facebook
Aktuality -> IT společnost - 23. 5. 2018 17:14

V Brně sílí spolupráce univerzit a průmyslu v oblasti kyberbezpečnosti

Odborníci z brněnských univerzit a Regionální hospodářské komory Brno budou spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podepsali memorandum, které by mělo podpořit spolupráci firem a univerzitních odborníků na řešení jednoho z hlavních problémů v dnešním digitalizovaném světě.


Canon

Velký potenciál Brna v této oblasti se už nyní projevuje velkou koncentrací IT firem. V Brně sídlí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, tedy školy, které dnes memorandum podepsaly.

Dalším krokem po podpisu memoranda je plánované ustavení centra kompetence v Brně, které se bude kyberbezpečností zabývat. Centrum kompetence bude sdružovat instituce a oborově příslušné firmy za účelem práce na společných projektech a na jejich aplikaci v praxi. Fungovat má od příštího roku.

„Kyberbezpečnost se vzhledem k významu důvěrnosti, dostupnosti a integrity počítačových systémů a informačních sítí pro fungování moderní společnosti stala v průběhu posledního desetiletí jednou z významných a dynamicky se rozvíjejících oblastí výzkumu a podnikání,“ uvedl předseda představenstva RHK Brno Ladislav Chodák.


Ladislav Chodák z RHK Brno
Ladislav Chodák z RHK Brno
 

„Podpisem memoranda startujeme v oblasti kybernetické bezpečnosti další, ještě užší spolupráci s akademickou i komerční sférou. Takové propojení považuji za velice žádoucí, protože zajištění kyberbezpečnosti je podmínkou správného fungování mnoha lidských činností. Bez dnešní úzké spolupráce není možné zajistit kvalitní bezpečnost našeho budoucího světa,“ uvedl Dušan Navrátil, ředitel NÚKIB.

„Masarykova univerzita se díky speciálnímu týmu expertů na ochranu kybernetického prostoru a špičkovému vybavení kybernetického polygonu, který slouží jako cvičiště, stala místem, kde se problematika kybernetické bezpečnosti zkoumá, a navíc také školí na mezinárodní úrovni. Proto je naše zapojení do této spolupráce v gesci Regionální hospodářské komory Brno zcela logické,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Dle děkana Fakulty informačních technologií VUT Pavla Zemčíka je memorandum dalším krokem prohloubení spolupráce ve výzkumu a vzdělávání v kybernetické bezpečnosti mezi pracovišti působícími v moravské metropoli. „Výsledky výzkumu v této oblasti jsou mimořádně důležité jak pro bezpečnost společnosti a obyvatelstva, tak pro komerční využití v IT firmách. Fakulta informačních technologií má úspěchy zejména ve výzkumu aplikace algoritmu kybernetické bezpečnosti v každodenním životě i praxi a ve výzkumu využití programovatelných obvodů v kyberbezpečnosti,“ uvedl Zemčík. Jak dodal, vzdělávání právě v kyberbezpečnosti je velmi důležité a absolventi informatických oborů obecně patří mezi nejžádanější absolventy VUT v Brně. „Více než polovina z nich v různé formě pracuje už při studiu a po škole mají nejvyšší nástupní platy ze všech absolventů brněnské techniky. Poptávka po IT odbornících je opravdu vysoká a je tomu tak obzvlášť v Brně a okolí, kde sídlí celá řada nadnárodních firem se zaměřením na tuto oblast,“ doplnil Zemčík.


 
Datová centra
  

- Inzerce -

Vision ERP ve službě nejmodernějších technologií společnosti 3D Tech

VisionOndřejovská společnost 3D Tech spol. s r.o., která je průkopníkem 3D tisku v České republice, implementovala komplexní systém Vision ERP v letošním roce. Většinu specifických potřeb firmy včetně zakázkové výroby se podařilo pokrýt standardními funkcemi systému, díky tomu bylo nasazení softwaru rychlé a jeho přínosy se brzy projevily.

  

- Inzerce -

Chcete posílit kondici vašeho firemního týmu?

OnlioPak navštivte 21. listopadu společnou konferenci firem Onlio a Atlassian. Na konferenci se dozvíte, jak využít nejen Atlassian software při vytváření, řízení, vývoji i dodávce svých produktů – chytřeji a rychleji.

Časopis IT Systems / Odborná příloha Kalendář akcí
Onlio
RSS kanál