby menších a středních podniků. Obě sady mají shodný minimalistický design a hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v maximální přenosové rychlosti, která u modelu Deco X60 dosahuje až 3 000 Mb/s, zatímco u modelu Deco X20 jde o 1 800 Mb/s. Oba uvedené mesh systémy samozřejmě nabízejí veškeré výhody Wi-Fi 6 včetně nízké latence a zesíleného pokrytí, ale také – což je obzvláště důležité pro zabezpečení citlivých podnikových dat – šifrování WPA3. Plusem oproti konkurenčním produktům je pak balík TP-Link HomeCare, který nabízí funkce kontroly přístupu a kvality služeb (QoS), ale také antivirus vyvinutý ve spolupráci se společností Trend Micro. Výhodnou pro malé podniky je pak i snadné nastavení, které provede i laik pomocí mobilní aplikace Deco.

Aleš Šafář Aleš Šafář
Autor článku je Key Account Manager ve společnosti TP-Link.

 
Sophos