facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2021 , ITSM (ITIL) - Řízení IT , Trendy ICT

Jak budovat kvalitní „engineering culture“ a mít šťastné vývojáře?

Ondřej Šťastný


Dobrých vývojářů je nedostatek a ve firmách se o ně doslova přetahujeme. Dospěli jsme přitom do situace, kdy ty nejlepší z nich už nemotivuje ani tolik vysoký plat a další benefity, jako smysluplná práce na projektech, na kterých stojí za to se podílet. Je samozřejmě dobře, že profesionály v jakémkoli obru motivuje hlavně jejich samotná práce, ale na straně zaměstnavatelů a šéfů vývoje to znamená, že se musejí o takovou motivaci postarat. Nutně si přitom musíme přiznat, že zdaleka ne všechny projekty jsou samy o sobě tak bombastické, aby byly pro špičkové vývojáře neodolatelné.


Podobně jako v dalších oborech je i ve vývoji nezbytné postavit se k motivaci komplexně a dlouhodobě budovat spokojený a vysoce motivovaný tým. A určitě není na škodu inspirovat se u nejlepších – nebo možná největších – vývojových týmů, které pracují pro giganty jako Google nebo třeba Netflix. Právě tyto velké společnosti, jejichž úspěch z podstatné části stojí na rychlém a kvalitním vývoji nových služeb a funkcí, dnes často hovoří o „engineering culture“ – tedy jakési kultuře vývoje, která má pomoci zajistit spokojenost, produktivitu a loajalitu vývojářů. A co si tedy můžeme pod engineering culture představit – nebo spíše co můžeme pro dosažení engineering culture udělat?

Co vlastně chceme?

Předně si řekněme, že engineering culture nejde zavést, nařídit nebo někde okopírovat – jde o nepřetržitý proces, vycházející z hodnot a celkového nastavení firmy, na jehož základu se kultura formuje. Zahrnuje všechny faktory jako přístup managementu či vlastníků firmy, proces náboru nových vývojářů, interakci mezi lidmi ve firmě, styl jednání se zákazníky a mnoho dalšího. Také si musíme dopředu uvědomit, co je pro nás ve vývoji vlastně nejdůležitější. Je to perfektní kvalita kódu – za cenu pomalejšího vývoje a potlačení inovativnosti? Nebo nelitujeme času a nákladů na prozkoumání slepých uliček, protože chceme být lídrem v inovacích? Jiný přístup asi zvolíme, když budeme vyvíjet software pro banku a jiný u nových funkcí pro internetový startup. Existuje ale několik základních předpokladů, které nám s budováním engineering culture pomohou.

Dejte vývojářům prostor

Zkušenosti velkých hráčů ukazují, jak důležité je poskytnout vývojářům flexibilitu a možnost pracovat na projektech, ke kterým mají sami nejblíže. Zatímco výběr projektů může být omezený, větší flexibilitě místa a času výkonu práce brání často jen naše mentální nastavení. Nucený přechod na větší podíl práce z domu v minulém roce ale jasně ukázal, že velká flexibilita neznamená pro vývoj apokalypsu – právě naopak. Efektivita vývojářů často vzrostla, a jejich spokojenost – na které nám v engineering culture samozřejmě také velmi záleží – rostla ještě víc.

Umožnění vyšší flexibility práce je záležitostí důvěry, správně nastavených procesů řízení vývoje a také transparentnosti. Bez ohledu na to, kde a kdy vývojáři pracují a jak často se s nimi osobně potkáme, musí vždy všichni členové týmu vědět, jaká je jejich role v projektu, jaké úkoly a kdy mají splnit a především jaký je náš společný cíl. Transparentnost přitom znamená právě komunikaci cílů a očekávání, jasné rozdělení kompetencí a společnou kontrolu plnění nastaveného plánu.

Správné nástroje pro správné lidi

Na engineering culture je nutné myslet již od samotného počátku – tedy výběru lidí do vývojového týmu. Ne všichni dobří vývojáři jsou vhodní pro každý projekt, ne všichni jsou týmoví hráči a ne všichni jsou schopní pracovat v hybridním režimu s využitím práce na dálku. Při skládání týmu je nutné předem myslet na to, jakou míru autonomie bude každý z vývojářů mít, jestli je vhodným kandidátem na vedení menšího týmu a jestli celkově zapadne do vaší engineering culture.

Sebelepší tým vývojářů lze jen těžko motivovat a budovat pro něj engineering culture, pokud bude frustrovaný z nedostatku potřebných nástrojů. A nemám tím na mysli jen všechny potřebné vývojářské nástroje, ale také nástroje na komunikaci a spolupráci v rámci týmů. Rozhodně neponechávejte iniciativu při pořizování nástrojů na vývojářích, protože tím jen podpoříte vznik stínového IT se všemi jeho riziky z hlediska nekonzistence a bezpečnosti. Je ale potřeba s nimi diskutovat a společně vybrat vhodné nástroje pro realizované projekty. Nástroji se samozřejmě rozumí také používání moderních metodik a řízení samotného vývoje.

Nenechte nikoho dělat zbytečnou práci

A když už hovoříme o nástrojích, měli bychom pamatovat i na to, že k engineering culture patří i automatizace rutinních úkolů všude tam, kde je to možné. Málokdo chce dělat rutinní nudnou práci, které se ale při vývoji nemůžeme úplně zbavit. Investice do automatizace v oblasti testování a kontroly kvality ale pomůže s omezením rutinních úkolů a současně představuje cestu ke zvýšení kvality výsledku.

Se změnou vnímání rutinních úkolů pomůže i větší zainteresovanost vývojářů na výsledném produktu. Pokud budou všichni členové vývojového týmu vždy přesně vědět, na čem pracují a komu (čemu) bude výsledek jejich společného úsilí sloužit, bude to pro ně znamenat i vyšší motivaci – bez ohledu na to, jak důležitá je jejich konkrétní úloha.

Budování engineering culture není žádná raketová věda. Vyžaduje komunikaci a spolupráci, důvěru a autonomii, vytvoření efektivního pracovního prostředí a transparentní přístup k realizaci projektů, u kterých bude každý člen týmu znát jejich konkrétní účel. Začít můžete hned, třeba načerpáním inspirace u úspěšných firem. Ale naprosto klíčová je komunikace v rámci vaší firmy a vývojových týmů o společných cílech, hodnotách a motivaci. Jen tak se může engineering culture stát nedílnou součástí vaší firmy.

Ondřej Šťastný Ondřej Šťastný
Autor článku je Director Of Engineering v MALL Group. Ondřej má bohaté zkušenosti z oblasti softwarového vývoje napříč odvětvími a do MALL Group nastoupil po více než šestiletém působení ve společnosti Microsoft.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.