Hlavní partner sekce
Partneři sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce

Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky

Přehledy
 
Partneři webu
Cyber Security , IT Security

MDM a jeho současné postavení v zajištění bezpečného firemního IT prostředí

Edward Plch


Práce z domova, různé typy mo­bil­ních zařízení a notebooků či vzdá­le­ný přístup k firemním da­tům, to vše při dodržení maxi­mál­ní možné bez­peč­nos­ti, jsou dnes standardní po­ža­dav­ky na firemní IT prostředí. Moderní bez­peč­nost­ní koncept vyžaduje komplexní bezpečnostní přístup a MDM systémy v něm stále hrají svou nezastupitelnou roli.


Vznik MDM a fáze jeho vývoje

Bylo již mnohokrát napsáno, že původní termín Mobile Device Management – MDM je překonán a nahrazen novou generací systémů zvaných Enterprise Mobility Management – EMM a následně Unified Endpoint Management – UEM. To je samozřejmě pravda a rozdíly mezi MDM, EMM a UEM jsou jasně vymezené. V praxi však termín MDM zůstává stále nejčastějším a mnoho výrobců i uživatelů tento termín stále používá. I přestože čistý MDM systém již nikdo, možná s výjimkou několika okrajových řešení, nenabízí. Vždy se jedná o širší platformy, včetně funkcionalit typických pro EMM a UEM. Asi to tak i zůstane, stejně jako je vysavač lux či ohřívač na vodu karma. V dalším textu proto budu používat pouze termín MDM.

V praxi je termín MDM stále používán, přestože systémy MDM už byly nahrazeny novou generací EMM a UEM.

Správa všech koncových bodů a IoT

Oproti minulosti mají současné systémy pro správu a zabezpečení zařízení výrazně širší možnosti. Zatímco původní MDM řešení umožňovala spravovat výhradně mobilní zařízení (telefony a tablety), současný záběr a možnosti správy jsou výrazně širší – tomu napovídá i termín UEM – Unified Endpoint Management. Spravovat je dnes možné i stolní počítače a notebooky, ať už běží na operačním systému Windows, macOS či Linux. A trendem poslední doby je samozřejmě správa tzv. wearable (hodinky, brýle) či zařízení podporujících standardy IoT.

Co zvládne a co nezvládne MDM

Občas je možné zaslechnout hlasy, že MDM řešení jsou překonaná a nahrazená jinými systémy. S tím si dovolím nesouhlasit – MDM řešení jsou stále nezbytnou součástí firemní infrastruktury a bezpečnosti. A domnívám se, že to tak i nějakou dobu zůstane. Samotné MDM však rozhodně není komplexní odpovědí na problémy a požadavky moderní firemní bezpečnosti – je nutná kombinace s dalšími zásadami a sys­té­my. Nasazení pouze samotného MDM zajistí správu a zabezpečení koncových zařízení či distribuci aplikací. Moderní řešení firemní bez­peč­nos­ti však vyžaduje více – kombinaci MDM s dalšími bez­peč­nost­ní­mi nástroji, jako je Identity and Access Management (IAM), Zero Trust Concept, Extended detection and response (XDR) a další.

Můžeme se setkat i s názory (a některé firmy na tom dokonce staví svůj marketing), že MDM plní funkci zejména ‚velkého bratra‘, sleduje uživatele a jejich činnost a jeho přítomnost ve firemním IT prostředí je škodlivá. Pokud se ale podíváme, jak je správa koncových bodů navržena a jak MDM funguje, můžeme s klidným svědomím podobná tvrzení zařadit mezi hoaxy a polopravdy.

Nelze rozporovat, že je možné sledovat polohu uživatele, využití aplikací či například monitorovat komunikaci. Jsou situace, kdy je podobná funkcionalita vyžadována, třeba při sledování vozidel dispečerem.

Vždy však platí, že o jakémkoliv sběru dat a přístupu k citlivým informacím je uživatel informován a nic se neděje bez jeho vědomí. Moderní MDM systémy jsou stavěny s ohledem na ochranu soukromí a v souladu se zákonnými požadavky. Podporují striktní oddělení soukromých a firemních informací, ať už v modelu BYOD (zařízení uživatele používané i pro firemní práci), COPE (firemní zařízení používané i pro soukromé účely) či COBO (firemní zařízení jen pro firemní účely).

Moderní MDM systémy jsou stavěny s ohledem na ochranu soukromí.

Obecné a speciální nástroje na správu zařízení

Převážná většina moderních řešení pro správu zařízení pokryje standardní potřeby zákazníků očekávaných od MDM – správu, evidenci a zabezpečení zařízení, distribuci aplikací, zabezpečený přístup do firemní sítě a podobně. Existuje však několik úzce specializovaných systémů, rozšiřujících standardní možnosti správy a nabízejících řešení specifických zákaznických potřeb.

Mezi tyto systémy patří zejména dvě technologie: Jamf, orientovaná na správu zařízení s operačním systémem macOS, a technologie SOTI One, specializovaná na správu průmyslových zařízení.

Jamf, oproti jiným MDM řešením, výrazně rozšiřuje možnosti správy zařízení na platformě Apple. Je s to zajistit kompletní řízení životního cyklu zařízení – automatizované nastavení zařízení včetně požadovaných aplikací, aktualizaci operačního systému i aplikací. Platforma Jamf je postavena na moderních pilířích a přístupech, jako je Zero-Trust, prevence bezpečnostních hrozeb a vyhodnocování rizik v reálném čase.

Systém Soti One Platform je specializován na správu průmyslových zařízení, takzvaných rugged devices. Jedná se například o podpisové tablety, čtečky čárových kódů či o mobilní průmyslové tiskárny a terminály. Soti umožňuje detailní řízení a správu těchto zařízení, včetně vzdáleného přístupu na zařízení a pokročilého monitoringu. Soti také umožňuje výrazné zrychlení low-code vývoje mobilních aplikací, nabízí vlastní řešení pro identity management a mnoho dalších funkcí.

(Pozn. Kdybych chtěl být důsledný, je vývoj řešení pro správu zařízení, většinou znázorněný jako MDM → EMM → UEM, nutné doplnit o symbol BB →?. Modří vědí, o čem mluvím – pohledů je více, naštěstí i bohužel bezpečnostní ohledy ne vždy vítězí nad uživatelskou přívětivostí.)

Edward Plch Edward Plch
Autor článku je Managing Partner společnosti System4U.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.