Aktuality -> Recenze - 20. 10. 2014

Velký monitor s dobrou výbavou

Philips 284E5QHAD

Výrobci snad všech druhů zařízení s displejem se dnes předhánějí ve snaze o dosažení co nejvyššího rozlišení obrazu. Full HD už nikoho neohromí, je třeba nabídnout QHD, 4K nebo ještě více. Na výstavách jsou už delší dobu k vidění i displeje s rozlišením 8K. Přesto se stále ještě najdou na trhu zařízení, která nechtějí za každou cenu ohromit svými parametry, ale snaží se nabídnout užitečné řešení za dobrou cenu. Jedním z takových zařízení je monitor Philips 284E5QHAD. Je řešením pro všechny, kteří chtějí velkou pracovní plochu za přiměřenou cenu a nežádají ultra vysoké rozlišení, protože je nevyužijí, nebo je pro ně dokonce překážkou.



Uživatelské rozhraní většiny desktopových aplikací je přizpůsobeno běžným rozlišením a na displejích s velmi jemným rozlišením jsou jejich ovládací prvky příliš malé. Něco podobného u testovaného monitoru nehrozí. Spíš naopak. Monitor Philips 284E5QHAD nabízí ještě nižší hodnotu DPI než kdysi kancelářský etalon v podobě 19palcového monitoru s rozlišením 1280x1024. Na hrubší rozlišení jsem si proto musel nějakou dobu zvykat, a rozhodně jej nemohu doporučit pro práci grafika nebo konstruktéra. Pro kancelářskou práci jej ale mohu s klidným srdcem doporučit především tam, kde bude výhodou velká pracovní plocha a jsou používány starší aplikace.
 

Vysoké rozlišení na mobilním zařízení

Špičkové mobily a tablety dnes na displeji o velikosti několika palců používají rozlišení QHD a  nabízejí tak extrémně jemný obraz, na kterém není možné prostým okem rozeznat jednotlivé body. Jejich operační systémy (iOS, Android) a většina mobilních aplikací s tím počítá. Výsledný obraz je tak perfektní – vykreslený do nejmenších detailů. Na rozdíl od desktopu je u mobilního zařízení volba rozlišení především otázkou ceny – displeje s vysokým rozlišením jsou dražší, náročnější na výkon procesoru i podsvícení, a v důsledku pak mají větší spotřebu.


Philips 284E5QHAD je také možno využít v domácnostech, kde bude příležitostně sloužit jako zařízení pro prezentaci multimédií z mobilních zařízení. Monitor je totiž vybaven konektorem MHL a nabízí tak možnost připojení chytrého telefonu nebo tabletu a přehrávání fotografií nebo videa včetně zvuku. Z většího odstupu je použité rozlišení vhodné i pro sledování fotografií.

Velkou výhodou bude v takovém případě také použití panelu typu A-MVA, který zajišťuje dobré podání barev (lepší než u panelů typu TN) a především vysoký kontrast a perfektní zobrazení tmavých odstínů, kde je dokonce ještě lepší než populární panely typu S-IPS. Černá barva je na A-MVA panelu téměř totožná s vypnutým panelem. Proti IPS ale technologie MVA lehce ztrácí v zobrazení výrazných a živých barev.

 


 

Použitý MVA panel zajišťuje také široké pozorovací úhly v rozsahu 176 stupňů a rychlou odezvu. Hodnota 5 ms je velice dobrá. S ohledem na ostatní vlastnosti přesto nemohu Philips 284E5QHAD jednoznačně doporučit jako herní monitor. Naopak díky vysokému jasu (300 cd/m2) najde uplatnění i v silně prosvětlených místnostech a kancelářích.

Nikde přitom neudělá ostudu svým vzhledem. Monitor Philips 284E5QHAD působí i při své velikosti velmi subtilně a elegantně díky tenkému rámečku a štíhlému podstavci. Ten bohužel nemá pokročilé schopnosti polohování a nabízí jen možnost náklonu.

Shrnutí

Monitor Philips 284E5QHAD s velikostí obrazovky 28" nabízí Full HD rozlišení 1920x1080 bodů. Díky použitému A-MVA panelu a W-LED podsvícení nabízí vysoký jas, rychlou odezvu a mimořádně vysoký kontrast. Jeho předností jsou také široké pozorovací úhly. O základní ozvučení se postarají dva integrované 7W reproduktory. Pro připojení k počítači nabízí vstupy D-Sub a dva vstupy HDMI (jeden s podporou MHL). Na závěr ještě zbývá dodat, že Philips 284E5QHAD je na svou velikost velmi úsporný s typickou spotřebou v provozu 23,18 W (ve vypnutém stavu 0,3 W).

Cena v době testování: 5 300 Kč bez DPH.


 
  

- PR -

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.

  

- PR -

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.