facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT společnost - 19. 7. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Uživatelé mojeID mají nově přístup do portálů veřejných služeb většiny evropských zemí

mojeIDUživatelé autentizační služby mojeID s aktivovaným přístupem ke službám veřejné správy se od července mohou přihlašovat k těmto on-line službám nejen v Česku, ale nově také v dalších evropských zemích. Mezi ty, které jsou nyní uživatelům mojeID běžně dostupné, patří veřejné portály Slovenska, řada systémů EU institucí nebo portály pro správu domén několika evropských doménových registrů.



„Na eIDAS uzel, českou mezinárodní bránu, který také provozuje sdružení CZ.NIC, je aktuálně navázáno 22 zemí z 29 možných (počítá se celé EHS). Chybějí již jen Island, Irsko, Norsko, Bulharko, Maďarsko, Rumunsko a Lichtenštejnsko, které svoje uzly nezprovoznili. U ostatních zemí tedy již existuje infrastruktura, na kterou je napojena řada elektronických služeb příslušných států. Ty jsou nově dostupné pro uživatele mojeID,“ uvedl Jaromír Talíř, který ve sdružení CZ.NIC za vývoj služby mojeID odpovídá.

Přestože zatím neexistuje oficiální seznam portálů v každé zemi, z něhož by bylo jednoznačně vidět, jaké služby jsou pro občany jiných zemí dostupné, lze z provozních logů mezinárodní brány zjistit, do kterých zemí se uživatelé z Česka nejvíce přihlašují.

„Z naší komunikace se slovenskými kolegy vyplývá, že mezi nejpoužívanější patří portál slovenské finanční správy a obecný portál veřejné správy. Dále máme informace o tom, že se uživatelé z Česka velice často přihlašují k evropskému centrálnímu autentizačnímu systému (EU Login), za ním se skrývají například portál Evropské občanské iniciativy nebo portál pro dotace a výběrová řízení. Třetí oblast, kterou určitě nesmím vynechat, je správa doménových jmen. V tomto případě je nyní mojeID možné využít pro komunikaci s národními doménovými registry Estonska nebo Dánska,“ doplnil Jaromír Talíř.

Bližší informace k využití služby mojeID pro on-line komunikaci s úřady a veřejnými portály v evropských zemích nabízí článek Jaromíra Talíře, který je k dispozici na blogu sdružení CZ.NIC.


 
  

- PR -

Ochrana dat a bezpečnost v éře DORA a NIS2

Klíčová role IBM Guardium a SIEM QRadar


Security AIS rostoucími nároky na ochranu citlivých dat a dodržování regulatorních požadavků se firmy stále více obrací k pokročilým nástrojům, které jim umožňují efektivně čelit výzvám moderního IT prostředí. Směrnice DORA a NIS2, které zdůrazňují operační odolnost a správu kybernetické bezpečnosti, stanovují jasné standardy pro ochranu dat a řízení přístupu. V tomto kontextu hrají zásadní roli řešení IBM Guardium a SIEM QRadar.

  

- PR -

Gordic získal nejvyšší certifikaci bezpečnosti komerčního cloudu

Český výrobce a dodavatel in­for­mač­ních systémů Gordic dosáhl vý­znam­né­ho milníku v oblasti clou­do­vých technologií. Jako první česká společnost získal certifikaci nej­vyš­ší bezpečnostní úrovně komerčního cloudu BÚ3, která potvrzuje splnění nejpřísnějších standardů ochrany dat a bezpečnosti.