facebook
Aktuality -> Hardware - 3. 4. 2017 - Ing. Lukáš Grásgruber

Výborný monitor pro moderní kancelář

Otestovali jsme monitor Philips 240B7QPTEB

Philips 240B7QPTEB + IT Systems TIP za kvalituKvalitní monitor je jedním ze základních předpokladů, aby práce s počítačem byla příjemná a v důsledku i produktivní, protože nekvalitní zobrazení nás jednoznačně brzdí. Profesionálové v oblasti designu a grafiky, ale i počítačoví hráči v tom mají zcela jasno a výrobci monitorů jim vychází vstříc a nabízejí modely optimalizované pro specifické nároky uvedených skupin uživatelů. Na uživatele v kancelářích se ale často zapomíná a označení „kancelářský monitor“ je vnímáno jako synonymum pro „obyčejný“, bez zvláštních nároků na kvalitu a výkon. Jenže to je zásadní omyl, protože i kancelář má své specifické nároky.Také monitor do moderní kanceláře musí nabízet velmi kvalitní obraz, protože škála aplikací a dat, se kterými dnes pracujeme, je velmi pestrá. Především ale musí nabízet maximální pohodlí pro práci, což zajistí široké možnosti ergonomického nastavení samotného monitoru, přizpůsobení obrazu kancelářské práci a flexibilní možnosti připojení. V neposlední řadě je zde pečlivě sledována i úspora energie a funkce, které ji podporují. Po několikatýdenním testování mohu potvrdit, že monitor Philips 240B7QPTEB nabízí výborně sladěnou kombinaci všech uvedených vlastností kvalitního monitoru pro moderní kancelář.

Philips 240B7QPTEBHodnocení modelu Philips 240B7QPTEB začnu tím, že jde o krásný monitor, který má střídmě elegantní design s velmi tenkým rámečkem okolo displeje. Především ale používá ergonomický stojan, který je možno otáčet a naklápět podle potřeby a který je výškově nastavitelný v nebývale velkém rozsahu. Přesně takový stojan by měl mít každý monitor v kanceláři, aby jej mohli uživatelé vždy sledovat z optimálního úhlu a nemuseli se u něj hrbit. Pochválit musím i možnosti připojení monitoru, který má rozhraní VGA, HDMI, mini DisplayPort a DisplayPort vstup i výstup (pro zapojení dalšího monitoru v režimu daisy chain). V boku monitoru je navíc rozbočovač se čtyřmi porty USB 3.0. Velmi praktické.

Pokračujme konstatováním, že Philips 240B7QPTEB je monitor s úhlopříčkou 24" a rozlišením 1920 x 1200. Nabízí tedy obraz s poměrem stran 16:10, což je pro práci ideální. Zatímco poměr 16:9 je vhodnější pro multimédia a hry, v kanceláři se kousek místa navíc ve svislém směru opravdu hodí. Monitor využívá panel typu IPS, která přináší velmi dobré podání barev a široké pozorovací úhly (178° horizontálně i vertikálně) a lze jej tedy sledovat téměř z libovolného úhlu. Kvalitu zobrazení jsme testovali nejen očima, ale i pomocí kalibrační sondy. Udělali jsme hardwarovou kalibrace monitoru s následnou validací gamutu. Dosažený výsledek byl pro monitor v dané cenové kategorii výborný. Typickou vlastností IPS panelu je i pomalejší doba odezvy, ale hodnota 5 ms, které dosahuje testovaný monitor, je s výjimkou gamingu zcela dostačující.

Philips 240B7QPTEB

Jak jsem již ale naznačil, pro monitor v kanceláři není kvalita zobrazení jediným a hlavním sledovaným kritériem hodnocení. Jde o sladění kvality zobrazení s dalšími funkcemi, které práci s monitorem zpříjemní a zefektivní. Proto u monitoru Philips 240B7QPTEB musím pochválit např. funkci LowBlue mode, která umožňuje ve třech úrovních omezit modrou složku světla, která našim očím, zjednodušeně řečeno, nedělá dobře. Méně jednoznačně vnímám u testovaného monitoru přínos PowerSensoru, což je vestavěný senzor, který zjišťuje přítomnost uživatele a automaticky sníží jas monitoru v případě, že uživatel odejde od stolu. Výrobce tvrdí, že monitor tak ušetří navíc až 80 % spotřeby energie. Myslím, že ve skutečnosti jde spíše o módní záležitost být „ECO friendly“, protože vypínání monitoru při nečinnosti uživatele lze nastavit i v operačním systému počítače a úspory deklarované výrobcem by tak dosáhl jen vyložený neposeda, který neustále od monitoru odbíhá. Rozhodně ale není na škodu, že Philips úsporný senzor nabízí i s možností jej vypnout.

Philips 240B7QPTEBPrakticky jedinou slabinou, na kterou jsem během testování narazil, je tak skutečnost, že výchozí nastavení monitoru je prostě příšerné a je nutno jej doladit. Nemusíte hned monitor kalibrovat pomocí sondy, jako jsme to udělali my. Stačí správně nastavit jas, kontrast, gammu, barevnou teplotu a podle potřeby nastavit ergonomické a úsporné funkce monitoru. Hledání optimálního nastavení vám sice pár minut zabere, ale věřte mi, že čas strávený nad prvotním nastavením monitoru určitě stojí za to. Philips 240B7QPTEB je po správném nastavení výborný monitor pro moderní kancelář, se kterým jsem se po ukončení testu velmi nerad loučil.

Lukáš Grásgruber


 
  

- Inzerce -

Chytře na odečty energií

EnewiPotřebujete vzdáleně odečítat data z elektroměru, vodoměru nebo plynoměru? Potřebujete ze sebraných hodnot vystavovat faktury? Potřebujete vzdáleně odečítat hodnoty z teploměru, vlhkoměru, tlakoměru, čidla osvitu nebo z jiného čidla environmentálních veličin? Nebo dokonce na základě těchto hodnot dálkově sledovat nebo ovládat jiná zařízení?

  

- Inzerce -

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.