facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 28. 2. 2019

Těžící malware je stále zákeřnější

malwareMalware těžící na počítačích obětí digitální měny ve prospěch útočníků patřil v loňském roce mezi nejrozšířenější kybernetické útoky vůbec a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by jeho hrozba měla pominout. Je přitom stále obtížnější se proti takovému malware bránit, protože používá různé techniky, které mu pomáhají ukrýt se před obrannými mechanismy. Jednou z nich je využívání instalačních služeb Windows.



Za obrovským nárůstem malwaru zaměřeného na těžení kryptoměn je snaha získat prostřednictvím tohoto typu hrozby bezprostředně zisk. Proto kyberzločinci vyvíjí stále sofistikovanější postupy, jak počítače obětí napadnout a zůstat v napadeném systému neodhalení. V důsledku toho vzniká kombinace stále nových skrývajících technik.

Příkladem může být malware detekovaný jako Coinminer.Win32.MALXMR.TIAOODAM, jehož součástí je hned několik postupně aktivovaných „mlžících“ mechanismů. Malware dorazí do potenciálně zneužitelného počítače jako MSI balíček pro Windows Installer Service – již tento samotný fakt stojí za pozornost, protože jde o službu oprávněnou k instalaci softwaru do operačního systému. Použití zcela důvěryhodné součásti systému Windows způsobuje, že daný malware vypadané méně podezřele a má větší šanci obejít některé bezpečnostní filtry.

Způsob nákazy probíhá dle následujícího obrázku:

malware, způsob nákazy

Analýza vzorku ukázala, že malware sám sebe nainstaluje do adresáře:
%AppData%RoamingMicrosoftWindowsTemplateFileZilla Server

Pokud by tento adresář ještě neexistoval, dojde k jeho automatickému vytvoření. Obsahem tohoto adresáře bude několik různých souborů sloužících jako součást „ochranného“ mechanismu, konkrétně jde o:

  • f.bat – dávkový soubor se skriptem, který má za úkol zastavit aktuálně spuštěné anti-malwarové programy
  • ex.exe – dekomprimovací nástroj určený pro rozbalení dalšího „instalačního“ souboru: icon.ico
  • icon.ico – soubor ve formátu zip, který je chráněný heslem a tváří se jako soubor s ikonami. Jenže tomu tak ve skutečnosti není a jeho rozbalením se v počítači oběti objeví dva další soubory (viz prostřední třetina výše uvedeného obrázku):
    • default.ocx – modul zavaděče zodpovědný za dešifrování a instalaci modulu pro těžení kryptoměny
    • data.bin – šifrovaný soubor s modulem pro těžení přeložený ve vývojovém prostředí Delphi a komprimovaný v univerzálním formátu pro kompresi spustitelných souborů UPX

V další části instalačního procesu dojde k vytvoření kopií knihovny jádra operačního systému ntdll.dll a pro komponenty uživatelského rozhraní user32.dll – cílem je s největší pravděpodobností ještě o něco ztížit detekci volání funkcí aplikačního rozhraní malwaru. Následuje pak vytvoření konfiguračního souboru včetně nastavení pro samotný těžící modul. Zajímavostí jsou dialogy zobrazované během instalace, které obsahují texty v azbuce a nikoli v angličtině – tato zdánlivá drobnost by mohla být vodítkem k tomu, z jaké oblasti malware vlastně pochází.

Zajímavý je i další postup – dojde k vytvoření tří nezávislých procesů hostitele služby pro zavedení kódu s tím, že první dva budou zastávat roli hlídacích psů. Ti mají na starosti případné opětovné stažení instalačního balíčku v případě narušení činnosti malwaru. A třešinkou na dortu je pak samo-destrukční mechanismus, který má ztížit detekci i následnou analýzu. Je zcela nezpochybnitelné – i s ohledem na použití oblíbeného nástroje pro tvorbu instalačních balíčků WiX – že autoři tohoto těžícího malwaru vyvinuli k co nejlepšímu ukrytí svého díla skutečně maximální úsilí.

Z uvedeného popisu je patrná zákeřnost, která je natolik účinná, že opravdu vede ke ztížení detekce běžnými prostředky. Navíc počítačoví zločinci své „krycí“ postupy neustále zdokonalují a jedinou možností tak je využívat výkonné bezpečnostní nástroje a řešení, která mohou chránit uživatele a firmy před hrozbami detekováním škodlivých souborů a zpráv a také blokováním všech souvisejících podezřelých URL adres.

Zdroj: materiály společnosti TrendMicro.
 


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.