facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 15. 7. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Záplatujte! Kritická zranitelnost SIGRed ohrožuje firmy, které používají Windows Server

Kritická zranitelnost SIGRed Společnost Check Point objevila kritickou zranitelnost SIGRed, která útočníkům umožňuje zneužít Windows DNS servery, tedy základní součást jakéhokoli síťového prostředí systému Windows. Microsoft ji proto označil jako zranitelnost s nejvyšším rizikem (CVSS 10.0) a vydal záplatu, kterou důrazně doporučujeme okamžitě implementovat, aby se zabránilo dalšímu zneužití zranitelnosti. Zneužití zranitelnosti může způsobit řetězovou reakci a nekontrolované šíření útoků z jednoho počítače na druhý. Ohrožené jsou všechny organizace, které používají Windows Server verze 2003 až 2019.Proč je zranitelnost SIGRed tak kritická?

DNS můžeme nazvat „telefonním seznamem internetu“. Jména webových stránek, která všichni používáme a jsou nám srozumitelná a dobře zapamatovatelná, převádí do řeči čísel, která je zase srozumitelná počítačům při hledání webů nebo odesílání e-mailů. Tyto servery jsou prakticky v každé organizaci a pokud dojde k jejich zneužití, hacker může získat práva správce domény a zachytávat a manipulovat e-maily uživatelů a síťový provoz, vyřadit služby, krást přihlašovací údaje uživatelů a podobně. Jednoduše můžeme říci, že by hacker v takovém případě mohl získat úplnou kontrolu nad celým IT organizace.

Aby došlo ke zneužití zranitelnosti SIGRed, stačí navíc útočníkovi jakkoli navázat komunikaci s Windows DNS serverem, ať už přímým připojením do podnikové sítě, přes Wi-Fi nebo zneužitím přes webový prohlížeč.

Jak nebezpečný je problém s DNS manipulací, dokazuje i fakt, že v roce 2019 vydalo americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost nouzovou směrnici, která nařídila všem americkým federálním civilním agenturám zabezpečit přihlašovací údaje pro záznamy spojené s internetovými doménami. Stalo se tak v reakci na mezinárodní útočnou kampaň zaměřenou právě na DNS. Útočníci zneužívali DNS servery, a byli tak schopni krást přihlašovací údaje například k e-mailům vládních a soukromých subjektů na Blízkém východě, veškerý e-mailový a VPN provoz byl přesměrován na internetové adresy ovládané útočníky.

Zneužití zranitelnosti na jednom systému může vést k řetězové reakci, která umožní šíření útoků na další zranitelné počítače, aniž by „lavina“ vyžadovala jakoukoli lidskou interakci. Jediný kompromitovaný počítač tak může spustit útok, který se během pár minut rozšíří po celé síti napadené organizace.

„Zranitelnosti SIGRed by organizace měly věnovat maximální pozornost, není to jen další obyčejná chyba. Narušení bezpečnosti DNS serveru je velmi vážná věc. Většinou je útočník krůček od proniknutí do celé organizace. Podobných typů zranitelností existuje jen pár. Každá organizace, velká nebo malá, soukromá nebo vládní, používající infrastrukturu postavenou na technologii Microsoft, je nyní vystavena velkému bezpečnostnímu riziku a je nutné okamžitě implementovat novou záplatu, jinak hrozí narušení bezpečnosti celé podnikové sítě. Zranitelnost je v kódu Microsoftu už více než 17 let, takže je možné, že ji odhalili i kyberzločinci,“ říká Peter Kovalčík ze společnosti Check Point.

Check Point o zranitelnosti informoval společnost Microsoft 19. května 2020. Microsoft zranitelnost označil jako zranitelnost s nejvyšším rizikem (CVSS: 10.0) a 14. července 2020 vydal záplatu CVE-2020-1350.

Více informací najdete v analýze výzkumného týmu Check Point Research:
https://research.checkpoint.com/2020/resolving-your-way-into-domain-admin-exploiting-a-17-year-old-bug-in-windows-dns-servers/


 
  

- Inzerce -

Spolupráce Lenovo a AMD přináší firmám EPYCká řešení pro datová centra

AMD LenovoVzájemné partnerství společností Lenovo a AMD bylo dlouhé roky orientováno především na počítače a mobilní zařízení. Nejnovější kapitola této spolupráce se však odehrává na poli datových center.