facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 29. 3. 2023 - -lg-

Velké monitory mění způsob práce

AOC CU34P2CJedním z nejvýraznějších aktuál­ních trendů v oblasti monitorů je postup­ný přechod k velkým displejům. Velké monitory jsou stále dostupněj­ší, a proto se stávají atraktivní volbou pro širší okruh uživatelů, kteří pro svoji práci nebo zábavu využijí velkou obrazovku. V uplynulých týdnech jsme měli možnost v redakci otestovat hned dva takové monitory značek AOC a Philips. Pojďme se proto společně podívat, co nabízí velký zakřivený monitor AOC CU34P2C a velmi podobný monitor Philips 34B1U5600CH. Nehodil by se takový monitor i vám?Namítáte, že se vás nový trend netýká a vystačíte si v práci se svojí dvaadvacítkou? Pravděpodobně se mýlíte. Možnosti velkého monitoru jsou totiž široce využitelné. Mnohem více, než si většina lidí myslí. Velký displej ocení nejen ti, kteří pracují s velkými dokumenty, jako jsou výkresy, různé vizualizace a grafické návrhy, 3D modely, nebo například velké tabulky. Výhodou je i pro uživatele, kteří mají při práci běžně otevřeno několik aplikací současně, mezi kterými pak musejí přepínat. Pokud tedy nemají velký monitor, který jim umožní změnit styl práce a mít aplikace vedle sebe, nikoli přes sebe. Zpočátku je to sice nezvyklé, ale těm, kteří se tuto možnost naučí využívat, jednoznačně zefektivní práci.

AOC CU34P2C se skvělým poměrem cena/výkon

Jak už modelové označení monitoru AOC CU34P2C napovídá, jde o 34" monitor z modelové řady P2 zaměřené na profesionální využití v kancelářích a studiích. Monitor je mírně zakřivený (1500R) a jeho široký horizontální prostor (poměr stran 21:9) může skvěle nahradit sestavy s více monitory vedle sebe, ale bez rušivého přerušení rá­meč­ky. Takové uspořádání monitorů dnes často využívají uživatelé, kteří potřebují zobrazit více aplikací současně (vývojáři, grafici, dispečeři...), nebo velkou pracovní plochu (multimediální tvůrci).

AOC CU34P2C

Monitor AOC CU34P2C je atraktivní volbou také pro uživatele note­booků, kteří mohou díky vestavěnému USB-C konektoru jednoduše rozšířit jejich zobrazovací plochu a současně napájet svá mobilní zařízení výkonem až 65 W. Vestavěný 4portový USB rozbočovač monitoru navíc umožňuje propojení notebooku s dalšími zařízeními (klávesnice, myš, externí disk, webkamera atd.) pomocí jediného kabelu.

Monitor AOC CU34P2C je vybaven velmi kvalitním VA panelem s rozlišením 3 440 x 1 440 pixelů se statickým kontrastním poměrem 3 000:1, který nabízí hlubokou černou a bohaté, syté barvy s širokým gamutem (120 % sRGB, 89 % AdobeRGB). Se špičkovým jasem 300 nitů zvládne CU34P2C i jasné okolní osvětlení a nepřímé sluneční světlo. Široké pozorovací úhly (178°/178°) zlepšují pohodlí při sledování pro každého dalšího uživatele, který se zároveň dívá na obrazovku. Díky obnovovací frekvenci 100 Hz, Adaptive-Sync a dobám odezvy 1 ms MPRT / 4 ms GtG je model CU34P2C vhodný i jako herní monitor, nebo displej pro přehrávání filmů a videí.

Monitor AOC je dodáván s ergonomickým stojanem z kartáčovaného hliníku s velkorysým nastavením výšky o 150 mm a širokým rozsa­hem úhlů otáčení a naklánění. Stojan lze osadit držákem AOC VESA-P2, takže na něj pak lze umístit miniPC, jako například Intel NUC, a vytvořit tak systém vše v jednom. Díky internímu napájecímu zdroji a správě kabelů zabudovaných do stojanu pomáhá monitor AOC CU34P2C vytvořit elegantní pracovní prostor bez nepořádku.

Monitor AOC CU34P2C nabízí výbornou kvalitu obrazu a bohatou výbavu za velmi dostupnou cenu (7 tisíc Kč bez DPH v době testování), a proto jsme mu bez váhání udělili redakční ocenění IT Systems TIP.

Philips 34B1U5600CH s bohatou výbavou

Monitor Philips 34B1U5600CH je na první pohled velmi podobný jako výše popsaný monitor od AOC, i když se liší malinko robustnějším provedením. Také základní parametry obou monitorů jsou téměř shodné, ovšem Philips nabízí výrazně bohatší výbavu nejen v podobě výklopné 5 MPx webkamery.

Použitý displej typu VA s rozlišením 3 440 x 1 440 pixelů používá pokročilou technologii vícedoménového vertikálního vyrovnání, která umožňuje dosažení mimořádně vysokého statického kontrastu (3 000:1) a nabízí velmi živý a jasný obraz. Umožňuje také široký pozorovací úhel 178°/178°. Monitor Philips 34B1U5600CH tak s přehledem zvládá nejen standardní kancelářské úkoly, ale je vhodný také pro grafické použití, i když je limitovaný 8bitovou barevnou hloubkou.

Philips 34B1U5600CH

Díky výkonnému LED podsvícení navíc nabízí monitor Philips nadprů­měr­ný maximální jas 350 nitů a za zmínku určitě stojí velmi účinná antireflexní ochrana displeje, která brání nežádoucím odleskům okolního světla a práce s monitorem je díky ní mnohem příjemnější.

Podobně jako monitor AOC nabízí Philips 34B1U5600CH možnost připojení pomocí USB-C a má vestavěnou dokovací stanici. Včetně LAN připojení, které u monitoru AOC chybí. Jak už bylo zmíněno, připojení přes USB-C ocení především uživatelé notebooků (dobíjí připojený notebook přímo z monitoru příkonem až 100 W), ale může se hodit i v kombinaci se stolním počítačem pro rozšíření a lepší přístupnost USB konektorů nebo optimalizaci kabeláže na stole. Díky všestranným možnostem připojení přes rozhraní USB-C lze vytvářet čistší pracovní prostory s minimem kabelů.

Další výhodou monitoru Philips 34B1U5600CH jsou funkce MultiClient a MultiView. S integrovaným přepínačem KVM MultiClient můžete z monitoru ovládat dva počítače (pokud máte klávesnici a myš připojené do monitoru) a pomocí praktického tlačítka rychle přepínat mezi nimi. A pokud potřebujete zobrazit obraz z obou zařízení současně, můžete aktivovat funkci MultiView, která umožňuje aktivní duální připojení. U takto velkého monitoru je současné zobrazení z více zdrojů nespornou výhodou.

Videokonference jsou stále častěji součástí naší práce, a proto je užitečné, že monitor Philips je vybaven vestavěnou 5MP webkamerou, mikrofonem s funkcí potlačení hluku a dostatečně výkonnými reproduktory (5 W). Webkamera je navíc certifikovaná pro funkci Windows Hello, která uživatele pohodlně přihlásí do zařízení se systémem Windows. Fyzický přepínač kamery je zase šikovnou pomůckou pro ochranu soukromí.

K užitečné výbavě monitoru Philips patří i PowerSensor, který pomocí infračervených signálů zjišťuje přítomnost uživatele a automaticky sníží jas monitoru v případě, že uživatel odejde od stolu. Tím snižuje účty za energii až o 80 % a prodlužuje životnost monitoru. LightSensor zase detekuje intenzitu okolního osvětlení, podle něj upravuje jas a zajišťuje tak perfektní obraz s minimální spotřebou energie.

Pochválit musíme také ergonomický stojan Compact Ergo Base, umožňující měnit náklon, natočení a výšku, aby si každý uživatel mohl nastavit pozici monitoru zaručující maximální pohodlí při práci.

Pro úplnost dodejme, že u obou monitorů nechybí technologie Flicker-Free, která brání nepříjemnému blikání obrazu, a LowBlue, která umožňuje omezit modrou složku vyzařovaného světla. U moderních monitorů by už tyto ergonomické funkce měly být samozřejmostí.

Monitor Philips 34B1U5600CH je špičkový monitor s velmi bohatou výbavou a nadprůměrnými parametry. Je výrazně dražší (cca 12 tisíc Kč bez DPH v době testování) než podobný monitor od AOC, ale kompenzuje to lepší výbavou a vyšším výkonem. Pokud využíváte webkameru a pracujete s více zařízeními současně, bude pro vás testovaný monitor Philips skvělým řešením.


 
  

- PR -

Efektivní řízení výroby pomocí ERP systému

Podrobný pohled na implementaci v praxi


V dnešní době je pro výrobní společnosti klíčové efektivně spravovat své procesy, aby si udržely konkurenceschopnost na trhu. Implementace ERP systému představuje jednu z cest, jak dosáhnout významných zlepšení v efektivitě a transparentnosti výrobních operací. Podívejme se podrobněji na konkrétní řešení, která ERP systémy ABRA Gen a FLORES přinesly vybraným firmám.

  

- PR -

Množství nástrojů nahradilo jediné cloudové řešení

DPD SK nyní kompletně řídí finance v SAP S/4HANA


DPDSpolečnost DPD SK je první slovenskou firmou, která úspěšně dokončila přechod na SAP S/4HANA Cloud. Ačkoli ještě nedávno na Slovensku patřila k těm menším lokálním pobočkám, nejen díky pandemii covidu-19 zaznamenala skokový růst.