facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 2. 6. 2010 - -kh- [ heinige (zavináč) ccb (tečka) cz ]

Zero Client od Fujitsu

S trochou nadsázky by se dalo napsat, že společnost Fujitsu představuje v poslední době samé "Zero" produkty. Nejnovějším přírůstkem je Zero Client, představovaný displejem s třemi USB rozhraními, audio výstupem a rozhraním LAN. Jeden z USB konektorů je obsazen USB donglem pro připojení bezdrátové klávesnice a myši, na zbylé 2 je možné připojit externí USB disky nebo flash paměti. V displeji je integrován čipset pro spojení se serverem, na kterém běží virtuální PC. Zero Client tedy neobsahuje žádný procesor, paměť, pevný disk, ani operační systém. Díky tomu není potřeba velké chlazení, a tak ticho při provozu neruší ani žádný běžící ventilátor. Do monitoru jdou pouze dva drátové přívody – jeden s napájením a druhý pro připojení do sítě Ethernet. A to se ještě počítá s tím, že celý Zero Client bude napájen přes Ethernet (PoE), takže připojení bude realizováno pouze jedním kabelem*.



Zero Client běží na virtuálním prostředí VMware. K chodu tedy provozovatelé potřebují server s instalovaným VMware hypervisorem (ESX/ESXi), operační systém a nezbytný software pro virtualizaci desktopů. Nezbytností pro zprovoznění klienta je tzv. Connection broker. Zero Client nedokáže fungovat odděleně od serveru a nezbytné síťové infrastruktury. Ve stádiu vývoje je i podpora Citrix desktopu.


Ověření uživatele při přihlášení probíhá přes Microsoft Active Directory, když uživatel se hlásí ke své virtuální pracovní ploše přes přihlašovací obrazovku zprostředkovanou Connection brokerem. Nároky na síťové připojení jsou dány používanými aplikacemi. Pro běžné kancelářské aplikace se doporučuje 10 Mb/s, pro multimediální aplikace pak 30 Mb/s.
V závislosti na použití je možné zprovoznit na jednom jádru procesoru dva až osm virtuálních strojů. Dnešní standardní server je vybaven většinou čtyřmi jádry a lze tedy spustit až 32 virtuálních strojů. Fujitsu samozřejmě doporučuje svoje produkty v podobě serverů Primergy TX, RX nebo BX.

Velice elegantní je možnost přesouvání se uživatele v průběhu vlastní práce z místa na místo. Stačí přerušit připojení k virtuálnímu počítači na jednom pracovišti a přihlásit se na jiném, kde se objeví spuštěné aplikace tak, jak je uživatel opustil. Podobně to je i při možné poruše Zero Clienta.
Existují i další výhody. Samotného klienta samozřejmě nelze zavirovat, viry mohou nakazit virtuální počítač, kde je možným scénářem obrany smazání zavirovaného virtuálního PC a návrat do posledního stabilního stavu.
Snad nejvíce řešení Zero Client ocení IT správci, pro něž zavedení těchto klientů nezávislých na vlastním hardwaru, ale na vybavení serveru, znamená velkou úsporu času i práce. Zero Client je řízen a automaticky nastavován centrálně, IT manažer tedy nemusí instalovat nová zařízení a softwary na pracovišti uživatelů.


Jistě se ptáte na cenu. Doporučená dealerská cena je 8500 Kč bez DPH za samostatný Zero Client. Balíčky, v nich se objevuje server, switch a různý počet klientů začínají na ceně cca 140.000 Kč bez DPH pro sadu pěti klientů.

* Zde, ať se na mne Fujitsu nezlobí, jsem poněkud skeptický. Udávaný příkon Zero Clienta (max 27 W) není nejmenší a stávající kabeláž dle platných norem nemá možnost přenášet o mnoho vyšší zátěže ve wattech. Pokud pak uživatel připojí do USB jakékoliv zařízení s vyšším odběrem, způsobí s největší pravděpodobností kolaps klienta.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.