facebook LinkedIN LinkedIN - follow

T-Mobile vloni zpětinásobil počet LTE-A vysílačů

T-Mobile během loňského roku přibližně zpětinásobil počet svých vysílačů s LTE-Advanced (LTE-A). Tato technologie je založena na spojení frekvenčních pásem pomocí funkce Carrier aggregation, což umožňuje dosáhnout vyšších datových rychlostí než u klasického LTE. Na konci roku 2015 měl T-Mobile 256 základnových stanic LTE-A, a to převážně jen v polovině Prahy a jejím blízkém okolí. O rok později už bylo v celé západní části České republiky a v Brně v provozu 1 225 těchto vysílačů.



Velkou většinu LTE-A vysílačů v roce 2016 postavil operátor v západní části České republiky a v Brně v konfiguraci pásem 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 2 100 MHz (o šířce 10 MHz), která po spojení nabízejí maximální rychlosti 150 Mbit/s pro stahování a 50 Mbit/s pro odesílání – dvakrát více, než v těchto oblastech umožňuje klasické LTE.

Několik desítek LTE-A vysílačů přibylo také v centru Prahy. V tomto případě šlo o spojení pásem 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 1 800 MHz (o šířce až 20 MHz) poskytující teoretickou maximální rychlost 225 Mbit/s pro stahování a 50 Mbit/s pro odesílání.

Na několika vysílačích v Praze – Petrovicích pak T-Mobile spojil tři pásma (800 MHz, 1 800 MHz a 2 600 MHz) včetně využití technologie 4x4 MIMO založené na zdvojnásobení anténních systémů, a dosáhl tak v této lokalitě teoretické rychlosti pro stahování až 335 Mbit/s.

Pro letošní rok je v plánu výstavba dalších více než 1 100 LTE-A vysílačů po celém území České republiky a navíc další rozšíření pokrytí touto technologií v hlavním městě a jeho okolí. Na konci roku 2017 by tak LTE-A mělo být nainstalováno na 38 % všech vysílačů nejrychlejšího mobilního internetu T-Mobile.

Operátor spustil LTE-A v České republice na konci června 2014 v Mladé Boleslavi spojením pásem 800 MHz a 1 800 MHz. V prosinci 2015 pak poprvé spojil tři pásma 800 MHz, 1 800 MHz a 2 100 MHz ve dvou lokalitách v Praze a okolí, čímž zvýšil teoretickou maximální rychlost ve své síti na 375 Mbit/s.


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.