facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 7. 7. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

VŠE otevírá profesní magisterský program pro datové analytiky

VŠEAž 10 000 datových analytiků chybí v České republice. Napravit by to mohli absolventi nově vzniklého profesního magisterského programu na Fakultě informatiky a statistiky VŠE. Profesní magisterské studium je zcela nový čtyřsemestrální formát výuky. Kromě lektorů VŠE se na výuce datových analytiků podílejí i odborníci z praxe, například ze společnosti ŠKODA AUTO či ČSOB. Garantem praktické odbornosti je KPMG.Nový profesní magisterský program na VŠE vznikl v reakci na poptávku po lidech, kteří umí pracovat s datovou analytikou. „Týdně u nás firmy - jako například banky, telekomunikační nebo IT společnosti - poptávají zhruba 30 lidí, kteří rozumí datové analytice. Poptávka z pracovního trhu je 3-4x vyšší, než kolik máme nyní studentů,“ vysvětluje vedoucí katedry informačních technologií na VŠE a zakladatel a ředitel odborné platformy Data and Business VŠE Ota Novotný.

Do prvního ročníku profesního magisterského programu se přihlásilo 128 uchazečů, jeho kapacita je přitom 60 míst. VŠE chce otevřením programu Data a analytika pro business pomoci především poptávce firem na tuzemském trhu. Těm chybí pozice napříč firmami od juniorních datových analytiků až po odborníky věnující se data science a prediktivním modelům. Absolventi programu se díky praktickému zaměření výuky budou moci uplatnit prakticky ihned ve všech profesích, v nichž dochází k propojení datové analytiky a podnikání firem. Těch dnes podle odhadů chybí ročně více než 10 000.

Foto z výuky

Studium datové analytiky intenzivně zaměřené na praxi

Profesní magisterské studium je zcela nový čtyřsemestrální formát výuky. Je veden formou na sebe navazujících intenzivních seminářů. Součástí studia je povinná praxe v datové firmě, která se uskuteční ve třetím semestru studia. Předání kvalitního know-how chce škola ovlivnit tím, že firmy pro praxi sama vybírá.

Kromě lektorů VŠE se na výuce datových analytiků podílejí i odborníci z praxe, například ze společnosti ŠKODA AUTO či ČSOB. Garantem praktické odbornosti je KPMG, jejíž experti na datovou analytiku přinášejí do studia zkušenosti ze stovek projektů z pěti kontinentů. „Celý program koncipujeme jako spojení vědeckého výzkumu a akademické půdy s praxí. Studenti budou mít možnost vyzkoušet si projekty s reálnými výsledky. Navíc, protože výuka probíhá blokově formou intenzivních workshopů, můžeme studentům předat intenzivní znalost a hands-on zkušenosti v oblasti dat a analytiky,“ říká guru datové analytiky a také řídící partner KPMG Lighthouse David Slánský, který se na výuce budoucích analytiků podílí.

Už loni v září spustila Fakulta informatiky a statistiky VŠE první datově a analyticky orientované MBA ve střední Evropě. „Na program MBA jsme letos, tedy hned v druhém ročníku, zaznamenali výrazný nárůst přihlášek. Oproti loňsku se zdvojnásobil,“ říká Ota Novotný.

Foto z výuky

Nová platforma Data & Business na VŠE

Na VŠE vzniká expertní platforma Data & Business, která si klade za cíl kompletně vzdělávat datové analytiky a zasazuje se o větší míru využití dat při manažerském rozhodování. Mimo profesního magisterského „datového“ programu a MBA chystá i profesního datového bakaláře. Jeho program je nyní v akreditaci, zahájen by měl být v říjnu 2021. Fakulta kromě jiného pořádá pro zájemce o datovou analytiku semestrální kurzy Data Science & Business Intelligence Academy či kurzy Datového minima pro Business. Kompletní informace o všech těchto aktivitách naleznete na databusiness.cz.


 
  

- Inzerce -

idGuard je přesnější než lidské oko

Ověří identitu klientů během 2 minut


idGuardŘada firem musí ze zákona ověřo­vat identitu svých zákazníků. Přes­tože jde především o finanční insti­tuce, s identifikací zákazníků se musí v dnešním digitálním světě po­týkat spousta dalších společností. To vše za vás přitom už dnes může obstarat aplikace. Není potřeba posílat klienty na pobočku, všechno jde vyřešit z pohodlí domova.

  

- Inzerce -

Webinář: Správa kontejnerových aplikací v cloudu

SCPNenechte si ujít druhý ze série webinářů zabývající se praktickým využitím kontejnerových řešení v praxi je zaměřený na efektivní správu kontejnerových aplikací. Webinář je připraven zejména pro IT manažery a správce IT infrastruktury, kteří se zajímají o současné technologie a hledají způsob, jak zajistit dostatečnou robustnost, bezvýpadkový a nákladově efektivnější provoz podnikové infrastruktury.