facebook
Aktuality -> Komunikace a sítě - 20. 2. 2020 - Zdeněk Gric

Trojský kůň AZORult zneužívá oblíbenou VPN službu ke krádežím kryptoměn

Odborníci z Kaspersky detekovali neobvyklou zákeřnou kampaň, která využívá phishingovou kopii stránky oblíbené VPN služby k šíření trojského stealeru AZORult. Ten se maskuje jako instalační služba Windows. Tato kampaň, za jejíž spuštění lze považovat registraci falešné stránky v listopadu 2019, je nyní aktivní a zaměřuje se na krádeže osobních informací a kryptoměn z napadených zařízení. V České republice zatím produkty Kaspersky před touto hrozbou ochránily 1 013 uživatelů. Tento případ tak dokládá, že kyberzločinci mají stále zájem o kryptoměny i přes to, že jejich popularita neustále klesá.AZORult je jedním z nejrozšířenějších a nejprodávanějších stealerů na ruských hackerských fórech. Vděčí za to svým mnoha schopnostem. Tento trojský kůň představuje vážnou hrozbu především pro ty uživatele, jejichž počítač byl nějakým způsobem infikován. Dokáže totiž shromažďovat různá data včetně historie prohlížeče, přihlašovacích údajů, cookies, souborů ze složek, souborů z kryptopeněženek nebo ho kyberzločinci mohou využít ke stažení dalšího malwaru.

VPN služby hrají důležitou roli v rámci ochrany soukromí na internetu, protože poskytují dodatečnou ochranu dat a umožňují bezpečné prohlížení internetu. Přesto, nebo možná právě proto, se snaží kyberzločinci zneužít jejich popularitu a vytvářejí jejich falešné kopie, tak jako je tomu v případě kampaně AZORult. Jak zjistili odborníci  Kaspersky, hackeři vytvořili naprosto věrnou podvodnou kopii jedné oblíbené VPN služby, která se od originálu lišila pouze názvem domény.

Odkazy na tuto doménu se šíří prostřednictvím reklam poskytovaných různými bannerovými sítěmi – tato metoda se také nazývá „malvertizing“. Poté co oběť navštíví phishingovou stránku je vyzvána k tomu, aby si zdarma stáhla VPN installer. Jakmile si ale stáhne falešného VPN installera pro zařízení s Windows, spustí se kopie AZORult botnet implantu. Ten následně shromažďuje informace z napadeného prostředí a odesílá je řídicímu serveru. Ve finální fázi útočníci ukradnou kryptoměny (Electrum, Bitcoin, Etherium a další) z dostupných kryptopeněženek, přihlašovací údaje k FTP, hesla z FileZilla, přihlašovací údaje k e-mailům, informace z nainstalovaných prohlížečů (včetně cookies), přihlašovací údaje k WinSCP.Pidgin messengeru a mnohé další.

Ihned po objevení této kampaně informovala společnost Kaspersky o problému dotyčnou VPN službu a zablokovala falešnou stránku.

„Tato kampaň je dobrým příkladem toho, jak jsou naše osobní data zranitelná. Uživatelé by si měli při surfování po internetu dávat velký pozor na to, na jaké odkazy klikají, a to na jakémkoli zařízení, které používají. V případě phishingových stránek je pro běžné uživatele velmi těžké rozeznat falešnou stránku od té pravé. Kyberzločinci se totiž snaží obohatit na úkor jmen oblíbených značek a služeb. Aktuální situace napovídá, že se svého trendu jen tak nevzdají,“ komentuje Dmitry Bestuzhev, vedoucí GReAT týmu pro Latinskou Ameriku ve společnosti Kaspersky.

Produkty Kaspersky detekují tuto hrozbu jako HEUR:Trojan-PSW.Win32.Azorult.gen

Aby se uživatelé nestali obětí trojských koní jako je AZORult, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • Ověřte si, že vstupujete na legitimní stránku. Kromě jiného zkontrolujte, že je na začátku domény stránky „https“, název domény je správně – bez chyb a překlepů. Dobré je zjistit si také hodnocení dané stránky či zpětnou vazbu uživatelů.
  • Ukládejte své kryptoměny v hardwarových peněženkách. Minimalizujete tak riziko jejich online zneužití.
  • Začněte pro ukládání hesel a přístupových údajů používat programy označované jako správce hesel. Aplikace, jako je Kaspersky Password Manager, bezpečně ukládá tato data v zašifrovaném soukromém trezoru.
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás ochrání před celou řadou kybernetických hrozeb včetně phishingu.

 
  

- Inzerce -

Na dokumenty se musí chytře

Po staru to jde taky, ale …


OnlioV civilizovaném světě bychom jen stěží našli organizaci, která by nepracovala s dokumenty. S interními i s nezbytnými pro komunikaci s okolím. Navíc také platí, že množství zpracovávaných dokumentů neustále roste.

  

- Inzerce -

Pokročilé detailní plánování umožňuje společnosti KORADO lépe reagovat na požadavky trhu

KORADOSpolečnost KORADO je přední světový výrobce ocelových otop­ných těles. Společnost potřebo­va­la zkrátit dodací lhůty svých výrobků na základě požadavku zákazníků a interně potřebovala snížit objem admini­stra­tivy při operativním řízení výroby.