facebook
Aktuality -> Hardware - 16. 8. 2018 12:10

Tipy pro delší životnost baterii v mobilu či notebooku

BatteryShop.czBez chytrých telefonů a notebooků si dnes život neumíme představit. Nejčastějším úskalím těchto zařízení se však stává výdrž baterie. Už po několika měsících se často snižuje a po dvou až třech letech může být poloviční i třetinová. Jak s tím bojovat? Sledujte počet nabíjecích cyklů. S chytrými aplikacemi a dalšími tipy můžete baterii život prodloužit.Každá baterie má určitý počet takzvaných nabíjecích cyklů. Jedná se o maximální počet vybití a nabití, které baterie snese, než doslouží. Číslo označující počet nabíjecích cyklů najdete na obalu každé baterie. Je však jen orientační. „Množství skutečných cyklů se totiž odvíjí od toho, kolikrát baterii nabíjíte. Každé nabití proto ubere jeden nabíjecí cyklus, a to i v případě, když je baterie téměř plná. Proto se doporučuje nabíjet akumulátory až při 10 či 15 % kapacity, právě díky tomu využijeme maximální životnost baterie v závislosti na počtu nabíjecích cyklů,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech. „Podle výrobců mobilů se kapacita baterie začne snižovat průměrně asi po 500 cyklech,“ říká Radim Tlapák. Dodává, že když dobíjíte telefon zhruba každého 1,5 dne, výdrž baterie se zhorší asi po dvou letech. Nejlepším řešením je podle něj počet reálných cyklů sledovat a o baterii v notebooku či mobilu se dobře starat.

Hlídejte si cykly díky aplikacím

Zapamatovat si, kolikrát jsme telefon nebo notebook dobíjeli, je však nad lidské síly. Reálný počet nabíjecích cyklů, které proběhly, za nás proto může pohlídat chytrý software či aplikace. Baterii v mobilu i notebooku monitorují například aplikace BatteryBar, BatteryCare PassMark BatteryMon, CoconutBattery atd.

Co když už baterie dosluhuje?

I přes veškerou snahu se bude kapacita baterie pomalu snižovat. Baterie do mobilních telefonů a notebooků vykazují zpravidla stovky nabíjecích cyklů, než jejich trvanlivost zcela vyprší. I bez chytrých aplikací poznáte, že jste vyčerpali optimální počet nabíjecích cyklů, díky tomu, že se výrazně zhorší vlastnosti baterie.

Když váš mobil nebo notebook potřebuje nabíječku častěji, než je vám milé, je čas baterii vyměnit. „Nová baterie do chytrého telefonu stojí v řádech stokorun a za baterii pro notebook zaplatíte tisíc korun a více,“ konstatuje Tlapák. Dodává, že hlavně v mobilech není výměna baterie snadná. „Na internetu však najdete spoustu návodů. Lze využít videa na Youtube, ale řešením je samozřejmě i nechat si baterii vyměnit v servisu,“ uzavírá Radim Tlapák.


 
  

- Inzerce -

Váháte, zda začít s PDM nebo potřebujete PLM?

PLMSeznamte se s naším systémem pro správu dat, který vám umožní urychlit proces vývoje produktů. Pomůže vám rychle najít, případně opětovně použít a sdílet data včetně řízeného změnového procesu. Kdykoliv v budoucnu můžete jednoduchým způsobem implementovat funkcionalitu PLM.

  

- Inzerce -

PDM pro malé a středně velké firmy

SiemensPotřebujete PDM pro malou firmu? Nebo PDM pro středně velkou firmu? A už jste uvažovali o Teamcenteru jako PDM systému pro malé a středně velké firmy?

Časopis IT Systems / Odborná příloha Kalendář akcí
IT Systems - předplatné
RSS kanál