facebook
Aktuality -> IT Business - 21. 12. 2018 14:00

U blockchainu opadá počáteční euforie a začíná praktické testování

Ohlédnutí za konferencí Unleash Blockchain

Unleash BlockchainVe dnech 10. a 11. prosince uspořádala společnost Global Executive Events v nizozemské metropoli Amsterdamu zajímavou konferenci s názvem Unleash Blockchain. Protože obecné povědomí laické veřejnosti o blockchainu se momentálně nese především v duchu prudké korekce ceny bitcoinu, bylo příjemné strávit dva dny po boku expertů, kteří se intenzivně věnují potenciálu a praktické implementaci blockchainu, namísto krátkodobé spekulace všemožných tokenů s ní spojených.Koncem 90. let jsme byli svědky tzv. „dotcom“ bublině v souvislosti s boomem internetu. A akcie nově vznikajících společností rostly k nebesům, aby se krátce poté stejně rychlým tempem propadly. Právě v dobách vystřízlivění po počáteční euforii typicky nastává fáze pro koncentraci pro smysluplné využití inovativní technologie. Podobně jako například Amazon v té době dělal první kroky na cestě k dominantnímu postavení mezi e-shopy, zažíváme něco podobného nyní s blockchainem, lépe řečeno distributed ledger technologií. Naivní a podvodné projekty pomalu vymírají, nebo je čeká konfrontace s právními orgány, zatímco ty smysluplné projekty současné turbulence velmi pravděpodobně přežijí.
K mému překvapení značná část vystupujících poměrně často zaměňovala veřejné blockchainy (např. Bitcoin) s privátními (např. Hyperledger). Rozdíl mezi nimi rozebírat nebudu, nicméně je to jeden z důkazů, který mě utvrzuje v názoru, že technologie je skutečně v infantilní fázi a skutečných odborníků v oblasti je stále minimum.

Pokud jde o odvětví, ve kterých komerční sektor vidí potenciál, dominuje nadále finanční sektor. Paradoxně navzdory tomu, že kryptoměny prapůvodně nabízí alternativu k tradičnímu bankovnictví a měnám, a to v podobě transferu hodnoty bez centrálních autorit. Bankovní inovátoři totiž dokázali oddělit filozofii kryptoměn od technologie, která je pohání a cítí, že jim může hodně pomoci. Mariana Gómez De La Villa z nizozemské pobočky ING prozradila, že v roce 2015 dali prostor interním zaměstnancům, kteří měli v té době jakékoliv zkušenosti s bitcoinem, ať už to byla těžba, obchodování, vývoj peněženky apod. Výsledkem jejich společné aktivity je v současné době kolem osmi pilotů stojících na blockchainu, z nichž některé plánují brzy nasadit do produkčního prostředí. Niek Van Rens, ABN AMBRO, společně s Marleen Evertszem, nx‘change, prezentovali obchodní platformu budoucnosti, na které díky blockchainu propojí banku, burzu, makléře, katastry a další, tokenizují jejich aktiva a umožňují přímou směnu. Velmi odvážná vize. Do oblasti financí zapadlo i vystoupení Aleše Živkoviče, bývalého šéfa inovací v bankovním průmyslu, který odprezentoval produktové portfolio mladé společnosti Soramtisu. Společně se svými kolegy z této původně japonské firmy se mimo jiné snaží na platformě Hyperledger Iroha adresovat problémy digitální identifikace a správy citlivých údajů.

Nad rámec finančního sektoru vystoupila i celá řada hostů z dalších odvětví. Za oblast zdravotní péče vystoupil Konrad Dobschuetz, který spíše popisoval aktuální globální problémy v oblasti zdravotnictví. V souvislosti s blockchainem společnost Pfizer spíše takticky vyčkává, s čím přijde konkurence. Naopak Peter Busch (reprezentující za společnost Bosch) s velkým nadšením popisoval budoucnost automobilového průmyslu, zejména v oblastech autonomního řízení, a konektivity. Právě v souvislosti s konektivitou zmiňoval možný ekosystém instantní směny dat postavený právě na blockchainu.

Velmi povzbuzujícím vstupem bylo vystoupení tria právníků z Malty, která se v posledních měsících pomalu začíná označovat za tzv. „blockchainový ostrov“. Pod taktem Dr. Joshuy Ellula proběhla panelová diskuse na téma legislativního rámce a podpory vzdělání. Malta má totiž ambice jako jedna z prvních zemí (dále např. Švýcarsko, Estonsko) nabídnout právně regulovaný prostor pro public blockchain projekty. Zároveň vnímají rostoucí poptávku po expertech v oblasti, a proto na tamní univerzitě nedávno otevřeli magisterský obor zaměřený na blockchain. Studenti proniknou do problematiky nejen z technického, ale i obchodního a legislativního úhlu. Zodpovědně se tak připravují na budoucí globální nedostatek kvalifikovaných lidí.

Z technického pohledu bylo velmi zajímavé vystoupení Toona Segerse, Deloitte. Během své prezentace adresoval především téma škálovatelnosti, úzkého hrdla stávajících platforem. Ethereum dnes dokáže zprocesovat 20 transakcí za sekundu, zatímco např. VISA kolem 24 000 za stejný čas. Ačkoli propustnost Ethera stačí pro specifické potřeby, zcela eliminuje celou řadu potenciálních využití technologie. Na vině je především mechanismus konsensu, a to sice bezpečný, nicméně pomalý a zastaralý „Proof of Work“.

V souvislosti s tím představil projekt Zilliqa a tzv. sharding, kdy zjednodušeně řečeno jednotlivé uzly validují pouze podmnožinu všech transakcí a tyto ověřené podmnožiny se následně společně otisknou do hlavního chainu. Výsledkem je propustnost v řádech tisíců transakcí za sekundu. Ta dokonce s počtem uzlů v síti roste. Takový projekt (ačkoliv nyní běží pouze v testovacím režimu) je příslibem možné budoucí adopce plně decentralizovaných aplikací.

Gartner celkem trefně zasadil blockchain do fáze, kdy upadá počáteční euforie a podléhá praktickému testování. Osobně v technologii vidím obrovský potenciál a dokážu si představit, že významným způsobem ovlivní stávající podobu obchodních procesů. Zároveň odhaduji, že velké množství stávajících interakcí, např. v oblasti bankovnictví, skutečně bude v tichosti postaveno na blockchainu, aniž bychom o tom jako koncoví uživatelé věděli.

Michal Grund Michal Grund
Autor článku je Blockchain Innovation Leader ve společnosti Adastra.

 
  

- Inzerce -

Zákaznická zkušenost, sběr bylin a řešení pro SMB

IT Systems 6/2019V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili především na pokročilé metody analýzy dat, problematiku zpracování a řízení oběhu dokumentů, ale také na trendy v oblasti budování vztahů se zákazníky. Pozitivní zkušenost zákazníka je totiž stále významnějším faktorem pro úspěch podnikání. Slogan „na zkušenosti záleží“ se proto stal podtitulem letošní konference SAPu, která představila inovativní technologie a jejich využití v konkrétních obchodních scénářích, jejich společným jmenovatelem je právě zajištění pozitivní zákaznické zkušenosti.

  

- Inzerce -

Otevřenost, zjednodušování a automatizace

Tři klíče k tomu, abyste se v síťových technologiích nedostali do slepé uličky


John PeachJohn Peach je technickým ředitelem společnosti Arista Networks, která je lídrem v oblasti síťových technologií pro datová centra a průkopníkem v oblasti softwarově řízených kognitivních cloudových platforem. Do společnosti Arista Networks nastoupil John roku 2010 a od té doby dal dohromady tým vývojářů, který se zaměřuje na oblasti cloudu, škálovatelných platforem, HPC, datových center a rozsáhlých sítí. Povídali jsme si spolu o aktuálních trendech v oblasti síťových technologií.