facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 7. 7. 2014

Tablet Gigaset QV1030

sází na vysoké rozlišení displeje a solidní zpracování

Gigaset je německá společnost, která je u nás známá především jako dodavatel bezdrátových DECT telefonů. Ve své nabídce má ale i dva tablety s operačním systémem Android. Větší z nich, desetipalcový model QV1030, jsme měli možnost několik týdnů testovat a můžeme se tak s vámi podělit o získané poznatky a zkušenosti.



Nerad se dopouštím používání klišé, ale v případě tabletu QV1030 si nemohu odpustit tvrzení, že německá značka je předpokladem kvality. Precizní konstrukční zpracování a kovový rám dodávající tabletu Gigaset potřebnou tuhost mě zaujaly na první pohled, respektive pohmat. Hodnocení vzhledu je velmi subjektivní, takže uvedu jen fakt, že design tabletu Gigaset je jednoduchý až strohý, kovové šasi, trocha plastu a žádné módní kreace. Konzervativně laděným uživatelům to bude vyhovovat, středem pozornosti okolí se ale s tímto tabletem určitě nestanete.



Hlavní přednost tabletu Gigaset QV1030 se projevila hned po prvním zapnutí. Perfektní displej s rozlišením 2560 x 1600 pixelů přináší velmi kvalitní obraz. Díky použití panelu typu IPS je displej možno sledovat v širokém rozpětí úhlů pohledu. Dobře známou vlastností IPS panelu je také velmi dobré barevné podání.
Narozdíl od některých jiných výrobců méně známých značek, kteří se také snaží nalákat zákazníky na displej s vysokým rozlišením, nezapomněl Gigaset vybavit svůj tablet odpovídajícím, dostatečně výkonným procesorem. V případě Gigasetu QV1030 jde o procesor Nvidia Tegra 4 s grafickým čipem Nvidia GeForce ULP 72, který má velmi dobrý výkon a stíhá bez problémů obsloužit použitý displej při přehrávání multimédií i provozu náročnějších aplikací. Výkonnostně je Gigaset velmi dobře vyladěný. I když Tegra 4 už dnes nepatří mezi výkonnostní špičku, s aktuální cenou kolem 7500 Kč bez daně si tablet Gigaset stále drží velmi dobrý poměr cena/výkon ve své třídě.

Pozor, v základním nastavení funguje tablet Gigaset QV1030 pouze na polovičním taktovacím kmitočtu. Pro dosažení maximálního taktovacího kmitočtu a výkonu je třeba změnit nastavení řízení napájení z „vyrovnaného“ na „výkonné“, samozřejmě za cenu snížené výdrže baterie. Tablet je vybaven interní flash pamětí s kapacitou 16 GB a slotem pro micro SDHC karty, což je standardní výbava stejně jako dostupné konektory a možnosti připojení (microUSB, Wi-Fi, Bluetooth 4.0). Z další výbavy tabletu Gigaset tak stojí za zmínku především zadní fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů s dvojitou přisvětlovací LED. Dosahovaná kvalita fotografií i videa je relativně velmi dobrá. Relativně vůči jiným tabletům. Zastávám názor, že tablet principielně není zařízení vhodné pro fotografování nebo natáčení videa. Spousta lidí si ale myslí něco jiného a použitelný fotoaparát je pro ně podstatná součást tabletu. Gigaset je v tomto ohledu nezklame. Podobně nezklame ani baterie s kapacitou 9000 mAh, která poskytuje relativně dobrou výdrž. Výrobcem udávaných 10 hodin surfování na internetu přes WiFi a 8 hodin sledování videa je reálných. Bohužel totéž platí o době nabíjení, kde výrobce na rovinu přiznává otřesných 9 hodin. Netuším, kde udělali soudruzi z NSR chybu, ale pomalost nabíjení byla po celou dobu testování asi nejotravnější vlastností tabletu.



Potěšili mě naopak tím, že použitý operační systém Android ve verzi 4.2.2 byl prakticky čistý, bez zbytečného balastu předinstalovaných aplikací, kterými svá zařízení téměř vždy zaplácají výrobci známějších značek. V přesvědčení, že dokonale znají potřeby svých zákazníků jim vnucují aplikace, kterých není možné se jednoduše zbavit. Zabírají tak v mobilních zařízeních místo a zbytečně se aktualizují, přestože je nikdo nepoužívá. K čertu s nimi. Naopak Gigaset chválím za to, že dovolí svým zákazníkům jednoduše vybrat a instalovat aplikace, které opravdu chtějí a používají.



Základní parametry:
Operační systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
Konektivita: WLAN 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 LE, GPS
Displej: 10,1" IPS, 2560 x 1600, 10bodový dotykový
Procesor: čtyřjádrový Nvidia T40S, Cortex A15, 1,8 GHz
Operační paměť: 2 GB
Interní flash paměť (úložiště dat): 16 GB
Rozšíření paměti: micro SDHC (až 32 GB)
Kamery: přední 1,2 MP; zadní 8 MP autofocus
Konektory: micro USB 2.0 (Host), 3,5 mm audio konektor (s mikrofonem)
Baterie 9000 mAh
Výdrž při práci na internetu až 10 hodin
Výdrž při přehrávání videa až 8 hodin
Doba nabíjení zhruba 9 hodin
Cena v době testování: 7500 Kč bez DPH


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.