facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Pozor na zavirované e-maily, vybízí k úhradě splátek

Pozor na zavirované e-mailyČeskem se valí jako lavina e-maily obsahující virus, který se vydává za výzvu k úhradě neuhrazených splátek. Využívají klasického mechanismu v podobě náhodně vygenerovaných odesílatelů. Příjemce je manipulován k otevření přílohy ve formátu RAR nebo ZIP a obsahující EXE soubor s vlastním virem. Novinkou je oproti předchozím pokusům zpravidla perfektní čeština a pečlivá volba textu, který příjemce zastrašuje a zvyšuje tím pravděpodobnost otevření přílohy s virem.



Jen během včerejšího dne bylo evidováno kolem tří milionů těchto e-mailů. “Z množství a intenzity je zřejmé, že jde o jeden z nejmasivnějších e-mailových virových útoků v posledních měsících,” říká Tomáš Charvát ze společnosti Excello. “V průběhu útoku se navíc mění jak obsah, tak samotná virová příloha. Zatímco v ranních a dopoledních hodinách šlo o splátkový vir, pozdější verze využívají již dříve použitý model v podobě “potvrzení” falešné objednávky,” dodává.

Nepříjemným faktem je, že útočníci opět využívají reálně existující e-mailové adresy a tak se jim v řadě případů podaří způsobit problémy společnostem, které nejen, že nejsou původci těchto e-mailů, ale dokonce ani neví, že byl jejich e-mail za tímto účelem zneužit.

Jak se bránit proti virům a podvodům?

“Obecně platí, že pokud e-mailem dostanete něco nečekaného, měli byste být dostatečně podezíraví. Měli byste si ověřit, zda skutečně něco takového ve firmě čekáte, zda odesílatel něco takového odeslal,” říká Tomáš Charvát.

Samozřejmě pomáhá, pokud používáte aktuální a kvalitní antivirové řešení. I volně dostupné verze antivirů dokážou ihned rozpoznat tuto virovou hrozbu a bezpečně ochránit váš počítač. Obecně zde ale platí, že jakékoliv spustitelné přílohy (většinou jde hlavně o soubory typu EXE, COM, SCR, CPL, JAR, JS, VXD, atd.) jsou vždy nebezpečné a jejich spuštění byste se měli rozhodně vyhnout. Útočníci se ale mohou také pokoušet odvést vás na internetovou adresu a tam se pokusit napadnout, hacknout počítač. Proto je více než vhodné skutečně přemýšlet nad tím, zda je bezpečné soubory otevírat či na odkazy klikat.
 

virus

virus


“Falešné objednávky, faktury, výzvy k platbě nebo splátky jsou v posledních měsících oblíbeným nástrojem útočníků,”
uvádí Tomáš Charvát. “Zpravidla skutečně stačí obezřetnost a dodržování základních bezpečnostních pravidel,” dodává.

Je nutné si uvědomit, a na tomto dalším útoku je to opět vidět, že útočníci jsou nejenom zkušení ve využití virů, ale také dobře znají české zvyklosti a dokáží tvořit stále důvěryhodnější texty. To jim umožňuje nachytat nepřipravené příjemce a udělat z nich oběti.

Chování v kyberprostoru

Na bezpečnost na internetu bychom měli pomýšlet nejen dnes, v době těchto virových útoků. Co všechno ze svého soukromí odhalujeme na webu? Někdy je těchto informací až příliš mnoho, více, než jsme si vědomi. Svět internetu se neustále mění a spolu s tím i jeho benefity a hrozby. Je třeba zamýšlet se nad tím, co je bezpečné a co už není.

Na co se sám sebe ptát při online komunikaci? Zaměřte se na tři základní otázky. Víte, s kým doopravdy mluvíte? Co vše mu o sobě říkáte? Může se to dotýkat někoho dalšího?

V dnešní době jsou téměř všechny informace, které o sobě zveřejníte nejen vy, ale i vaši přátelé, zneužitelné. Zobrazujete vaši polohu pomocí GPS? Signalizujete tak, kdy je váš dům prázdný a vaše děti samotné. Sdílíte své koníčky a zájmy? Vytváříte o sobě až překvapivě jasný obrázek a můžete se stát snadným cílem podvodníků. Dáváte na web sdílené skupinové fotky? Sami pomůžete dohledovým a zpravodajským organizacím k vytváření dokumentací pouhým využitím veřejně přístupných zdrojů.

Připomínejte si tedy tři základní otázky pokaždé, když se chystáte cokoliv podnikat v online prostoru. Zamyslete se nad nimi a pamatujte na to, abyste o sobě a ostatních nezveřejňovali více, než je nutné.


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.