facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 6. 5. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

V soutěži inovací Solve for Tomorrow uspěli studenti se systémem proti krádežím kol

Dva kamarádi z Plzně zvítězili v soutěži inovací Samsung Solve for Tomorrow se systémem proti kráde­žím kol. K jeho vytvoření je inspi­ro­val příběh známého, který přišel o drahé kolo. Se svým nápadem se přihlásili do osmiměsíčního programu, ve kterém Samsung podporuje projekty mnoha mladých inovátorů z celého světa a mezi projekty českých studentů zvítězili. Nyní tak představí svůj prototyp na ochranu kol na evropské scéně.Hledat, co lidi pálí, a navrhnout vlastní technologické řešení. Takové je zadání globálního rozvojového programu Solve for Tomorrow, který vznikl v roce 2010 na podporu studentských nápadů. Češi se do něj loni zapojili poprvé a hned při své premiéře se zde program setkal s velkým zájmem studentů. Na podzim se přihlásilo přes tři desítky ambiciózních týmů.

Nejvíce porotu ohromil vynález Dominika Kováče a Kryštofa Vydry z třetího ročníku elektrotechnické střední školy v Plzni, a to svým obchodním potenciálem i provedením. „Naše zařízení BikeTrack je zabudováno do plně funkční svítilny na kolo. Má v sobě sledovací funkce, které okamžitě rozpoznají nedovolený přístup ke kolu a v případě jeho krádeže dokáží přenášet do aplikace GPS souřadnice jeho aktuální polohy. Díky propojení zařízení s elektrotechnikou můžeme speciálně u elektrokol jít ještě dál a při podezřelé mani­pu­la­ci přes aplikaci zablokovat motor, případně zaktivovat brzdy kola, a tím krádeži zabránit,“ vysvětlila vítězná dvojice KV Innovations, jejímž cílem je prosadit svůj produkt na trh a začít vlastní byznys.

Dominik a Kryštof svoji vizi v programu Solve for Tomorrow detailně rozpracovali a nyní už ladí poslední detaily na prototypu zařízení. „Program je postaven na realizaci nápadu pomocí metody Design Thinking, tedy především získávání zpětné vazby od reálných uži­va­te­lů. Krom jejího využití jsme u finálových projektů hodnotili kritéria jako kreativitu, míru inovace, zapojení technologií, schopnost zauj­mout cílové publikum a pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí. Mezi vyrovnanými finalisty ale rozhodovala i kvalita detailu, analýza konkurence nebo komplexní přístup. Kluci vše splnili výborně – vytvořili kompletní řešení za použití hardwaru i softwaru – aplikaci a samotnou desku – pro vystopování odcizených kol. Navíc se zamýšleli i nad tím, jak by krádeži fyzicky zabránili, a inspirovali se blokačním systémem v autech,“ uvedla členka poroty a mana­žer­ka CSR programů společnosti Samsung Zuzana Mravík Zelenická.

Druhé místo obsadil tým UPMEET ze Smíchovské střední odborné školy a gymnázia s aplikací, která sdružuje zájemce o volnočasový kolektivní sport s dobročinným přesahem. Bronzovou příčku vybojoval tým Wren studentů z plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí s aplikací pro snadnou komunikaci obyvatel a představitelů měst. „Všechny tři nápady byly v programu velice detailně rozpracovány a mají šanci uspět také v evropském finále, které proběhne bohužel stále on-line na začátku července. Nicméně, vítězné nápady budou prezentovány také vedení Samsungu v Koreji, a pokud se zalíbí, budou na nich studenti moci dále pracovat v rámci některé z divizí společnosti,“ doplnila Zuzana Mravík Zelenická. Další ročník rozvojového programu se otevře novým studentským nápadům začátkem školního roku 2022/2023.


 
  

- Inzerce -

Quo vadis, e-commerce?

IT Systems 4/2023V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především oblasti e-commerce, která v minulém roce zažila doposud nepoznanou situaci. Česká e-commerce totiž po 20 letech růstu náhle klesla, což v mnohých vyvolalo paniku a dupnutí na brzdu technologického rozvoje. Jenže náročnost a vybíravost zákazníků nezmizela s tím, že se do hry vrátil kamenný retail a vzal si zpět část podílu na trhu.

  

- Inzerce -

Důvody pro přechod do cloudu: flexibilita, bezpečnost, aktuální funkce, finanční úspory

SeyforPodle reprezentativního průzkumu společnosti Seyfor až 62 % českých firem aktivně nevyužívá cloudové služby. IT odborníci přitom předpovídají, že budoucnost firemní IT infrastruktury bude založena právě na nich.