facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Konec požárům: umělá inteligence pomůže předejít milionovým škodám

Mít schopnost nahlédnout do bu­doucnosti by si někdy přál snad každý. Výherní čísla do loterie sice neřeknou, ale předvídat poruchy strojů, nebo dokonce vznik požáru už moderní chytré kamery dokážou. Místo křiš­ťá­lo­vé koule přitom spo­lé­ha­jí na umělou inteligenci a termovizi.


Schopnost předejít požárům nebo zabránit přehřívání strojů a jejich potencionálnímu poškození je přitom něco, co může firmy ochránit před milionovými škodami. Výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Konica Minolta, dodavatel sledovacích a videoanalytických systémů, však nejsou příliš povzbudivé. K nahlášení požáru dochází ve firmách průměrně každých pět minut. Úspěšnost protipožárních zásahů je přitom nižší než 20 %.

„Výsledky našeho průzkumu dopadly ještě hůře, než jsme předpokládali. Tak velké riziko požáru spolu s tak malou úspěšností zásahu vedou mnohdy nejen k výrazným ztrátám na majetku, ale také bohužel k vážnému ohrožení zdraví a životů zaměstnanců,“ řekl Michal Šotek, vedoucí divize Video Solution Services Konica Minolta Business Solutions Czech.

Konica Minolta se proto při vývoji nové řady chytrých kamer zaměřila na sledování kumulace tepla uvnitř strojů, v prostorách skladů nebo třeba na skládkách odpadu. Kamery Mobotix M73 a S74, které reprezentují novou řadu P7, nabízejí kombinaci až čtyř funkčních prvků. Kromě klasické kamery jimi může být například termokamera, audio výstup, ale také senzor na snímání pohybu nebo infračervený přísvit.

Jednou z hlavních výhod nových kamer je také to, že fungují jako samostatná zařízení. Nepotřebují připojení k dalšímu centrálnímu počítači nebo speciální software. Veškeré zpracování a analýza sledovaného prostoru probíhá přímo uvnitř kamer s využitím technologií umělé inteligence a strojového učení. Díky pokročilé videoanalýze umí kromě včasného varování před požárem i takové věci, jako je automatické vypnutí výrobních strojů ve chvíli, kdy se začnou jen lehce přehřívat, predikovat jejich údržbu, objednávat servis a zamezit tak dlouhodobým neplánovaným odstávkám.