facebook
Energetika a utility, Aktuality -> IT Projekty - 27. 12. 2016 11:55

Swissgrid nasadil druhou část informačního systému od Unicorn Systems

Tým specialistů Unicorn Systems dokončil další etapu dodávky informačního systému u švýcarského operátora přenosové soustavy, společnosti Swissgrid. Unicorn pro Swissgrid vyvinul robustní informační systém, tzv. „Scheduling Management System“ (dále jen SMS). V tomto systému jsou plánovány, evidovány a odsouhlasovány všechny obchody s elektřinou, a to jak na vnitrostátní, tak i na mezinárodní úrovni, dle pravidel definovaných Evropskou unií.Realizace projektu byla zahájena v roce 2014. První verze systému, která byla nasazena na konci roku 2015, doposud plnila svůj účel. Druhá etapa byla dokončena v listopadu 2016.

V první fázi této druhé etapy byl původní obchodní model specifický pro Swissgrid nahrazen novým, který je v souladu se standardy definovanými organizací ENTSO-E pro použití v rámci evropské elektroenergetické soustavy. Díky tomu došlo k výraznému zjednodušení komunikace a synchronizačních procesů jak s účastníky trhu, tak s provozovateli přenosových soustav okolních zemí.

Druhým krokem bylo zavedení sady funkcí, které Swissgridu umožňují aktivně monitorovat jednotlivé účastníky trhu a sledovat vývoj jejich otevřené pozice a plánované vlastní spotřeby. Pokud dojde k překročení stanovených limitů, systém upozorní dispečery, kteří tak mohou okamžitě zareagovat a ve spolupráci s účastníky trhu a poskytovateli podpůrných služeb eliminovat případné nebezpečné stavy, aby byla soustava zachována v rovnováze.

Nové funkce, doplněné v rámci druhé etapy projektu SMS, významně ovlivňují schopnost Swissgridu předcházet řadě potenciálně kritických situací. To pozitivně ovlivňuje stabilitu a bezpečnost provozu celé přenosové soustavy, a to nejen v samotném Švýcarsku, ale i v okolních zemích.

Úspěšné nasazení druhé etapy projektu SMS ve Swissgridu bylo pro Unicorn Systems strategicky důležitým milníkem. Realizační tým Unicornu během projektu získal cenné zkušenosti pro další rozvoj platformy Damas, na které je SMS systém vybudován a která je už nyní považována za jedničku na celosvětovém trhu tohoto typu řešení. Tím nejdůležitějším je ale spokojený zákazník, společnost Swissgrid, která chce v rozvoji tohoto informačního systému a ve spolupráci s Unicorn Systems i nadále pokračovat.


 
konference Datová centra pro business
  

- Inzerce -

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

Nepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.

  

- Inzerce -

Víte, co přinese další vydání časopisu IT Systems?

V redakci časopisu IT Systems právě připravujeme zářijové vydání, jehož obsah tradičně vzniká pod vlivem blížícího se mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Na něm se každoročně představí mnoho technologických novinek, mezi nimiž hrají stále větší roli informační technologie. Další vydání IT Systems proto nabídne spoustu inspirace a námětů z oblasti digitalizace výrobních podniků v celém rozsahu výrobních, obchodních i logistických procesů.