facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Business - 6. 5. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

V soutěži inovací Solve for Tomorrow uspěli studenti se systémem proti krádežím kol

Dva kamarádi z Plzně zvítězili v soutěži inovací Samsung Solve for Tomorrow se systémem proti kráde­žím kol. K jeho vytvoření je inspi­ro­val příběh známého, který přišel o drahé kolo. Se svým nápadem se přihlásili do osmiměsíčního programu, ve kterém Samsung podporuje projekty mnoha mladých inovátorů z celého světa a mezi projekty českých studentů zvítězili. Nyní tak představí svůj prototyp na ochranu kol na evropské scéně.Hledat, co lidi pálí, a navrhnout vlastní technologické řešení. Takové je zadání globálního rozvojového programu Solve for Tomorrow, který vznikl v roce 2010 na podporu studentských nápadů. Češi se do něj loni zapojili poprvé a hned při své premiéře se zde program setkal s velkým zájmem studentů. Na podzim se přihlásilo přes tři desítky ambiciózních týmů.

Nejvíce porotu ohromil vynález Dominika Kováče a Kryštofa Vydry z třetího ročníku elektrotechnické střední školy v Plzni, a to svým obchodním potenciálem i provedením. „Naše zařízení BikeTrack je zabudováno do plně funkční svítilny na kolo. Má v sobě sledovací funkce, které okamžitě rozpoznají nedovolený přístup ke kolu a v případě jeho krádeže dokáží přenášet do aplikace GPS souřadnice jeho aktuální polohy. Díky propojení zařízení s elektrotechnikou můžeme speciálně u elektrokol jít ještě dál a při podezřelé mani­pu­la­ci přes aplikaci zablokovat motor, případně zaktivovat brzdy kola, a tím krádeži zabránit,“ vysvětlila vítězná dvojice KV Innovations, jejímž cílem je prosadit svůj produkt na trh a začít vlastní byznys.

Dominik a Kryštof svoji vizi v programu Solve for Tomorrow detailně rozpracovali a nyní už ladí poslední detaily na prototypu zařízení. „Program je postaven na realizaci nápadu pomocí metody Design Thinking, tedy především získávání zpětné vazby od reálných uži­va­te­lů. Krom jejího využití jsme u finálových projektů hodnotili kritéria jako kreativitu, míru inovace, zapojení technologií, schopnost zauj­mout cílové publikum a pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí. Mezi vyrovnanými finalisty ale rozhodovala i kvalita detailu, analýza konkurence nebo komplexní přístup. Kluci vše splnili výborně – vytvořili kompletní řešení za použití hardwaru i softwaru – aplikaci a samotnou desku – pro vystopování odcizených kol. Navíc se zamýšleli i nad tím, jak by krádeži fyzicky zabránili, a inspirovali se blokačním systémem v autech,“ uvedla členka poroty a mana­žer­ka CSR programů společnosti Samsung Zuzana Mravík Zelenická.

Druhé místo obsadil tým UPMEET ze Smíchovské střední odborné školy a gymnázia s aplikací, která sdružuje zájemce o volnočasový kolektivní sport s dobročinným přesahem. Bronzovou příčku vybojoval tým Wren studentů z plzeňského gymnázia na Mikulášském náměstí s aplikací pro snadnou komunikaci obyvatel a představitelů měst. „Všechny tři nápady byly v programu velice detailně rozpracovány a mají šanci uspět také v evropském finále, které proběhne bohužel stále on-line na začátku července. Nicméně, vítězné nápady budou prezentovány také vedení Samsungu v Koreji, a pokud se zalíbí, budou na nich studenti moci dále pracovat v rámci některé z divizí společnosti,“ doplnila Zuzana Mravík Zelenická. Další ročník rozvojového programu se otevře novým studentským nápadům začátkem školního roku 2022/2023.


 
  

- Inzerce -

Kamery s funkcí rozpoznávání SPZ

Automatickým zdvihem závory přínosy zdaleka nekončí


Když se řekne rozpoznávání SPZ, většině řidičů se jako první vybaví pokuta za rychlou jízdu nebo za průjezd na červenou. Schopnost přečíst poznávací značku a správně jí přiřadit ke konkrétnímu automobilu ale ocení i firmy při evidenci vozového parku nebo k omezení přístupu do areálu. Chytré kamery Mobotix od Konica Minolta však nabízejí mnohem víc.

  

- Inzerce -

Moderní technologie a trendy automatické identifikace

Používají vaši zaměstnanci aktuální mobilní terminály? Víte, jak správně nakonfigurovat svá mobilní zařízení a dostat z nich maximum? Víte, jak spravovat mobilní zařízení na dálku? V případě, že váháte, nebo si nejste jisti odpovědět na jakoukoliv uvedenou otázku, přijďte na technologický seminář, který se bude konat 7. června od 9 hodin v Konferenčním Centru Greenpoint v pražských Strašnicích.